KKK - kõik piimast, laktoositalumatusest ja Enzymedica Lacto™-st

Spikker: 
Küsimused 1.-9. Piim, laktoos, laktaas, kaseiin
Küsimused 10.-18. Piimaga seonduvad terviseseisundid
Küsimused 19.-25. Mida teha, kui mul on piimaga seotud terviseseisund?
Küsimused 26.-31. Enzymedica Lacto™ seedeensüümid
Küsimused 32.-34. Lacto™ aitab!
Küsimused 35.-42. Kuidas kasutada Enzymedica Lacto™ seedeensüüme?
 

1. Mida sisaldab naturaalne lehmapiim?

  • lipiidid (põhiliselt rasvad) 4–5%
  • valgud 2,5–5%, samuti kaseiin (fosfori allikas) sisaldades kõiki aminohapped (sh ka asendamatud), mida inimene vajab; vadak
  • süsivesikud (peamiselt laktoos) 4,6–5%
  • makro- ja mikromineraalained,
  • vitamiinid,
  • ensüümid,
  • hormoonid,
  • pigmendid
  • vesi 87%

2. Mis on laktoos ja millises piimas seda leidub?

Laktoos ehk piimas sisalduv suhkur on disahhariid, mis koosneb kahest lihtsuhkrust: glükoosist ja galaktoosist. Laktoosi sisaldavad ainult imetajate (näiteks lehma ja kitse) piim (kuni 5%), sealhulgas inimese rinnapiim (7%). Laktoos on tavasuhkrust viis korda vähem magus, kuid annab siiski 30–50% piima energeetilisest väärtusest. 

3. Millistes toitudes leidub kõige rohkem laktoosi?

Laktoosi sisaldavad piim, piimast valmistatud tooted ning piima sisaldavad tooted, millel ei ole märgistust “laktoosivaba”. Nende hulka kuuluvad piim, magusad piimajoogid, jogurt, kohupiim, kodujuust, juustud, kohukesed, jäätis, või, margariin, hapukoor, kohvikoor, vahukoor, keefir ja pett. Piima (laktoosi) sisaldavad tihtipeale ka šokolaad, šokolaadikommid, koogid, tordid, küpsised, pirukad-saiakesed, magusad kreemid ja salatikastmed.

4. Kus võib laktoosi veel leiduda (nö “peidetud laktoos”)?

Tooted, mille puhul ei oskaks alati aimata, et see võib sisaldada laktoosi (piima või piimapulbrit), on näiteks: lihamarinaad, liha- ja vorstitooted, pasteedid, purgisupid, hommikuhelbed, pudrupulbrid, spordibatoonid, valgupulbrid, teised toidulisandid ja ka ravimid. Seega tuleb kahtluse korral alati tootepakendeid põhjalikult lugeda.

5. Mida tähendab laktoosivaba? Millised on laktoosivabad toidud?

Laktoosivabad on kõik tooted, mis ei sisalda laktoosi, kuid võivad sisaldada piima ja muid selle komponente. Toode on laktoosivaba, kui laktoosi sisaldus on väiksem kui 10 milligrammi 100 grammi või 100 milliliitri kohta. Toode on madala laktoosisisaldusega, kui laktoosi sisaldus on väiksem kui 1 gramm 100 grammi või 100 milliliitri kohta.

6. Mida jälgida pakendite etikettide lugemisel seoses laktoosiga?

Kui soovid osta laktoosivaba toitu, jälgi, et toidu koostisosade hulgas ei oleks järgnevaid sõnu: laktoos, laktuloos, laktoalbumiin, lössipulber, piimapulber, piim, vadak, vadakupulber. Laktoosivabade toodete pakenditel on tavaliselt peal kiri “laktoosivaba” või “ei sisalda laktoosi”. Inglise keeles võivad olla kasutusel fraasid “no lactose” või “lactose-free”. Osade toodete pealt leiab Eestis ka suure L-tähe, mis tähendab, et toode ei sisalda laktoosi. 

Üldjuhul leiab laktoosivabu tooteid spetsiaalsetelt tervisetoodete riiulitelt või looduspoodidest. Külmkapis säiluvatel laktoosivabadel toodetel on tavaliselt ka hinnasildi juures märgistus “laktoosivaba”. Osalise laktoositalumatusega (loe küsimust nr 12) inimesed võivad proovida süüa tooteid, millel on märgis “vähendatud laktoosisisaldusega”.

7. Mis on laktaas?

Laktaas on ensüüm, mis lõhustab soolestikus laktoosi. Et laktoos saaks imenduda peensoolest verre ja osaleda ainevahetuses, tuleb see lagundada lihtsuhkruteks ehk glükoosiks ja galaktoosiks. Kui laktaasi on vähe või seda pole üldse, ei suuda organism piimasuhkrut lagundada ning see ei imendu verre või imendub ainult osaliselt. Mõne inimese keha ei suuda toota seedimiseks vajalikku kogust laktaasi, mille tagajärjeks on konditsioon, mida tuntakse laktoositalumatuse all.

8. Mis on kaseiin?

Kaseiin on üks kahest põhilisest piimavalgust, mis on piima nö tahke osa ning moodustab umbes 80% piimas sisalduvast valgu kogusest. Kaseiin põhjustab tihtipeale seedeprobeeme laktoosi- või gluteenitundlikkusega inimestele. 

9. Mis on vadak?

Vadak on üks kahest põhilisest piimavalgust, mis moodustab umbes 20% piimas sisalduvast valgu kogusest. Vadak on vedelik, mis tekib kõrvalsaadusena näiteks juustu või kohupiima tootmisel kalgenenud kaseiini eraldamise käigus.

