Kas piima- ja jahutooted võivad olla sinu seede- ja kaalumurede põhjus?

Tänapäeval valmistab toit inimestele aina rohkem erinevaid terviseprobleeme, mis suuremal või vähemal määral mõjutavad inimese tuju, und, keskendumisvõimet või seedimist. Peamiselt räägivad inimesed enesetunde muutumisest seoses piima- ja jahutoodetega. Kuna ebasobiva toidu söömine põhjustab inimestele erinevaid sümptomeid, eristatakse neid kolme kategooriana: toidutalumatus, toidutundlikkus ja toiduallergia. Järgnevalt vaatame, mis on nende erinevused ning kuidas nendega toime tulla.

Toidutundlikkus

Toidutundlikkus ehk varjatud toidutalumatus ehk viivisallergia on organismi vastureaktsioon või ülitundlikkus ühe või mitme toiduaine ja/või kemikaali suhtes. Reaktsioon võib tekkida kas toiduainete, nendega looduslikult kaasnevate lisaainete või kunstlike kemikaalide suhtes. Üks toidutundlikkuse tekkepõhjuseid on ühe ja sama toiduaine pidev ja suurtes kogustes tarbimine. Põhjuseks võib olla ka üldine immuunsuse langus, väsimus, stress, vananemine jms. Tavaliselt avaldub toidutundlikkus täiskasvanueas.

Kuna toidutundlikkuse sümptomid esinevad viivitusega (1-2 tundi kuni ööpäev), võib esineda mitu erinevat korraga ja need ei ole enamasti väga tugevad, siis on inimesel raske end diagnoosida. Tundlikkust põhjustavate toiduainete jätkuvast tarbimisest võib kergesti tekkida ka sõltuvus. Kõige sagedamini reaktsioone tekitavad toiduained eestlastel on: nisu, kohv, tee, piimatooted, šokolaad, tubakas, maapähklid, mandel, soja, pärm, rukis, must pipar, spirulina, mereannid, sarapuupähkel, kana, loomaliha, sealiha, kitsepiim. Erinevatel andmetel esineb toidutundlikkust vähemalt 45% täiskasvanud elanikkonnast.

Toidutalumatus on ühe konkreetse toiduaine füsioloogiline talumatus. Toidutalumatust on tavaliselt üsna lihtne kindlaks teha, kuna ebameeldivad ja tugevad sümptomid algavad kohe peale toiduaine tarbimist (üldjuhul piisab juba väikesest kogusest). Kõige levinumad on tsöliaakia, gluteenitalumatus (rahvakeeli nisutalumatus (gluteeni leidub teraviljades, eelkõige nisus, näiteks saiatoodetes)) ja piima- ehk laktoositalumatus. Toidutalumatus on tavaliselt eluaegne probleem. Tsöliaakiat esineb alla 2% elanikkonnast, laktoositalumatust on valge rassi hulgas vähemalt 10-15% (olenevalt geneetikast ja elukohast – Eestis nt 25%). 

Toiduallergia on organismi immuunsüsteemi äge vastureaktsioon konkreetsele toidule, looduslikule ainele või kemikaalile. Reaktsioon tekib tavaliselt kas kohe või suhteliselt ruttu peale ärritava ainega kokku puutumist ja on tavaliselt keskmisest ägedamad või isegi eluohtlikud. Tänu kiirele reaktsioonile on inimesel allergia tekitajale üldjuhul suhteliselt kerge jälile saada. Selle jaoks on olemas ka spetsiaalsed (naha)testid. Toiduallergiat esineb kuni 2,5% täiskasvanud elanikel ja paljudel juhtudel algavad need juba lapseeas. Kõige tihedamini tekitavad allergiat erinevad pähklid, munad, piim, kalatooted ja seesam.

