Enzymedica seedeensüümid

home / Tee kindlaks, kas su ravimid sisaldavad gluteeni

Tee kindlaks, kas su ravimid sisaldavad gluteeni

Tee kindlaks, kas su ravimid sisaldavad gluteeni!

Kui sul on diagnoositud tsöliaakia või mõni mitte-tsöliaakia gluteenitalumatus, ei soovi sa tõenäoliselt muretseda selle pärast, kas sinu retsepti- (või ka käsimüügi)ravim sisaldab gluteeni. Kahjuks on seda tihtipeale keeruline kindlaks teha, sest gluteen ei pea olema välja toodud ravimite koostisosana. Kuna näiteks tsöliaakia ravi hõlmab kõigi allaneelatavate või suuga kokkupuutuvate gluteeni sisaldavate toodete täielikku vältimist, tuleks (lisaks toidule) hoiduda ka sellistest toodetest nagu huulepalsam ja ebamäärase gluteenisisaldusega ravimid.

Gluteen ravimites Enzymedica

Gluteen on liimvalk, mida leidub mitmetes teraviljades ning jahutoodetes, millest levinuim on nisujahu. Pisikese koguse, nagu 25-50 mg (see on pisikese leivapuru suurus!) gluteeni allaneelamine võib mõnel inimesel põhjustada väga tugevaid sümptomeid. 2007. aastal läbi viidud uuringu (1) kohaselt võib 90 päeva järjest igapäevane 50-milligrammise gluteenikoguse tarbimine põhjustada inimese rakkude atroofia ehk kõhetumise. 

Sellesse uuringusse valiti osalejad, kes olid uuringu alguseks järginud piisavalt kaua gluteenivaba toitumist, et nende soolestik oleks heas seisukorras. Mõned uuringud näitavad, et isegi 10 mg gluteeni ühe kilogrammi toidu kohta (10 osa miljoni kohta) võib väga tundlikul inimesel ebamugavaid reaktsioone tekitada. (2)

Enamik ravimeid koosneb ühest või kahest aktiivsest toimeainest, millele on lisatud 7-8 abiainet, nagu näiteks täiteained, imavad ained, kaitseained, sideained, värvained ja muud mitteaktiivsed koostisosad. Tableti loomiseks on vaja täiteaineid, mis aitavad tekitada ja hoida nende kuju ning osa mitteaktiivsetest koostisosadest aitavad ravimil kehas imenduda. Gluteeni võib suure tõenäosusega just täite- ja mahuainete hulgast leida.

Ameerika Toidu ja Ravimite Administratsioon (FDA) ei nõua tootjatelt valmistoodete koostisosade testimist gluteeni suhtes. Samuti pole ravimimaailma mõistes üldse määratletud, mida “gluteenivaba” selles valdkonnas tähendab. Tsöliaakiahaiguste Fondi (CDF) veebisaidi andmetel ei sisalda väga paljud ravimid gluteeni, kuid kui proovid gluteeni tarbimist vältida, tuleks siiski kõiki ravimeid ja nende koostisosi eraldi kontrollida. 

Järgnevalt toome välja ravimite mitteaktiivsete koostisosade loetelu, mida tuleks kindlasti vältida (kui just pole täpsustatud algaine allikat). Kõiki neid lisaaineid on võimalik toota näiteks nisust, odrast või rukisest. Suurema tõenäosusega pärinevad need aga maisist, riisist, tapiokist või kartulist, kuid alati tasub täiendavalt uurida. Kui nisutärklis on eraldi välja toodud, on see kindlasti toode, mida peaksid vältima.

Gluteen ravimid Enzymedica

Kõige kindlam variant info saamiseks gluteeni sisalduse kohta ravimites on võtta ühendust otse tootjaga, kas telefoni või meili teel. Osa infost on kättesaadav ka tootja kodulehelt. Kuna kõik tootjad aga oma infot nii laialt ei levita, võib abi olla ka apteekrilt küsimisest või ise internetist uurimisest. Ingliskeelsed veebilehed Pillbox ja Dailymed võivad anda ka infot Eestis müüdavate ravimite kohta. Praeguseks on Ameerika kongressile esitatud avaldus, mis nõuab gluteeni märgistamist ravimitel, kuid senini ei ole see veel kinnitust saanud.