10. Mis on piimatalumatus?

Inimesed, kes tunnevad erinevaid ebamugavaid sümptomeid pärast piimatoodete tarvitamist, võivad ekslikult arvata, et neil on piimatundlikkus või -talumatus. Piimatoodete talumatus saab olla ühe või mitme aine vastu piimas (või piimatootes), kuid mitte piima enda vastu. Näiteks laktoosi (piimasuhkru) või kaseiini (piimavalgu) suhtes talumatul inimesel on vastavalt kas laktoositalumatus (piimasuhkru talumatus) või kaseiinitalumatus (piimavalgu talumatus), kuid mitte piimatalumatus.

11. Mis on piimaallergia ehk piimavalgu allergia?

Piimaallergia on immuunsüsteemi reaktsioon piimas leiduva valgu või valkude suhtes (kaseiin ja vadak). See võib avalduda igas eas, kuid kõige sagedamini rinnapiimaga toidetavate imikute hulgas. Piimaallergia sümptomid võivad olla kergest kuni eluohtlikuni:

  • Rahutus, kuumatunne;
  • Naha punetus, sügelus, lööve;
  • Näo, keele, huulte ja kõri turse;
  • Hingamisraskused, köha;
  • Uimasus, iiveldus, oksendamine;
  • Kõhuvalu;
  • Kõhulahtisus;
  • Raskematel juhtudel šoki tunnused, anafülaksia.

Alati ei pruugi inimene teada, et tema sümptomid on põhjustatud piimaallergiast, kuna mõni neist võib avalduda paar päeva pärast piimatoote tarvitamist. Samuti võidakse seda segamini ajada laktoositalumatusega. Piimaallergia testi on võimalik teha nii kodustes tingimustes kui ka vastavas meditsiiniasutuses.

12. Mis on laktoositalumatus ehk piimasuhkru talumatus?

Laktoositalumatus ehk hüpolaktaasia ehk piimasuhkru talumatus ehk laktaasidefitsiit ehk laktaasi puudulikkus on ainevahetuslik häire, mille puhul organism ei suuda ensüümi laktaas inaktiivsuse, vähesuse või puudumise tõttu seedida piimasuhkrut (laktoosi). See jääb peensooles lõhustamata ega imendu verre. Seetõttu jõuab lõhustamata laktoos jämesoolde, kus see lagundatakse soole mikrofloora abil. Selle tagajärjel tekivad gaasid ja happed, mis  ärritavad soolestikku ning kutsuvad esile ebamugavustunde.  

Tänapäeval on laktoositalumatus aina enam levima hakanud probleem. Eestis esineb laktoositalumatust erinevatel andmetel 23-33% inimestest. Laktoositalumatus pole aga alati täielik – osaline laktoositalumatus tähendab seda, et inimesel on võimalik väiksemas koguses laktoosi sisaldavaid tooteid sümptomivabalt süüa. Madala laktaasiaktiivsusega inimesed võivad laktoosi taluda erinevalt ning sümptomid võivad olla samuti erinevad. Täielik laktoositalumatus tähendab seda, et inimese keha ei ole võimeline laktoosi seedimisega hakkama saama ning tekivad ebamugavad sümptomid, mis võivad viia ka krooniliste seisunditeni (loe sümptomitest lähemalt küsimusest 14).

13. Miks tekib laktoositalumatus ja millised on selle vormid?

Laktoositalumatus võib olla primaarne, sekundaarne või kaasasündinud. Kõige levinum on geneetiliselt päritav primaarne laktoositalumatus ehk primaarne hüpolaktaasia, mis avaldub enamasti 5. ja 20. eluaasta vahel, kuid võib avalduda ka vanemas eas. Arvatakse, et umbes veerand Eesti elanikkonnast kannatab primaarse laktoositalumatuse all, kuid paljud ei ole sellest teadlikud, sest neil ei avaldu sümptomeid ning nad ei tarvita piimatooteid suurtes kogustes.  

Primaarse laktoositalumatusega on ensüümi laktaas tootmine “sisse lülitatud” ainult esimestel eluaastatel, rinnapiimaga toitmise vältel. Kui lapse toidusedelisse ilmuvad teised toidud ja puudub vajadus nii suure koguse laktaasi järele, väheneb ensüümi aktiivsus ning piimasuhkru seedimine on raskendatud. Teistel imetajatel kaob laktaasi tootmise võimekus täielikult ära pärast emapiimast võõrutamist, kuid erandina säilib inimesel tavaliselt 50-70% laktaasi aktiivsusest. Primaarne laktoositalumatus ei ole ravitav, kuid sümptomeid saab ära hoida õige toitumisega ning toetavate toidulisandite tarvitamisega.

Sekundaarne laktoositalumatus on põhjustatud peensoole ajutisest kahjustusest või seedetrakti haigustest nagu tsöliaakia (loe siit küsimusi 17, 20, 35) , gastroenteriit, Crohni tõbi, ärritunud soole sündroom või mõni muu infektsioon või põletik. See võib esineda ka beebidel ja väikelastel soolehaiguste järel. Laktoositalumatuse sümptomid kaovad ära tavaliselt 2-4 nädala jooksul pärast seedetrakti haiguse paranemist. Ka siin on abi toitumise teadlikust muutmisest ning kvaliteetsete toidulisanditega toetamisest.

Kolmas võimalus on kaasasündinud laktaasidefitsiit (CLD), mis on harvaesinev autosomaal-retsessiivne haigus. Kuigi meestel ja naistel esineb laktoositalumatust enam-vähem võrdselt, täheldatakse naistel sellest põhjustatud kõhumuresid veidi sagedamini. Vanemaealistel esineb laktoositalumatust sagedamini kui lastel ja noortel. 