Üks olulisi toidutundlikkuse ning -talumatuse tekkepõhjuseid on seedeensüümide puudulikkus. Kõigis tooretes toiduainetes on olemas ensüümid, mis aitavad just konkreetset toiduainet lõhustada. Näiteks õunas olevad ensüümid aitavad kehasse jõudnuna õuna ära lagundada. See on ka seesama põhjus, miks õun läheb pikka aega seistes mädanema - õun hakkab end ensüümide abil nö ise sööma. Kui toiduaineid kuumtöödelda (praadides, keetes, küpsetades), kaovad toidus olevad ensüümid ning pankreas ehk kõhunääre peab ise vajalikke ensüüme tootma hakkama. Pidev kuumtöödeldud ning ühekülgse toidu söömine võib aga viia ensüümivaeguse või -puudulikkuseni.

 Ensüümivaeguse põhjused

Kas ja kuidas seedeensüümid aitavad?

Kõige suurem abi on lisaksvõetavatest seedeensüümidest toidutundlikkuse ehk varjatud toidutalumatuse puhul ja seda siis, kui probleemi tekitaja on toiduaine mitte kemikaal. Paljudel juhtudel on tundlikkus seotud just konkreetse ensüümi puudulikkusega. Kui puuduvat ensüümi purgist lisaks võtta, on sümptomid üldjuhul kärmed kaduma. See aga ei tähenda, et tänu lisaensüümide tarvitamisele võiks hommikust õhtuni süüa neid toiduaineid, mis probleeme valmistavad. Pigem on see võimalus tunda ennast hästi restoranides, sünnipäevadel ja reisidel, kui sa ei saa olla kindel, mida su toit täpselt sisaldab. Paar minutit enne söömist seedeensüüme võttes saad ebameeldivate reaktsioonide teket ära hoida või leevendada. Või siis lubada endale vahel harva mõnd lemmiktoitu, mida muidu süüa ei saaks.

Toidutalumatuse leevendamise jaoks on välja töötatud spetsiaalsed tooted. Näiteks piimatalumatuse puhul laktoosi lagundav Lacto toode ja gluteenitalumatuse puhul gluteeni lagundav GlutenEase toode. Siinkohal tuleb rõhutada, et inimesed, kellel on diagnoositud krooniline autoimmuunhaigus tsöliaakia, peavad gluteeni sattumist kehasse täielikult vältima. Sellisel juhul ensüümitootest tavamõistes abi pole. Küll aga võib ensüümikapsli sisse võtta ennetamiseks ehk võtta igaks juhuks enne igasuguse tundmatu toidu söömist, mis väidetavalt on gluteenivaba. Juhul kui seal peaks siiski midagi leiduma, on võimalik ehk tugevaid reaktsioone ära hoida.

Toiduallergia puhul seedeensüümidest otsest abi paraku pole, sest sellisel juhul on tegemist hoopis immuunsüsteemi reaktsiooniga. Küll aga võib seedeensüümidest abi olla teiste allergiate puhul, nagu nt kassikarvade allergia, kus tegelikult pole probleem üldse karvades, vaid kassi süljes sisalduvas valguühendis. Kui tarbida lisaks valke lagundavaid seedeensüüme tühja kõhuga (ja mitte enne söömist), lähevad need vereringesse lagundades neid probleemseid valguühendeid ning osadel inimestel on sellest piisanud, et ära hoida allergiasümptomite teket. Sama on täheldatud ka nt õietolmu allergia puhul.

Toidutundlikkuse sümptomid

Mille puhul millised tooted aitavad ja millal neid võtta?

Toidutundlikkuse ehk varjatud toidutalumatuse puhul on parim turul olev toode Digest Spectrum, eriti kui ei ole testiga kindlaks tehtud konkreetne tundlikkuse põhjustaja nagu gluteen või laktoos. Spectrum (nagu ka toote ingliskeelne tõlge spekter viitab) sisaldab laiemat spektrit ehk 13 erinevat ensüümi, et vähendada erinevaid võimalikke ensüümipuudulikkuse kõrvalnähte.