Eestis tuleb lisaks toimeainetele kõik ravimites kasutatavad abiained pakendi infolehes loetleda ning teadaolevalt toimet omavate või nt allergiatega seotud ainete kohta tuua välja lisahoiatus. Nisutärklist sisaldavate ravimite infolehes peab seisma: „Sobib tsöliaakiahaigetele”. Nisuallergiaga patsiendid (erinev tsöliaakiast) ei tohi aga seda ravimit võtta.

Kui oled mures, et sinu gluteenivaba toit või ravimid võivad gluteeni sisaldada või esineb sul gluteenitalumatuse sümptomeid, soovitame proovida just gluteenivalkude seedimise abistamiseks mõeldud Enzymedica GlutenEase™ toidulisandit. Seedeensüümide toidulisandeid, nagu GlutenEase™, mis sisaldavad seedeensüümi DPP4, soovitatakse tarvitada ka kõigi võimalike peidetud gluteeni sisaldavate toitude söömisel. 

Enzymedica GlutenEase™ on seedeensüümilisand, mis on spetsiaalselt mõeldud teraviljades sisalduva gluteeni seedimise abistamiseks, et gluteeni sisaldavad toidud, joogid ja ravimid ei tekitaks gluteenitundlikkusega inimesele terviseprobleeme. NB! Enzymedica GlutenEase™ ei ole mõeldud asendama gluteenivaba dieeti tsöliaakiat põdevatel inimestel!

Enzymedica GlutenEase™ seedeensüümi kapsel sisaldab seedeensüüme amülaas (Thera-Seguna), glükoamülaas, proteaas (Thera-Seguna) ning DPP4 (ehk dipeptidüülpeptidaas 4), mis on koostöös väga olulised just gluteeni täielikuks lõhustamiseks. Proteaas on valkude seedimiseks kõige olulisem seedeensüüm. Antud juhul aitavad spetsiaalsed proteaasid lagundada gluteeni molekuli ümbritsevat valgukesta. Pärast seda asub tööle DPP4 seedeensüüm, mis lõhustab ära ülejäänud gluteeni valguühendid. 

Amülaas ja glükoamülaas toetavad ülejäänud teravilja (tärklise ja suhkrute) lõhustamist ja seedimist ning neid abistab seejuures ka DPP4. Kui üks neist seedeensüümidest oleks puudu, ei oleks võimalik gluteeni sisaldavat teravilja täielikult ära lõhustada. 

Thera-Segu (Thera-Blend™) on spetsiaalne protsess, mille käigus tagatakse seedeensüümide toimimine terves seedekulglas. Kuna erinevates seedeorganites on erinev pH (happelisuse keskkond), on tõhusaks lõhustamiseks oluline tagada seedeensüümide töö suures pH vahemikus ning seedekulgla erinevates osades. 

Enamik poodidest ja apteekidest kättesadavad ensüümid suudavad toimida väga piiratud happelisusega tasemega keskkondades, kuid inimese seedetrakti happelisus varieerub väga palju. See tähendab, et keskmine apteegis müüdav ensüüm on aktiivne ühes seedimise protsessi osas, kuid mitte enam teises. Thera-segu on lahendanud selle probleemi ühendades erinevad kvaliteetsed seedeensüümid, mis oleksid aktiivsed kogu seedeprotsessi käigus kogu happelisuse skaalal. Thera-blend™ ensüümid on osutunud kolm korda tõhusamaks ja toimivad kuus korda kiiremini kui teised turul olevad seedeensüümidega toidulisandid. 

Enzymedica GlutenEase™ toidulisand võib abiks olla nii ravimites, hooldusvahendites kui ka toidus sisalduva peidetud gluteeniga paremini hakkama saamiseks. On paratamatu, et ei ole 100% võimalik kindlaks teha kõigis toodetes sisalduva gluteeni hulka, seega gluteenitundlikul inimesel tasub võtta kasutusele ettevaatusabinõud näiteks kvaliteetsete seedeensüümide näol.

 Enzymedica GlutenEase

Enzymedica GlutenEase™ ei ole mõeldud asendama gluteenivaba dieeti tsöliaakiat põdevatel inimestel!

 

Viited:

1. A prospective, double-blind, placebo-controlled trial to establish a safe gluten threshold for patients with celiac disease. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209192)

2. Health Hazard Assessment for Gluten Exposure in Individuals with Celiac Disease.  (https://www.fda.gov/media/81500/download)

 

Allikas: Gluten In Common Medications (Enzymedica.com)