Miks peaks tarvitama seedeensüüme?

Olen Ülle, 48-aastane. Käin tööl ja tegelen ka spordiga, täpsemalt fitnessiga. Nüüdseks juba peaaegu kaks aastat tagasi pakkus üks tuttav mulle proovimiseks Enzymedica seedeensüüme. Selleks hetkeks teadsin ainult nendest ensüümidest, mida organism ise toodab, aga ensümaatilistest toidulisanditest polnud varem midagi kuulnud. Tollel hetkel tegelesin fitnessiga just väga intensiivselt ning selle juures on toitumisel väga tähtis roll. Enzymedica kaubamärgi koostis avaldas muljet ning ka juurde loetud info tundus põnev. Seega otsustasin proovida.

Esimestel päevadel ma midagi väga erilist ei kogenud. Kuna mul tavaliselt märgatavaid seedeprobleeme ei esine ja olen üle keskmise energiline niigi, siis esialgu justnagu ei muutunud midagi. Aja jooksul panin siiski tähele, et kui varasemalt oli aeg-ajalt esinenud olukordi, kus olin peale suuremat söömist või siis nö valede toitude ja valede koguste tõttu siiski mitte nii väga energiline, siis seedeensüümide kasutamisega olid need olukorrad jäädavalt kadunud. Võiks isegi öelda, et seedeensüümid tekitasid peale söömist sellise kergustunde nagu polekski just äsja söönud. Päris hämmastav, kui praegu järele mõelda!

Võin ka öelda seda, et tunnetuslikult mõjusid seedeensüümid ka spordi teemal. Ma küll otseselt ei mõõtnud oma tulemusi nö „enne ja pärast“ kuid tundus, et suutsin trennis rohkem pingutada ning ei toimunud päeva jooksul „ärakukkumisi“. Jõudu ja energiat oli kindlasti rohkem. Samuti pole enam esinenud suuri isutamisi mingite ebatervislike toitude suhtes nagu varasemalt ikka aeg-ajale ette tuli.

Nagu tänapäeval järjest rohkem öeldakse – seedesüsteem on meie teine aju ja kui sellega on kõik korras, saame nautida parimat elukvaliteeti. Inimesed võiksid selle peale rohkem mõelda, kui nad kogevad erinevaid seedimisega seotud tervisehädasid nagu nt erinevad toidutundlikkused. Sageli ei minda arsti juurde probleemi põhjust välja selgitama, vaid pigem proovitakse kohe mingeid toiduaineid menüüst välja visata või sukeldutakse erinevate äärmuslike dieetide maailma.

Samas olen ka kuulnud, et iga kord ei saa ka perearstilt kohe abi, vaid peab selleks muid võimalusi otsima. Selge on see, et meil kõigil on organismis ensüümipuudulikkus, kasvõi seepärast, et sööme liialt palju ja liialt sageli töödeldud toitu, mille seedimiseks peab keha suures koguses seedeensüüme lisaks tootma ja nagu ikka, millegi muu arvelt. Noortel, kuni 35-aastastel ei pruugi see veel vaevustena avalduda kuid vanemaealistele soovitan kindlasti seedeensüümi tooteid proovida.

Minu põhimõte on alati olnud, et inimene peaks kõik vajalikud toitained, vitamiinid ja mineraalained kätte saama toidust, ka sportlaste puhul. Spordimaailmas siiski tundub, et tarvitatakse üsna kergekäeliselt lisaks igasuguseid kunstlikke proteiinitooteid, saamata aru, et suurema koguse sissesöömine ei pruugi alati tähendada, et organism rohkem proteiini ka tegelikult kätte saab ja ära kasutab. Seevastu seedeensüümid on palju ohutumad, puhtamad ning mõeldud just selleks, et sissesöödud toit ka korralikult imenduks ehk kehale kättesaadavaks muutuks. Seega, kui saad toidust rohkem kätte nii vitamiine kui toitaineid, tõuseb ka energiatase ning seeläbi ka sportlikud sooritused.

Meie toidulaud on viimaste aastakümnetega väga oluliselt muutunud. Vaadake, mida meil toidupoodides peamiselt müüakse. Toodete koostiseid lugedes on seal rohkem kõike muud kui kehale vajalikke toitaineid. Seda protsessi ilmselt enam ümber pöörata pole võimalik ja julgemad meie seast nimetavad seda lausa ülemaailmseks toidukriisiks. Juba ainuüksi seetõttu vajame seedeensüüme toidulisandina juurde, et sellest piskust siis maksimaalne kätte saada ja tagada kehale eluks vajalikud toitained.

Lõpetuseks tahan öelda, et olen järjepidevalt peaaegu kahe aasta jooksul tarvitanud igapäevaselt Enzymedica toodet Digest Basic™, mis on toetanud mu seedimist ning seeläbi ka kogu tervislikku seisundit (olles tegelikult Enzymedica valikust kõige leebematoimelisem) ning kavatsen seda samal eesmärgil kasutada ka edaspidi.

Meile on antud üks sõiduvahend eluks, hoidkem ja hooligem sellest :)

 

* Enzymedica põhitoodete seedeensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

Pildid: Erakogu. Fotograaf: Karl Saare

 

Veel huvitavat lugemist:

Moonika lugu: Olen oma pere seedensüümidega nakatanud!

Laura lugu: beebikõht ja seedeprobleemid kadunud tänu seedeensüümidele!

Kuidas valida parimad seedeensüüme? Tea, mille eest maksad!

Miks on seedeensüümid sinu kehale vajalikud?

Enzymedica seedeensüümide kasutusjuhend