14. Millised on enamlevinud laktoositalumatuse sümptomid?

Laktoositalumatuse sümptomid võivad tekkida suhteliselt kiiresti või alles mitu tundi pärast piima sisaldava toote tarbimist ning need võivad igal inimesel olla erineva raskusastmega. Raskusaste sõltub tavaliselt laktaasi - laktoosi seedimiseks vajaliku ensüümi - vaegusastmest. Peamised sümptomid on:

  • kõhukrambid, 
  • kõhulahtisus, 
  • kõhukinnisus,
  • valulik soolestiku tühjendamine, 
  • spetsiifilise lõhnaga kõhutuul,
  • kõhuvalu, 
  • puhitused ja gaasid,
  • iiveldus ja oksendamine.

Aga mitte kõik laktoositalumatusest tulenevad sümptomid pole seedetraktiga seotud. Laktoositalumatusega inimestel võivad tekkida ka:

  • peavalu ja migreen,
  • väsimus,
  • lihaste/liigeste ebamugavustunne,
  • suuhaavandid,
  • mõnel juhul võivad ilmneda ka külmatunne ja higistamishood. 

Enamikul laktaasipuudulikkusega inimestel ei pruugi aga kunagi laktoositalumatuse sümptomeid esineda. Lisaks taluvad ka madala laktaasi aktiivsusega inimesed laktoosi erinevalt. Näiteks võib klaas piima põhjustada haigusnähtusid 50–60% laktoosi mittetaluvatel inimestel. Kui aga juua piima koos toiduga, talub inimene laktoosi paremini, kuna laktoosi imendumine on aeglasem. Sama kehtib ka rasvase piima kohta, kuna rasv aeglustab mao tühjenemist. Mõni laktoositalumatuse all kannataja võib juua klaasi piima ilma igasuguste sümptomiteta, mõnel tekivad tugevad haigusnähud ka vähesest piimast kohvi sees. Laktaasilisandite võtmine võib paljusid eelmainitud sümptomitest vähendada või ära hoida.

15. Kas laktoositalumatus võib põhjustada nahaprobleeme?

Piimatoodete tarvitamine võib tekitada põletikulisi vistrikke ehk aknet näol ja seljal. Seda on võimalik ära hoida piimatoodete menüüst välja võtmisega. Nii laktoositalumatus kui ka piimaallergia võivad tekitada nahale lööbe, mis ajapikku taandub.

16. Kuidas ma tean, kas mul on laktoositalumatus?

Kui on põhjust kahtlustada laktoositalumatust, tuleks minna teadliku arsti juurde või asutusse, kus ollakse pädev eristama laktoosi imendumise häiret teistest seedetrakti häiretest ja haigustest, mis võivad sarnaneda laktoositalumatusega. Kui kahtlustatakse hüpolaktaasiat, on võimalik teha erinevaid analüüse ja teste.

Üks võimalus laktoositalumatuse testimiseks on laktoosi koormustest ehk laktoosi imendumise võime hindamine. Testimiseks peab patsient jooma laktoosi lahust ja protseduuri jooksul võetakse kolm korda veeniverd. Kui vere glükoosisisaldus ei tõuse, on tegemist laktoositalumatusega. Teine võimalus on analüüsida väljahingatavat õhku. Kui vesinikusisaldus õhus tõuseb, viitab see asjaolule, et laktoos kääritakse jämesoole mikrofloora poolt ja tegemist on laktoositalumatusega. Kolmas variant on laktaasi aktiivsust määrata soolelimaskesta biopsia ehk koeproovi analüüsi teel ning võimalik on testida ka geneetilist eelsoodumust. Kodustes tingimustes on võimalik teha laktoositalumatuse geenitesti.

Laktoositalumatust on võimalik aimata ka enesevaatluse teel. Kui suhteliselt kiiresti pärast piima sisaldavate toitude söömist tekivad erinevad seedeprobleemid, võib tegu olla laktoositalumatusega. Sümptomid võivad olla erinevad vastavalt söödava toiduaine kogusele. Kui inimene on söönud erinevaid võimalikke probleeme tekitavaid toiduaineid korraga ja pole kindel, mis sümptomeid põhjustas, võib proovida süüa korraga eraldi ainult piimatooteid (näiteks kodujuustu või klaasi piima) ning jälgida muutusi enesetundes. Soovi korral võib pidada ka toitumispäevikut.

Kuna paljude inimeste jaoks on piim ja piimatooted toitainete kättesaamise seisukohalt menüüs väga olulisel kohal, siis on põhjust kindlasti testi abil veenduda, et tegemist on just selle konditsiooniga. Seejärel on võimalik oma toidulaual vastavaid korrektuure teha näiteks teadliku toitumisnõustaja või arsti abiga.

17. Mis on kaseiinitalumatus (piimavalgu talumatus)?

Kuigi laktoositalumatus on enimuuritud ja levinuim piimaga seostatava talumatuse vorm, võib osadele inimestele valmistada probleeme hoopis piimas leiduva kaseiini (mitte laktoosi) seedimine. Kaseiinitalumatus on inimese keha suutmatus piimas leiduvat kaseiini ehk piimavalku täielikult lõhustada. Nii mõnigi kord esineb juhtumeid, kus inimesed arvavad, et neil on piimas sisalduva laktoosi suhtes talumatus, kuid tegelikult tekitab seedeprobleeme hoopis kaseiin. 

