Kas oskad leevendada oma toidutalumatust?

Toidutalumatus ja toiduallergia - kas neil on on erinevusi? Kui jah, siis millised need on? Käesolevas artiklis avastame tuntud toidutalumatusi ning nende võimalikku mõju seedesüsteemile ja uurime seda, mis rolli võib seedeensüümide lisaksvõtmine mängida just toidutalumatustega inimeste toetamisel.

Ameerika riikliku Allergia- ja Nakkushaiguste Instituudi (NIAID) andmetel mõjutavad toiduallergiad 4 % USA elanikkonnast. (1) Mõned teised asutused väidavad aga, et 20 % või isegi rohkem inimesi kannatavad toidutalumatuse käes. (2) Toiduallergia ja toidutalumatus - vaatame nüüd lähemalt, mis vahe neil ikkagi on! 

Kas oskad leevendada oma toidutalumatusi

NIAID-i määratluse kohaselt hõlmab toiduallergia keha immuunsüsteemi ebanormaalset reageerimist toidule. (3) Sellistel juhtudel tajub inimese keha toitu endale ohtlikuna (allergeenina) ning hakkab looma vastu võitlevaid antikehasid, mis kinnituvad allergeeni külge, et seda kehast eemaldada. Kui antikehad on allergeeni külge kinnitunud, hakkavad spetsiaalsed rakud vabastama erinevaid kemikaale, mis põhjustavad mitmesuguseid sümptomeid nagu sügelev/paistes suu, oksendamine, kõhulahtisus, nõgestõbi, ekseem ja isegi turses kurk ning hingamisraskused.

Toidutalumatus ei too esile immuunsüsteemi reaktsiooni, vaid üldjuhul tekivad hoopis probleemid seedesüsteemis. Toiduallergia- ja talumatuse erinevustega seotud segaduste hajutamiseks selgitab NIAID, et talumatuste taga on keha võimetus toota ensüümi (või piisavalt seedeensüüme), mis on vajalik konkreetse toidu seedimiseks ja lõhustamiseks. 

Toidutundlikkus ja toiduallergia

Isegi kui immuunsüsteem toidutalumatusele ei reageeri, on talumatuse tagajärjed sellegipoolest ebamugavad. Tihtipeale tekivad inimestel gaasid, punnis kõht, ebamugavustunne kõhu piirkonnas ning kõhulahtisus. Laktoositalumatus on üks võimalik näide keha võimetusest toota ensüümi - sellisel juhul seedeensüümi nimega laktaas - mida on tarvis piimasuhkru laktoosi seedimiseks.

Paljud inimesed on hakanud oma toidutalumatuse leevendamiseks tarvitama laktoosi sisaldavat seedeensüümi, kuid tasub teada, et mitte kõik piimatundlikkusega inimesed ei saa ainult laktaasiensüümi lisaks võtmisest kasu. Ajakirjas “American Journal of Clinical Nutrition” (Ameerika kliinilise toitumise ajakiri) (4), tõdesid teadlased, et 64% piimatalumatusega inimestest said laktoosi seedimisega väga hästi hakkama. See tähendab, et hoopis teised piima komponendid, nagu näiteks piimavalk kaseiin, võivad probleeme tekitada. 

Laktoositundlikkuse tunnused 

Kui sa oled kindel, et just laktoos põhjustab sinu seedeprobleeme, siis tugevatoimeline laktaasi sisaldav toode võib olla parim lahendus! Enzymedica Lacto™ toode sisaldab lisaks 9500 laktaasi ühikule ka 25 000 ühikut valke lõhustavat proteaasi, mis on osa Thera-blend™* ensüümisegust kaseiini paremaks lõhustamiseks. Ükski teine toode ei paku piimatoodete seedimiseks nii põhjalikku lähenemist, sisaldades samal ajal ka seedeensüüme ülejäänud eine lõhustamiseks! 

*Thera-blend™ on ainulaadne ensüümide (proteaas, amülaas, lipaas ja tsellulaas) kombinatsioon, mis on loodud sellisel viisil, et tagada nende seedeensüümide toimivus erineva happelisuse tasemega seedekulgla osades. Enamik poodidest ja apteekidest kättesaadavad seedeensüümid suudavad toimida väga piiratud happelisuse tasemega keskkondades, kuid inimese seedetrakti happelisus varieerub väga palju.  See tähendab, et sissesöödud seedeensüüm on aktiivne ühes seedimise protsessi osas, kuid mitte enam teises. 

Inimese seedeelundkond koosneb neljast põhietapist: suu, magu, peensool, jämesool. Kõigis neis on aga erinev keskkond ja täita erinevad ülesanded. Näiteks suus on meil natuke aluseline keskkond, ca 7,5 pH, kus süljenäärmed toodavad seedeensüümi nimega amülaas. Amülaas lagundab süsivesikuid. Amülaasi teene on see, kui tunneme näiteks leiba mäludes järjest magusamat maitset, kuna leivas olevad teatud süsivesikud hakkavad amülaasi toimel lagunema, muutudes lihtsuhkruteks. 

