Seedeensüüm DPP4 - abimees gluteeniprobleemi korral!

Gluteenitalumatus pole pelgalt trendihaigus, vaid tõsine terviseprobleem, mis põhjustab puhitusi, kõhulahtisust, nõrkustunnet kehas, peavalusid ning tekitab üleüldist ebamugavustunnet. Kas väldid gluteeni, kuna sul on diagnoositud tsöliaakia või tekivad sul ebameeldivad reaktsioonid, kui sööd gluteeni sisaldavad toite? Kas tunned end paremini, kui toitud gluteenivabalt? 

Kas muretsed selle pärast, et hoolimata oma püüdlustest gluteeni vältida, võib seda ikkagi leiduda toiduainetes peidetud kujul või ristsaastumisel (kokkupuutel teiste toiduainete või inimestega)? Järgnevalt räägime ühest olulisest (kuid keerulise nimega) ensüümist DPP-IV (dipeptidüülpeptidaas 4), mis võib sulle gluteenitalumatuse puhul huvi pakkuda.

GlutenEase

Miks on gluteeni nii raske seedida?

Gluteen on säilitusvalk (ehk liimvalk), mida leidub teraviljades nagu nisu, oder ja rukis. Kõik valgud koosnevad aminohapetest ning gluteeni sisaldavates teraviljaseemnetes leiduvad valgud sisaldavad muuhulgas kahte aminohapet, proliini ja glutamiini, mis on seedimisele väga vastupidavad. 

Normaalse seedimise korral lagundavad seedeensüümid meie kehas need aminohapete ahelad väiksemateks osadeks, mida nimetatakse peptiidideks. Gluteen sisaldab muuhulgas kolme sellist peptiidi, mida maos olevad seedeensüümid lagundada ei suuda, mistõttu jõuavad need peptiidid peensoolde lõhustamata kujul. Tsöliaakiahaiguseta inimese kehas liiguvad need seedimata osad läbi seedetrakti, tekitamata kehas mingeid reaktsioone või ebamugavust. 

Kui aga tsöliaakiahaiged puutuvad kokku nendesamade lagundamata peptiididega, tekib neil ebanormaalne immuunreaktsioon, mis tekitab põletikke ning soolekahjustusi. Ebamugavad reaktsioonid ei piirdu siiski vaid tsöliaakiahaigetega. Osa inimesi kogeb sellist seisundit nagu mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkus (gluteenitalumatus), mida on suhteliselt keeruline diagnoosida. Samuti inimesed, kellel on suurenenud soole läbilaskvus ehk “lekkiva soole sündroom”, võivad kogeda sarnaseid gluteenist põhjustatud seedehäireid.

Gluteenivaba toitumine = eluaegne karistus?

Ainus praegu teadaolev ravim tsöliaakiahaigetele ning gluteenitalumatusega inimestele on gluteeni eluaegne vältimine. Kahjuks on see aga väga keeruline ülesanne, kuna gluteeni võib tänapäeval leiduda nii paljudes toodetes. Isegi gluteenivaba sildiga tooted võivad seda väikeses koguses sisaldada. 

Ristsaastumine (inimeste, õhu, teiste toiduainetega kokkupuutumine - loe lähemalt küsimust nr. 8 meie gluteeniga seonduvate küsimuste lehelt) Juba 25-50 milligrammi gluteeni alla neelamine võib osadel inimestel tekitada ebameeldiva reaktsiooni. See on kõigest leivapuru suurune! 2007. aastal läbi viidud uuringu kohaselt võib 90 päeva järjest igapäevane 50-milligrammise gluteenikoguse tarbimine põhjustada inimese rakkude atroofia ehk kõhetumist.

Kuna gluteeniga seostuvad haigused on viimasel ajal väga palju arenenud, on see võimaldanud inimeste seisundi parandamiseks uurida erinevaid ravimeetodeid ning leevendusi. Üks võimalik abivahend on selliste seedeensüümide tarvitamine, mis aitavad gluteeni lõhustada väiksemateks osadeks, mis ei tekita kehas ebameeldivaid reaktsioone. Abistavate seedeensüümide tarvitamine aitab leevendada erinevaid gluteenitundlikkusega kaasnevaid sümptomeid. Kui gluteenitundlik inimene teeb muudatusi oma toidulaual ning tarvitab abistavaid seedeensüüme iga gluteeni sisaldava einega, võib ta märgata gluteenist tuleneva kehva enesetunde paranemist.

Gluteenitundlikud inimesed saavad end näiteks reisil käies kindlamalt tunda, kui nad teavad, et saavad ettevaatusabinõuna võtta sisse seedeensüümi enne söömist, et vähendada gluteeniga kokkupuutel tekkivate reaktsioonide riski. Sellegipoolest tuleb toonitada, et purgist võetavad seedeensüümid ei võimalda tsöliaakiahaigetel gluteeni sisaldavate toitude söömisega alustada. Käesolevas artiklis käsitletavat seedeensüümi on testitud vaid väikeste gluteenikogustega, mitte näiteks terve kausi makaronidega.

 Enzymedica gluteeni sisaldavad toidud

Saame tuttavaks - DPP4 seedeensüüm! 

On olemas selline seedeensüüm, mis on võimeline lagundama toidugluteeni, mida on ehk isegi kogemata sisse söödud. Selle nimi on DPP4 ehk dipeptidüülpeptidaas 4. Proteaasid ehk peptidaasid on seedeensüümid, mis lagundavad valke ning DPP4 on proteaas, mis lagundabki teatud gluteenivalgu osasid. Proteaasid, mis sisaldavad kõrge aktiivsusega DPP4 seedeensüüme, aitavad lõhustada ja seedida gluteeni ja kaseiini (piimavalku) sisaldavaid toiduaineid.*

Osad purgist võetavad gluteeni lõhustamiseks soovitatavad seedeensüümid on tänu mao happelisele keskkonnale kahjuks madala aktiivsusega. Need lagunevad suhteliselt kiiresti ning ei suuda takistada lagundamata gluteeniosakeste jõudmist peensoolde, mis võivad tekitada ärritusi. DPP4 aitab seda probleemi vältida.