18. Kas teadsid, et kaseiinitalumatus ja gluteenitalumatus võivad käia käsikäes?

Kaseiini suhtes tundlikud inimesed võivad tihtipeale olla tundlikud ka gluteeni suhtes, mis on  üks peamisi teraviljades (jahutoodetes) leiduvaid valke. See tähendab, et kehal on raskusi ka gluteeni seedimisega. Kuna paljud eined sisaldavad tavaliselt nii jahu kui ka piima, on Enzymedica GlutenEase™ seedeensüümilisand mõeldud toetama just nende inimeste seedimist, kellel on nii gluteeni- kui ka kaseiinitalumatus. Loe kaseiini kohta lisaks SIIT.

19. Mida teha, kui mul on piimaallergia?

Piimaallergia kahtluse või olemasolu puhul pöördu oma arsti või teadliku spetsialisti poole, et oma toidulauas vajalikud korrektuurid sisse viia. Lehmapiima allergiaga inimesed peavad vältima lehmapiima ning lehmapiimavalku sisaldavaid tooteid. Võib proovida, kas teiste loomade piim tekitab samu sümptomeid.

Enzymedica Lacto™ seedeensüümilisand ei ole mõeldud piimaallergiat põdevate inimeste sümptomite leevendamiseks. 

20. Mida teha, kui mul on kaseiinitalumatus?

Kaseiinitalumatuse testi senini veel olemas ei ole, seega tuleb analüüs teha enesevaatluse põhjal. Kui nii piimaallergia kui ka laktoositalumatuse testid on negatiivsed, kuid piimatoodete tarbimine jätkuvalt kehva enesetunnet põhjustab, võib eeldada, et tegu on talumatusega kaseiini suhtes. Piimaallergiat põdev inimene peab oma menüüst kõik piimatooted kõrvaldama, seega kaseiinitalumatus ei saagi väljenduda. Küll aga pole välistatud, et laktoositalumatuse kahtlusega inimene võib põdeda hoopis kaseiinitalumatust, kus laktoosi kõrvaldamisel menüüst saab teha vastavad järeldused kaseiini talumise kohta.

Kaseiinitalumatuse korral on inimesel kaks võimalust: kas loobuda kaseiini sisaldavatest toitudest või toetada oma seedimist kaseiini lõhustavate seedeensüümidega. Kui laktoositalumatuse puhul on võimalik tarbida laktoosivabu tooteid, siis kaseiinivabu tooteid poelettidelt ei leia, kui just ei ole tegemist puhta vadakuga.

Mõnikord sobivad kaseiinitalumatutele kitse- ja lambapiim ning nendest valmistatud tooted, aga kaseiinivaba toitumisrežiimi alguses on mõistlik ka need toidust välja jätta. Täpsema toitumiskava loomise jaoks tuleks kindlasti pöörduda teadliku toitumisnõustaja poole. Hiljem, kui on kindel, et tervisehäired ei taastu, võib neid väikestes kogustes proovida tarbida. 

NB! Kaseiinitalumatuse korral ei piisa, kui välistada laktoosivabad piimatooted. Kaseiinivabal toitumisel olles tuleks hoiduda toodetest, mille etiketil on kirjas: kaseiin, kaseinaat, hüdrolüsaatorid (kaseiin, piimavalk, vadak), laktoalbumiin, laktoos või laktuloos, lõssipulber,  piimapulber.

Enzymedica Lacto™ seedeensüümilisand on mõeldud spetsiaalselt piima sisaldavate toitude söömisel tekkivate seedeprobleemide leevendamiseks, olenemata, kas talumatust põhjustab laktoos, kaseiin, vadak või hoopis piimarasv. Loe Enzymedica Lacto™ kohta lähemalt SIIT

21. Mida teha, kui mul on laktoositalumatus?

Tavaliselt talub laktoositalumatusega inimene 2–3 grammi laktoosi päevas. Kindlasti tuleks toidu valimisel eelistada hapendatud tooteid nagu hapupiim, hapukoor, keefir, jogurt, kohupiim ja juust, milles on osa laktoosist käärinud tänu bakteritele piimhappeks. Lisaks on hea tarbida probiootilisi baktereid sisaldavaid toiduaineid, kuna osa baktereid toodavad laktaasiensüümi. Juhul, kui ka hapendatud piimatooted tarbimiseks ei sobi, võib üle minna vähendatud laktoosisisaldusega ja laktoosivabadele piimatoodetele. Kui kõhuprobleemid ka laktoosivabade toodete söömisel säiluvad, tuleks kahtlustada kas kaseiinitalumatust või piimaallergiat ning allergia välistamiseks pöörduda arsti poole. 

Kaltsiumipuudust peetakse suurimaks probleemiks inimeste hulgas, kes vähendavad naturaalsete ja mahepiimatoodete hulka oma menüüs. Sellisel juhul on heaks kaltsiumi allikaks pika valmimisajaga juustud, mille laktoosisisaldus on minimaalne. Kui inimene ei talu aga absoluutselt piima- ega ka hapupiimatooteid, on kaltsiumivarude täiendamisel heaks alternatiiviks pähklid-seemned, oad, rohelised köögiviljad ning sojatooted.

Tähelepanu tuleks pöörata ka ravimitele ja teistele toiduainetele, mida ei valmistata piimast. Laktoosi kasutatakse toiduainetööstuses konsistentsi, maitse ja aroomi parandamiseks ning farmaatsiatööstuses ravimite täiteainena. Seetõttu tuleks laktoositalumatusega inimesel hoolikalt uurida iga toiduaine ja ravimi koostist.