Edasi liigub toit suust makku, mille pH tase on suuga võrreldes täiesti erinev - ca 1-3 pH. Siin toimub toidu seedimine maomahla abil. Mao ülaosas toimub nii toores toidus leiduvate toiduensüümide kui ka purgist juurde võetud seedeensüümide toel nö eelseedimine. 

Maost edasi liigub toit peensoolde, kus on jälle erinev happelisuse vahemik (ca 7-8,5 pH). Peensooles toimub nii edasine seedimine, kui ka toitainete imendumine verre. Jämesooles on pH vahemik ca 5-5,7. Seal toimub toidus oleva vee imendumine organismi ning mikrobioomi (baktermassi) „toitmine“ kiudainetega. 

Nagu sellest järeldub, siis seedesüsteemi igal erineval etapil on erinev happelisuse vahemik ning igas etapis vajame erinevaid töövõimelisi seedeensüüme tagamaks kogu söödud toidu seedumise ja imendumise organismi. Selleks vajame kindlat tüüpi seedeensüüme, mis just „õiges kohas“ tööle hakkaksid.

 Enzymedica on Thera-blend™ seedeensüümiseguga lahendanud selle probleemi ühendades erinevad kvaliteetsed seedeensüümid, mis oleksid aktiivsed kogu seedeprotsessi käigus kogu happelisuse skaalal. Thera-blend™ seedeensüümid on osutunud kolm korda tõhusamaks ja toimivad kuus korda kiiremini kui teised turul olevad seedeensüümidega toidulisandid.

Kui kõrge laktaasisisaldusega toidulisand ei ole andnud soovitud tulemusivõi laktoosivaba piim valmistab endiselt raskusi, võib abi olla põhjalikumast kaseiini lõhustamise toetamisest. Kaseiini paremaks seedimiseks on oluline abimees DPP4 (dipeptidüülpeptidaas) seedeensüüm. Lisaks, kui sa koged seedeprobleeme ka nisugluteeni seedimisel, võid just sellest seedeensüümist leevendust saada. Siinkohal toonitame, et täielikuks gluteeni ja kaseiini seedimise protsessi toetamiseks ei piisa samuti ainult DPP4 seedeensüümi tarvitamisest!

Enzymedica GlutenEase™ toidulisand sisaldab samuti Thera-blend™ seedeensüümide segu, mis koostöös DPP4 seedeensüümiga tagab põhjaliku töö sinu seedekulglas gluteeni ning kaseiini seedimisel, mis muidu võivad tekitada probleeme toidutalumatusega inimestele.

* Enzymedica põhitoodete seedeensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

Viited:

1 National Institute for Allergy and Infectious Diseases Food Allergy. (2013, August 7).
http://www.niaid.nih.gov/topics/foodallergy/Pages/default.aspx

2 Bray, R. Food Intolerance Annual Scientific Assembly November 15th, 2006.
http://www.feingold.org/Research/PDFstudies/Bray2006-open.pdf

3 National Institute for Allergy and Infectious Diseases Food What is Food Allergy. (2010, November 8). 
http://www.niaid.nih.gov/topics/foodAllergy/understanding/Pages/whatIsIt.aspx

4 Rosado, J., Allen, L., & Solomons, N. (1987) Milk consumption, symptom response, and lactose digestion in milk intolerance. American Journal of Clinical Nutrition, 45, 1457. http://ajcn.nutrition.org/content/45/6/1457.full.pdf+html

 

Allikas: Food allergy or food intolerance? (Enzymedica.com)
(Refereerija on artiklit täiendanud ja Eestile kohandanud)

 

NB! GlutenEase™ ei ole mõeldud asendama gluteenivaba dieeti tsöliaakiat põdevatel inimestel! Tsöliaakia ning ka mitte-tsöliaakia gluteenitalumatuse kohta saad rohkem lugeda tsöliaakia.ee lehelt

 

Veel huvitavat lugemist:

“Paha” gluteen - mis see on ning kus seda leidub?

Seedeensüüm DPP4 - abimees gluteeniprobleemi korral!

KKK - Kõik gluteenist, gluteenitalumatusest ja Enzymedica GlutenEase-st

Süsivesikute "kooma"

Miks tekib meil halb enesetunne peale nisutoodete tarvitamist?

Gluteenitundlikkus või -talumatus - seedeensüümid aitavad!

Kas piima- ja jahutooted võivad olla sinu seede- ja kaalumurede põhjus?

KKK - Kõik toidutalumatusest ja Enzymedica Digest Spectrumist™