Enzymedica seedeensüümid

Esileht / Oomega-3-kalaõli - kuidas valida?

Oomega-3-kalaõli - kuidas valida?

Oomega-3-kalaõli - kuidas valida?

20.02.2021
Oomega-3-kalaõli - kuidas valida?

Mille järgi valida oomega-3 kalaõli?

Sa oled teadlik, et igapäevaselt võiks oomega-3 kalaõli tarbida, kuid tooteid on nii palju ja see ajab sind segadusse? Mida üks õige kalaõli sisaldada võiks? Kas võtta õli baasil või kapslitena? Soovid teha head oma tervisele, kuid samal ajal hoolid keskkonnast? Aga raskemetallid ja muud ained, millega kalad kokku puutuvad? 

Järgnevalt saad kiire ülevaate sellest, mida silmas pidada, kui endale sobivat oomega-3 kalaõlitoodet valima hakkad. Kuna inimese keha oomega-3-rasvhappeid ise ei tooda, on tervise seisukohalt oluline neid toiduga juurde saada.

Mida üks oomega-3 toidulisand sisaldada võiks?

Enamik kalaõlilisandeid sisaldavad kahte peamist pika ahelaga rasvhapet DHA ja EPA. DHA aitab näiteks hoida normaalset nägemist ja toetab aju funktsioone*. EPA ja DHA alandavad põletikke, toetavad südame tööd** ning aitavad reguleerida kolesteroolitaset. DHA ja EPA suhe võiks olla kalaõlis vastavalt 2:1.

* kasulik toime avaldub siis, kui päevas tarbitakse 250 mg DHA-d. ** kasulik toime avaldub siis, kui päevas tarbitakse 250 mg EPA-d ja DHA-d. 

Paljud inimesed ei tea seda, kuid tegelikult on olemas ka kolmas, väga oluline rasvhape DPA, mida enamik kalaõlitooteid ei sisalda. Unustatud DPA on põnev rasvhape, millest suudab keha vajadusel toota vajadusel nii EPA-, kui DHA-rasvhapet - see on justkui tagavaraks. 

Samas on tal ka endal väga olulised omadused. Näiteks aitab DPA “käivitada” rasvapõletusega seotud geenid, mis toetavad kaalulangust ja toetavad tervisliku kaalu säilitamist. Samal ajal aitab DPA “välja lülitada” geenid, mis soodustavad üleliigseid põletikke kehas. (1)

Optimaalne DHA:EPA:DPA suhe kalaõli koostises võiks olla vastavalt 4:2:0,5-1. Näiteks, kui DHA-d sisaldub 480 mg, siis EPA-d võiks olla 240 mg ja DPA-d 60-120 mg. See tähendab DHA-d kõige rohkem, EPA-d poole vähem ning DPA-d EPA-st poole vähem. Rasvhappeid sisaldavad toidud sisaldavad neid kõiki kolme (DPA, EPA, DHA) põhjusega. 

Enne ostmist tee kindlaks, et pakendil on kirjas kõigi oomega-3-rasvhapete sisaldus eraldi, mitte ainult kokku. Nii tead, kui palju üht või teist päevas kätte saad ja oskad arvestada, kui on vaja kogust mingil põhjusel muuta. Näiteks Aqua Biome Classic Strength sisaldab 1200 mg rasvhappeid, millest 480 mg on DHA, 240 mg EPA ning 60 mg EPA rasvhapped. Ülejäänud on teised anšoovisest pärinevad rasvhapped, mis aitavad toimeainetel paremini imenduda ja toetavad organismi üleüldiselt. 

Mida üks oomega-3 toidulisand sisaldama ei peaks?

Nagu kõigi toidulisandite puhul, tuleb ka kalaõli valimisel silmas pidada, et see sisaldaks võimalikult vähe lisaaineid. On hea teada, et tavaliselt kasutatakse želatiini ja glütseriini nii kapslite valmistamiseks, kui ka tekstuuri parandamiseks ning säilitusainena õlides. Seega nende ainete sisaldumine on üldjuhul loomulik.

Ilmselt kõige olulisem teema kalaõlide puhtuse osas on hoopis keskkond, kus kalad kasvavad ning meetod, kuidas kalaõli toodetakse. Nagu me teame, siis kalaõli valmistatakse kaladest. Kuna kalad elavad vees, on nad tugevalt mõjutatud vee kvaliteedist ning ainetest, mis sinna satuvad. Vee puhtust mõjutavad näiteks õhusaaste ning ained, mida inimesed kraanikausist ja tualetist alla lasevad, sh erinevad ravimid. Veekogud sisaldavad ka raskemetalle inimtegevuse tagajärjel ning loomuliku osana maakoorest.