Laktoositalumatusest tulenevate sümptomite leevendamiseks on soovitatav kasutada laktaasi sisaldavaid seedeensüümilisandeid, mis aitavad laktoosi kehas ära lõhustada ning piimas olevad olulised toitained sellegipoolest kätte saada.

22. Mida teha, kui lapsel on laktoositalumatus?

Alates 4-aastastele lastele võib anda spetsiaalselt lastele loodud suhkruvabasid Enzymedica Kids Digest™ seedimist toetavaid seedeensüüme sisaldavaid närimistablette. Kui selle toime ei ole piisav, võite proovida anda Enzymedica Lacto toidulisandit. Juhul, kui lapsel on raske kapsleid neelata, võib seedeensüümikapsli sisu puistada joomistemperatuuril oleva väikese koguse maitsestatud joogi sisse (NB! Välja arvatud piimajoogid) ning tarbida 2-4 minutit enne piima sisaldava toidu sööma hakkamist. (Loe Lacto manustamise kohta lisaks küsimusi 35 ja 41). 

Alates 13-aastased lapsed võivad tarvitada laktaasi sisaldavaid seedeensüümilisandeid nagu täiskasvanud. Kindlasti tuleks olenemata vanusest korrigeerida lapse toidulauda koos teadliku toitumisspetsialistiga, et ei võetaks tarbetult midagi menüüst välja. 

23. Milliseid piimatooteid võib laktoositalumatuse korral süüa ja millistest pigem loobuda?

Soovitatavad:

  • poolkõvad ja kõvad juustud,
  • vähendatud laktoosisisaldusega või laktoosivabad piimatooted (eraldi tähistatud).

Toidud, mida tuleks süüa mõõdukalt jälgides oma enesetunnet:

  • sulatatud juust, toorjuust ja muud pehmed juustud,
  • hapukoor,
  • kohupiim,
  • kodujuust,
  • kohukesed,
  • hapupiim, keefit, pett,
  • jogurt,
  • või,
  • majonees (mis sisaldab lõssi/piima/vadakupulbrit).

Toidud, millest oleks mõistlik loobuda:

  • piim,
  • jäätis,
  • piimakokteil, jäätisekokteil,
  • piimašokolaad, šokolaadikommid,
  • piimapulbriga valmistoidud (näiteks kartulikrõpsud, vorstid/viinerid/sardellid, küpsised jm pagaritooted).

Tänapäeval on piima asemel võimalik kasutada erinevaid taimseid piimasid, taimset koort ja jogurtit, mis on valmistatud näiteks kookosest, kaerast, sojast või pähklitest. Piimatoodete söömisest tulenevaid ebameeldivaid kõhuprobleeme on võimalik leevendada seedida aitavate ensüümilisandite kasutamisega.

24. Kas peaksin laktoositalumatuse puhul loobuma kõigist laktoosi sisaldavatest toitudest? 

Enne piimatoodetest täielikult loobumist võiks kindlaks teha, kas tegemist on laktoositalumatuse, kaseiinitalumatuse, vadaku talumatuse või piimaallergiaga. Laktoositalumatuse puhul võib tegu olla ka osalise talumatusega, mistõttu ei ole vajadust kõigist piimatoodetest täielikult loobuda. Pigem tuleks jälgida oma enesetunnet vastavalt söödava toote sisaldusele ning söödavale kogusele. Küll aga on hea teada, et piimatoodetest täielikult loobudes on võimalik vajalikud mikro- ja makrotoitained ka muudest toiduainetest kätte saada.

Raskemate sümptomite puhul soovitame lisaks laktoosi seedimist abistavate seedeensüümide tarvitamisele vähendada laktoosi sisaldavate toitude hulka. Üldjuhul talub laktoositalumatuse all kannatav inimene 2–3 g piimasuhkrut päevas. Kindlasti tuleks eelistada hapupiimatooteid, milles osa laktoosist on käärinud piimhappeks, ja eriti probiootilisi baktereid (piimhappebaktereid) sisaldavaid toiduaineid, kuna osa baktereid toodab laktaasi. Kuid kuna piimatooted on inimese jaoks olulised vitamiinide ja mineraalainete allikas, tuleb laktoosi vältima hakkamisel silmas pidada, et need olulised ained oleksid teistes toitudes esindatud, mistõttu on oluline konsulteerida spetsialistiga.

25. Kas lisaksvõetavad seedeensüümid saavad mind piimatoodete talumatuse puhul aidata?

Jah, saavad. Seedeensüümid on valgud, mis aitavad erinevaid toiduosakesi lõhustada ning toitu seedida. Spetsiaalselt piimatoodete talumatuse jaoks välja töötatud Enzymedica Lacto™ toidulisand sisaldab nii laktoosi seedimiseks vajalikke seedeensüüme kui ka kõigi teiste piima komponentide seedimiseks vajalikke seedeensüüme, et vähendada ja aidata vältida talumatustest tekkivaid sümptomeid (loe lisaks küsimust nr 27).

26. Mis on Enzymedica Lacto™ (“Laktoos”) seedeensüümid?

Enzymedica Lacto™ on seedeensüümilisand, mis on spetsiaalselt mõeldud piimas ja piimatoodetes sisalduva laktoosi, valkude ja rasva seedimise abistamiseks, et neid sisaldavad toidud ei tekitaks seedeprobleeme. Lacto™ seedeensüümide kasutamine annab suurema vabaduse nautida oma lemmiktoite ilma kõhumuresid tundmata.  