Kui talumatus on testidega kindlaks tehtud või inimene ise tunneb, et ta kogeb ägedaid reaktsioone, siis gluteeni- ja kaseiinitalumatuse puhul on sobivaim toode spetsiifiliselt teraviljade lagundamiseks loodud GlutenEase ja laktoosi- ning kaseiinitalumatuse puhul on sobivaim piimatoodete lagundamiseks loodud Lacto. Inimesed, kellel tekib piimatooteid tarbides äge reaktsioon, võivad olla lisaks laktoosile talumatud ka kaseiini suhtes. Kui sa selles kindel ei ole, võid katsetada oma reaktsiooni tarbides laktoosivabasid tooteid. Lacto toode on spetsiaalselt piimavalgu ja piimasuhkru lagundamiseks mõeldud toode.

GlutenEase toode erineb apteekides müüdavatest toodetest ühe väga olulise aspekti võrra. Nimelt apteekides müüdavad tooted sisaldavad DPP4 valku, mis aitab gluteeni lagundada, kuid nendes toodetes on puudu proteaasi ensüümid, mis vastutavad gluteeni molekuli ümbritseva valgukesta lagundamise eest. Kui seda protsessi maos ei toimu, võib peensoolde jõuda ikkagi mittetäielikult lagundatud gluteen, mis hakkab soolestikus probleeme valmistama. 

NB! GlutenEase toode ei ole mõeldud asendama gluteenivaba dieeti tsöliaakiat põdevatel inimestel! 

Kõigi ensüümitoodete tarvitamise puhul tuleb meeles pidada, et kui on tunne, et üks kapsel ei muutnud enesetundes midagi, võib proovida suurendada kogust. Kuna söödava toidu ensüümisisaldus ning inimese enda tervislik seisund on niivõrd erinevad, ei ole võimalik kõigile üheselt sobivate kogustega tooteid luua. Seega võib, eriti toote võtmise algusaegadel, olla vajalik võtta topeltkoguseid. Seda saad juba enda peal ise katsetada.

Kuidas ensüüme võtta

Kuidas võib toidutundlikkus kaalulangust takistada või isegi kaalu juurde tuua?

Kuna igasugune organismi vastureaktsioon (näiteks puhitused, gaasid, kõhulahtisus) tekitab kehas nö keemilist stressi ja on teada, et stress pidurdab nii seedimist kui seedeensüümide tööd, siis on ka loogiline, et stress takistab kaalulangetamist.

Paljudel juhtudel võib kaalutõusu põhjustada muuhulgas see, et inimesed söövad järjepidevalt just neid toiduaineid, mis neile mingil põhjusel ei sobi, ehk põhjustavad toidutundlikkust, ning seeläbi ka keemilist stressi.

Toidutundlikkus võib viia selleni, et inimese keha ei saa toidu seedimatuse tõttu kätte piisavalt toitaineid. See võib omakorda panna inimese rohkem sööma, sest näljatunne ja isud tekivad toitainete puudusest, mida kehal on vaja ellujäämiseks, kasvamiseks ning tervenemiseks.

Meie blogist saad lugeda näiteks Peetri või Kerli lugu, kuidas nende kaal hakkas langema pärast seda, kui nad hakkasid oma toitumist toetama õigete seedeensüümi toodetega.

Soovime sulle head katsetamist ning endale sobiva abistava toote leidmist!

Ülitundlikkus

Täiendavad allikad:
https://tsoliaakia.ee/haigele/laktoositalumatus/
https://tsoliaakia.ee/haigele/mitte-tsoliaakia-gluteenitundlikkus/

 

Veel huvitavat lugemist:

“Paha” gluteen - mis see on ning kus seda leidub?

Seedeensüüm DPP4 - abimees gluteeniprobleemi korral!

KKK - Kõik gluteenist, gluteenitalumatusest ja Enzymedica GlutenEase-st

Süsivesikute "kooma"

Miks tekib meil halb enesetunne peale nisutoodete tarvitamist?

Gluteenitundlikkus või -talumatus - seedeensüümid aitavad!

Kas oskad leevendada oma toidutalumatust?

KKK - Kõik toidutalumatusest ja Enzymedica Digest Spectrumist™