Seetõttu on väga oluline, et pakendil oleks kirjas, mis meetoditega kalaõli valmistatakse ning puhastatakse. Näiteks Aqua Biome kalaõlid on teadaolevalt ainsad, mis omavad Clean Label Project sertifikaati, mis tähendab, et tooteid on testitud 130 raskemetalli ja tervisele kahjuliku kemikaali osas. Hea on teada, et näiteks anšoovised ja makrellid ei ole niivõrd reostunud kahjulike ainetega, kuna elavad süvavees.

Kui suur peaks olema päevane annus?

Erinevate tootjate pakenditel on välja toodud erinevad päevased soovituslikud annused. 100% õigus ei ole ilmselt kellelgi, kuna kõik inimesed on erinevad ja seega on ka nende vajadused erinevad. Kindlasti on siinkohal hea mõte pöörduda oma teadliku arsti või toitumisnõustaja juurde, kes oskab anda täpsed juhised. Synlabis on võimalik teha rasvhapete testimise paketti, kus tuvastatakse muuhulgas ka DHA, EPA ning DPA varusid kehas.

Üleannustamise ohtu ei tohiks soovitusliku annuse puhul olla. Kui terapeutilisel eesmärgil on soov suuremaid koguseid tarbida, tuleks seda kindlasti teha teadlikult arvestades oma päevamenüüd ja tervislikku seisundit.

Oomega-3 õli või kapslid?

Kuna nii kapslid kui õli on sisuliselt sama, siis ei ole vahet kumb valida. Kalamaitselist õli on aga ebameeldiv neelata! Siin tulebki mängu isiklik eelistus, kumb manustamisviis paremini sobib. Kapslite puhul tasub tähele panna, et need oleksid valmistatud võimalikult looduslikust ja kehale omastatavatest koostisosadest. Enamik kalaõlilisandeid on maitsestatud õrna sidruni- või apelsinimaitsega, et kala maitse nii intensiivne poleks. 

Kalaõlikapslid on üldjuhul sileda pinnaga, et neid oleks lihtsam neelata. Aqua Biome kalaõli geelkapslid on lisaks siledale pinnale ka pehmed, nii liiguvad need mööda neelutoru hõlpsamalt edasi. Lisaks on Aqua Biome kalaõlide tarbijad märganud, et neil ei teki ebameeldivaid kalamaitselisi röhitsusi, mis paljude kalaõlidega tekib.

Kalaõli või kalamaksaõli?

Kalamaksaõli ja kalaõli on erineva natuke eesmärgiga tooted. Kalamaksaõli toodetakse tursamaksast, kalaõli erinevatest kaladest. Kalamaksaõli sisaldab tavaliselt ka erinevaid vitamiine, mida kalaõli ei sisalda, kui neid spetsiaalselt ei ole lisatud. Kalaõlis on tihtipeale oomega-3-rasvhapete sisaldus kõrgem ning see maitseb paremini.

Siinjuures on taaskord oluline isiklik eelistus ning konkreetne õli võtmise eesmärk. Sobiva lisandi leiab endale kindlasti pakendiinfosse süvenedes ning enda tervist ja vajadusi arvesse võttes. Kuna aga naturaalne kalamaksaõli on tihtipeale kolesteroolirikas ja kõrge vitamiinisisaldusega, tuleb ette märgitud päevasest kogusest rangemini kinni pidada. 

 

Enzymedica kalaõlide sari Aqua Biome on loodud justnimelt eelpool toodud tingimusi silmas pidades. Need sisaldavad olulist DPA-rasvhapet ning rasvhapete suhe on selline, mis sarnaneb Alaska lõhe omaga. Aqua Biome on sertifitseeritud Clean Label Project sertifikaadiga, mis teeb nad kalaõlidest teadaolevalt kõige puhtamaks kalaõliks. Need on testitud 130 raskemetalli ja kahjuliku ühendi suhtes. 

Lisaks on Aqua Biome pälvinud ka Friends of the Sea sertifikaadi, mis tähendab, et kalaõli tootmine toimub arvestades jätkusuutlikkuse põhimõtteid. Kuna inimene vajab igapäevaselt ka oomega-3-rasvhapete toetust, siis miks mitte teha seda kehale kõige kahjutumal ja teadlikumal viisil!?

 

NB! Enne toidulisandite tarvitama hakkamist konsulteeri vajadusel oma arsti või toitumisõustajaga!

 

Veel põnevat lugemist:

Rasvu lõhustav seedeensüüm - lipaas

Seedeensüümid lõhustavad rasva!

TOP 7- miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Elutähtsad ensüümid ja parem seedimine

Elutähtis kõhunääre 

 

Kasutatud allikad:

1. Red Blood Cell Docosapentaenoic Acid (DPA n-3) is Inversely Associated with Triglycerides and C-reactive Protein (CRP) in Healthy Adults and Dose-Dependently Increases Following n-3 Fatty Acid Supplementation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4555130/ (külastatud 20.02.2021)

2. DPA Omega 3. The Forgotten Omega 3. https://www.dougcookrd.com/dpa-the-forgotten-omega-3-fatty-acid/ (külastatud 20.02.2021)

 

Autor: Sillerdav