27. Mida Enzymedica Lacto™ sisaldab ja miks?

Enzymedica Lacto™ seedeensüümi kapsel sisaldab 9500 ALU (aktiivsusühikut) laktaasi, et tagada tõhus laktoosi lõhustamine. Lisaks sisaldab Lacto™ veel kaheksat seedeensüümi: amülaas (Thera-Seguna), glükoamülaas, proteaas (lõhustab valke) (Thera-Seguna), maltaas, lipaas (lõhustab rasvu) (Thera-Seguna), tsellulaas (Thera-Seguna), alfa-galaktosidaas ja invertaas. Need ensüümid koostöös aitavad ära seedida ka ülejäänud piimas sisalduvad osakesed ning toetavad mõningal määral ka selle eine söömist, milles piim sisaldub (näiteks pitsa või koorepasta).

Enzymedica Thera-Segu (Thera-Blend) on spetsiaalne protsess, mille käigus tagatakse seedeensüümide toimimine terves seedekulglas. Kuna erinevates seedeorganites on erinev pH (happelisuse keskkond), on tõhusaks seedimiseks oluline tagada seedeensüümide töö suures pH vahemikus ning seedekulgla erinevates osades. Loe Thera-Segu kohta lisaks SIIT.

28. Kas Enzymedica Lacto™ sisaldab lisaaineid?

Enzymedica Lacto™ seedeensüümid ja kapsel ei sisalda lisa-, täite- ja säilitusaineid, lõhna- ja maitsetugevdajaid ning biotehnoloogiliselt toodetud koostisosi (GMO-vaba), kuna need võivad takistada seedeensüümide tööd ning põhjustada inimesele muid terviseprobleeme. Enzymedica tooted on tuntud oma puhtuse ja kvaliteedi poolest.

29. Kas Enzymedica Lacto™ on GMO-vaba?

Jah, Enzymedica Lacto™ seedeensüümilisand on GMO-vaba. 

30. Mida Enzymedica Lacto™ EI sisalda?

Lacto™ toidulisandis ei leidu muna, piima, soola, suhkrut, soja, nisu, pärmi, pähkleid, maisi, riisi, gluteeni, kaseiini, kartulit, säilitusaineid, kunstlikke toiduvärve ega lõhna- ja maitseaineid. 

31. Mida näitavad aktiivsusühikud Enzymedica Lacto™ etiketil?

Aktiivsusühik (DPPU, ALU, HUT, AGU) näitab, mitu mg substraati (ainet) suudab ensüüm ühes minutis lagundada. Näiteks 20 000 aktiivsusühikut proteaasi (HUT) on suuteline lagundama 225 g piimavalku ühes tunnis, kuid nt sojavalk ja veiseliha valk annavad erineva tulemuse. Mida suuremad on aktiivsusühikute ees või järel olevad numbrid toote etiketil, seda võimsama tootega on tegu. Seda on oluline teada erineva laktoosikoguse söömise korral. Väiksema laktoosikoguse seedimise jaoks (nt üks viil juustu) läheb tarvis vähem seedeensüüme kui suure koguse jaoks (nt topsitäis jäätist). Loe, kuidas valida parimaid seedeensüüme SIIT.

32. Kas Enzymedica Lacto™ aitab laktoositalumatuse ja kaseiinitalumatuse puhul? 

Jah, Enzymedica Lacto™ sobib inimestele, kellel esineb nii piimasuhkru (laktoosi), piimavalkude (kaseiin, vadak) kui ka piimarasva suhtes ülitundlikkust, kuna toidulisand sisaldab lisaks laktaasile veel kaheksat erinevat seedimist toetavat ensüümi. Lactot võib võtta iga toidukorraga, milles sisaldub piima või on kahtlusi selle sisalduse osas.

Konsulteerides teadliku toitumisnõustajaga ja muutes oma toidulauda laktoosi silmas pidades ning tarvitades Enzymedica Lacto™ seedeensüüme iga laktoosi sisaldava eine söömisel, on võimalik laktoositalumatuse sümptomitest vabaneda. Sellisel puhul soovitame edaspidi tarvitada üleüldist seedimist toetavat Enzymedica Digest Spectrum™ toidulisandit, mis sisaldab laiemat spektrit seedeensüüme kogu söödud toidu seedimise abistamiseks (sealhulgas (aga mitte ainult) laktoosi seedimiseks).  

Ettevaatust koliidi, gastriidi, mao ja soolestiku haavandiliste seisundite korral. Vajadusel konsulteerige arsti või tervisenõustajaga.

33. Kui mul on laktoositalumatus ja ma tarbin Enzymedica Lacto™ seedeensüüme, kas ma võin siis kogu aeg süüa laktoosi sisaldavaid toite?

Kuigi Enzymedica Lacto™ seedeensüümid aitavad laktoosi seedimisega seonduvaid seedeprobleeme leevendada, ei soovita me toituda samamoodi kui varem. Soovitame oma menüü korrigeerimiseks pöörduda teadliku toitumisnõustaja juurde ning täiendada oma toidulauda spetsiaalsete seedeensüümidega. Toetades oma seedesüsteemi regulaarselt seedeensüümidega ning jälgides oma enesetunnet pärast piimatoodete söömist, on võimalik leida tasakaal, kui suures koguses ja mis tooteid on võimalik edaspidi tarbida.

34. Kas Enzymedica Lacto™ aitab mind ka teiste seedeprobleemide korral?

Mitte päris, sest teisi seedeprobleeme põhjustab keha võimetus teiste toiduainete lõhustamisega hakkama saada (näiteks teraviljades sisalduvat gluteeni aitab lõhustada ensüüm nimega DPP4, mis ei ole Lacto™ koostises). Kuigi Lacto™ sisaldab lisaks laktoosi lõhustavale seedeensüümile ka kaheksat teist seedeensüümi, pole neid piisavas koguses, et teisi probleemseid toiduaineid täielikult seedida aidata.