DPP4 on mõeldud eriti just neile inimestele, kes on gluteenitundlikud ning juba väldivad gluteeni sisaldavaid toiduaineid, kuid võivad vajada abi gluteeni lõhustamiseks, mis on sisse söödud enese teadmata. See seedeensüüm ei ole mõeldud tsöliaakiat põdevale inimesele või gluteenivaba toitumist kuidagi asendama. DPP4 üksinda ei pruugi olla abiks neile inimestele, kellel on lekkiva soole sündroom või mitte-tsöliaakia gluteenitalumatus, sest nende keha võib reageerida hoopis teistele teraviljava osadele, mitte ainult gluteenile. Seedeensüümid ei ole ravim ega mõeldud nisuallergia korral.

Kui oled mures, et sinu gluteenivaba toit või jook võivad gluteeni sisaldada või esineb sul gluteenitalumatuse sümptomeid, soovitame proovida Enzymedica GlutenEase™ seedeensüümilisandit, mis sisaldab DPP4 ensüümi ning on mõeldud spetsiifiliste seedimisvajaduste jaoks - just gluteeni (ja ka kaseiini) paremaks seedimiseks. Toidulisand annab võimaluse olla natukene paindlikum oma gluteenivaba toitumise suhtes, sest aitab lõhustada probleemse toidu just hetkel, kui keha vajab lisatuge. NB! GlutenEase™ ei ole mõeldud asendama gluteenivaba dieeti tsöliaakiat põdevatel inimestel!

Enzymedica GlutenEase™ seedeensüümi kapsel sisaldab seedeensüüme amülaas (Thera-Seguna), glükoamülaas, proteaas (Thera-Seguna) ning DPP4 (ehk dipeptidüülpeptidaas 4), mis on koostöös väga olulised just gluteeni täielikuks lõhustamiseks. Proteaas on valkude seedimiseks kõige olulisem seedeensüüm. Antud juhul aitavad spetsiaalsed proteaasid lagundada gluteeni molekuli ümbritsevat valgukesta. Pärast seda asub tööle DPP4 seedeensüüm, mis lõhustab ära ülejäänud gluteeni valguühendid.

Amülaas ja glükoamülaas toetavad ülejäänud teravilja (tärklise ja suhkrute) lõhustamist ja seedimist ning neid abistab seejuures ka DPP4. Kui üks neist seedeensüümidest oleks puudu, ei oleks võimalik gluteeni sisaldavat teravilja täielikult ära lõhustada. Enamik poodides ja apteekides müüdavatest seedeensüümidest ei sisalda üldjuhul kõiki eelmainitud seedeensüüme, mis just koostöös suudavad gluteeni täieliku lõhustamise tagada, kuid Enzymedica GlutenEase on just spetsiaalselt sellel eesmärgil loodud.

Thera-Segu (Thera-Blend™) on spetsiaalne protsess, mille käigus tagatakse seedeensüümide toimimine terves seedekulglas. Kuna erinevates seedeorganites on erinev pH (happelisuse keskkond), on tõhusaks lõhustamiseks oluline tagada seedeensüümide töö suures pH vahemikus ning seedekulgla erinevates osades. 

Enamik poodidest ja apteekidest kättesaadavad seedeensüümid suudavad toimida väga piiratud happelisusega tasemega keskkondades, kuid inimese seedetrakti happelisus varieerub väga palju. Keskmine apteegis müüdav seedeensüüm on aktiivne ühes seedimise protsessi osas, kuid mitte enam teises. Thera-blend™ segu on lahendanud selle probleemi ühendades erinevad kvaliteetsed seedeensüümid, mis on aktiivsed kogu seedeprotsessi käigus kogu happelisuse skaalal.

DPP4 võib (koostöös teiste seedeensüümidega) olla abiks kõigile gluteenitalumatusega inimestele, kes söövad enda teadmata (või ka teadlikult) gluteeni sisaldavat toitu!

 GlutenEase

Enzymedica GlutenEase™ ei ole mõeldud asendama gluteenivaba dieeti tsöliaakiat põdevatel inimestel!

 

* Byun, T, et al. (2001). “Synergistic action of an X-prolyl dipeptidyl aminopeptidase and a non-specific aminopeptidase in protein hydrolysis”. J Agric Food Chem. 49(4), 2061-63.

 

Allikad: 

1. DPP-IV: What it is and how it Works (Enzymedica.com)

2. The Role of Enzymes in Autism, Gut Issues and Food Intolerances 2014 (YouTube)

3. Gluteenitalumatus pole pelgalt trendihaigus (Tervisliktoitumine.ee)

4. Eesti Tsöliaakia Seltsi koduleht (tsoliaakia.ee)

 

Veel huvitavat lugemist:

KKK - Kõik gluteenist, gluteenitalumatusest ja Enzymedica GlutenEase-st

“Paha” gluteen - mis see on ning kus seda leidub?

Süsivesikute "kooma"

Miks tekib meil halb enesetunne peale nisutoodete tarvitamist?

Gluteenitundlikkus või -talumatus - seedeensüümid aitavad!

Kas oskad leevendada oma toidutalumatust?

Kas piima- ja jahutooted võivad olla sinu seede- ja kaalumurede põhjus?

KKK - Kõik toidutalumatusest ja Enzymedica Digest Spectrumist™