Kui sul on gluteenitalumatus, vajad Enzymedica GluteEase™ toidulisandit. Laiemate seedeprobleemide puhul soovitame kasutada laiema spektri ja erineva toimetugevusega seedeensüüme Enzymedica tootevalikust: Digest Basic™, Digest Spectrum™, Digest +Live Bacteria™ ja Digest Gold™ (sobiva toote leidmiseks loe Enzymedica seedeensüümide valimise teejuhti). 

Laiema spektriga seedeensüümid on mõeldud kogu eine seedimise toetamiseks (st süsivesikute, valkude ja rasvade põhjalikumaks seedimiseks). Spetsiaalsed seedeensüümid, nagu GlutenEase™ ja Lacto™, on mõeldud konkreetse talumatuse leevendamiseks. Antud juhul on Lacto™ loodud spetsiaalselt laktoosi ja piimatoodete seedimisega seonduvate sümptomite leevendamiseks. Spetsiaalselt laste kõhuprobleemide leevendamiseks leiab meie tootevalikust ka Kids Digest™ suhkruvabad seedeensüümidega närimistabletid.

35. Millal peaks võtma Enzymedica Lacto™ seedeensüüme?

Enzymedica Lacto™ seedeensüüme on väga oluline võtta 2-4 minutit enne igat laktoosi (piima) sisaldavat einet (või ka laktoosisisalduse kahtluse korral), sest on oluline, et seedeensüümid oleksid maos juba ootel ning aktiveeritud enne piimatoote makku jõudmist. Juhul, kui võtad kapsli sisse söömise ajal või lõppedes, ei ole võimalik tagada, et ebameeldivaid sümptomeid ei teki.

Tarvita Lacto™ seedeensüüme alati, kui tunned, et vajad piimatoodete seedimiseks lisajõudu. Hoia seedeensüümid alati endaga kaasas, kui lähed reisile või välja sööma, et vältida võimalikke piimatoodete söömisest tulenevaid seedeprobleeme ja ebamugavust. Tutvu tootega lähemalt SIIN

36. Kas piisab ainult ühe seedeensüümi kapsli võtmisest?

Vajadusel võib võtta mitu kapslit, kuna vajaliku annuse suurus sõltub toidus sisalduva laktoosi (või kaseiini) hulgast ning inimese laktoosi või kaseiini taluvusest. Näiteks pisike kogus piima kohvi sees ei pruugi erilisi probleeme valmistada, kuid topsitäis jäätist võib seedimisele olla väga raske. NB! Võta kapsel sisse 2-4 minutit enne esimest ampsu ning võta söömise ajal või söömise lõpetamise järgselt veel üks, kui tunned, et ühest kapslist ei piisanud.

37. Kas Enzymedica Lacto™ seedeensüüme peaks võtma kuurina?

Ei, spetsiaalselt laktoosi (kogu piima) lõhustamiseks loodud Enzymedica Lacto™ seedeensüümid on mõeldud toetama IGA piima või piimatooteid sisaldava eine seedimist. Kui tead, et piima seedimine sulle probleeme valmistab, tarvita Lacto™ seedeensüüme vastavalt vajadusele iga kord, kui sööd laktoosi või kaseiini sisaldavat sööki (ka siis, kui kahtled nende olemasolus). 

Juhul, kui sul esineb ka muid seedimisega seonduvaid probleeme, soovitame mõelda lisaks spetsiaaltootele ka laiema spektriga seedeensüümide igapäevasele tarvitamisele, nagu näiteks Enzymedica Digest Spectrum™. Võid ainult Spectrumi kasutamisele üle minna ka siis, kui oled Lacto™ abil laktoositalumatuse sümptomid kontrolli alla saanud.

38. Kui kiiresti võib näha/tunda tulemusi?

Enzymedica Lacto™ seedeensüümid annavad leevendust ning toetavad seedimist juba esimesel toidukorral, sest nad abistavad just laktoosi (piima) sisaldava toidu seedimisega selle söömise ajal. Pikaajalisel kasutamisel võid märgata ka selliste krooniliste sümptomite leevenemist nagu väsimus, peavalud või vesine nina.

Vähendades teadlikult söödavat laktoosikogust, aitad ise kaasa sümptomite kiiremale vähenemisele. Kui einestad kauem kui 30 minutit, võib seedimist toetada lisakapsliga. Juhul, kui sümptomid pärast laktaasilisandi mõneajalist võtmist ei leevene ning laktoositalumatuse diagnoos on pandud vaid enesevaatluse põhjal, tuleks kindlasti teha laktoositalumatuse test, sest tegemist võib olla hoopis piimaallergia või kaseiinitalumatusega.

39. Kas Enzymedica Lacto™ seedeensüümide võtmiseks on vastunäidustusi (nt rasedus, haigused)?

Vastunäidustusi ei ole. Purgist lisaks võetavad seedeensüümid toimivad sarnaselt nagu värskes toidus olevad toiduensüümid, seega need on meie keha jaoks tuttavad ja loomulikud. Kuna Enzymedica Lacto™ seedeensüümid ei sisalda ühtegi lisaainet ning on GMO-vabad, sobivad need kasutamiseks ka rasedatele ja imetavatele emadele (loe ka küsimust nr. 28).

Diabeedi diagnoosiga inimesed peavad laktaasilisandeid ettevaatlikult kasutama. Kuna laktaas lõhustatakse lihtsuhkruteks, võib see veresuhkru taset tõsta. Kuigi see ei pruugi olulisi probleeme tekitada, tasub veresuhkru taset 20–30 minutit pärast söömist igaks juhuks kontrollida.

Ettevaatust koliidi, gastriidi, mao ja soolestiku haavandiliste seisundite korral, sest ensüümilisandi tarvitamine võib tekitada ärritust. Vajadusel konsulteerige arsti või tervisenõustajaga.

40. Kas Enzymedica Lacto™ sobib veganitele?

Jah, Enzymedica Lacto™ seedeensüümilisand on 100% vegan.

41. Kas Enzymedica Lacto™ seedeensüüme võib anda lastele?  

Kuna laktoositalumatus lööb tavaliselt välja just nooremas eas, on eriti oluline toetada lapse seedimist abistavate seedeensüümidega, et laps saaks muretult oma lapsepõlve nautida. Enzymedica tootevalikus on spetsiaalsed lastele loodud Kids Digest™ suhkruvabad seedeensüüme sisaldavad närimisitabletid, mis on mõeldud kasutamiseks alates 4. eluaastast.

Juhul, kui sellest tootest lapsele laktoositalumatusest tulenevate sümptomite leevendamiseks ei piisa (Kids Digest™ sisaldab 300 ühikut laktaasi, Lacto™ aga 9500 ühikut), võib Enzymedica Lacto™ kapsli sisu puistada vähese koguse maitsestatud joomistemperatuuril joogi sisse (alla 40 kraadi), kuna kapsel võib lapsele neelamiseks olla liiga suur. Mõlemal juhul tuleks kindlasti seedeensüüme manustada 2-4 min enne probleemse toidu söömise alustamist.

Kui alates 13-aastasel lapsel on testitud talumatus laktoosi suhtes, võib ta tarvitada Enzymedica Lacto™  või muid seedimist toetavaid seedeensüüme nagu täiskasvanud inimene.  

NB! Piimaallergia diagnoosi puhul ei ole Lacto™ seedeensüümide tarvitamine lahenduseks. 

42. Kas Enzymedica Lacto™ seedeensüüme tarvitatakse nagu tavalisi seedeensüüme?

Igasuguse eine seedimise toetamiseks mõeldud (ehk “tavalisi”) seedeensüüme (Enzymedica valikust Digest Basic™, Digest Spectrum™, Digest +Live Bacteria™ ja Digest Gold™) tuleb võtta iga suurema toidukorra puhul esimese ampsuga või mõni minut enne seda. Kui alles einestamise ajal (või lõpus) kapsli võtmine meenub, on ka siis selle sisse võtmisest veel seedimisel abi.

Spetsiaalsete seedeensüümide, nagu Enzymedica Lacto™ (ja GlutenEase™), puhul on oluline neelata kapsel alla kindlasti 2-4 minutit enne igat laktoosi (piima) sisaldavat einet (või ka laktoosisisalduse kahtluse korral), sest on oluline, et seedeensüümid oleksid maos juba ootel ning aktiveeritud enne piimatoote makku jõudmist. Juhul, kui võtad kapsli sisse söömise ajal või lõppedes, ei ole võimalik tagada, et ebameeldivaid sümptomeid ei teki.

Tavalisi seedeensüüme tarvitatakse iga suurema toidukorraga, kuid spetsiaalseid seedeensüüme tarvitatakse vastavalt vajadusele ning laktoosi- ja kaseiinitalumatuse puhul vastavalt söödavale kogusele.

 

Kasutatud allikad:

  • The Health Benefits of Lactase Supplements - https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-lactase-supplements-89470
  • Laktoositalumatus - Haiguse olemus ja esinemissagedus - https://tsoliaakia.ee/haigele/laktoositalumatus/
  • Laktoosi ja gluteeni talumatus, Meeli Glükmann (esitluse slaidid)
  • Laktoosi- ja gluteenitalumatus – kas trendidiagnoos või reaalne tervisehäda? - https://minu.synlab.ee/laktoosi-ja-gluteenitalumatus-kas-trendidiagnoos-voi-reaalne-tervisehada 
  • Kui piimale on vaja piir panna - https://toidutare.ohtuleht.ee/607940/kui-piimale-on-vaja-piir-panna 
  • Kõigist piimatoodetest ei tohi loobuda ka laktoositalumatuse korral - https://www.itk.ee/uudised/koik-uudised/2014/9/koigist-piimatoodetest-ei-tohi-loobuda-ka-laktoositalumatuse-korral
  • 10 Signs and Symptoms of Lactose Intolerance - https://enzymedica.com/blogs/get-better/10-signs-and-symptoms-of-lactose-intolerance
  • Piimaallergia tuvastamise kiirtest - https://tervisetestid.ee/tooted/piimaallergia-tuvastamise-kiirtest
  • Laktoosivaba märgistus - https://vet.agri.ee/et/toit/vaba-margistus/laktoosivaba
  • Piimavalguallergia - http://www.sinuode.ee/piimavalguallergia-2/#more-664
  • Piimatalumatusest - https://rahvatervis.ee/piimatalumatusest/

 

Veel põnevat lugemist:

KKK - Kõik gluteenist, gluteenitalumatusest ja Enzymedica GlutenEase-st

KKK - Kõik toidutalumatusest ja Enzymedica Digest Spectrumist™

Kas piima- ja jahutooted võivad olla sinu seede- ja kaalumurede põhjus?

Enzymedica seedeensüümide “kasutusjuhend”

Kas oskad leevendada oma toidutalumatust?

Toidutalumatus on ensüümipuudulikkuse tagajärg

Kuidas toime tulla laktoositalumatusega?

Umbes veerand Eesti elanikest kannatab laktoositalumatuse all

Kuidas valida parimaid seedeensüüme?