Inimene peab ennast igas eas hästi tundma!

Olen Ene Spriit, „daami ikka jõudnud“ toitumis- ja tervisenõustajana. Tööga seoses jõudsin ka ensüümide teemani. Nimelt hakkasin 2015. a. koostöös Synlab laboriga pakkuma klientidele võimalust teha toidutalumatuse teste, mille tulemuste põhjal ma kliente nõustan. Kui ma hakkasin toidutalumatuse kohta uurima, lugema ja kuulama erinevaid loenguid, siis sain aru, et ükskõik, kust ma alustan, jõuan ikka ensüümideni välja. Inimestel võib esineda väga erinevat tüüpi toidutalumatusi- ja- tundlikkust ning need võivad avalduda erinevate kaebustena. Kes kurdab puhituste, kes gaaside, kes kõhulahtisuse või hoopis kõhukinnisuse üle. Minu nelja aasta praktika on näidanud, et kõige rohkem esineb talumatust piimatoodete suhtes, samuti muna, nisu ja odra, sageli ka pärmide ja seente tundlikkust.

Inimesed on teadlikud laktoositalumatusest: laktoositalumatus tähendab, et inimese organism ei tooda piisavalt laktaasi, mis on laktoosi lõhustav ensüüm. Toidutundlikkuse korral jääb alati teemaks, kas enne oli „muna või kana“, see tähendab, et kas talumatus on tingitud ensüümide puudulikkusest või on seda põhjustanud mõni muu tegur. Näiteks võib soolestiku limaskest olla põletikuline ja kahjustunud, mistõttu satuvad lõpuni seedimata toiduosakesed vereringesse, kuhu need kindlasti sattuda ei tohiks.

Toidu lõpuni seedimine võib olla takistatud ka seetõttu, et organismil ei jätku piisavalt kehasiseseid ensüüme käivitavaid kofaktoreid, milleks on muuhulgas vitamiinid ja mineraalained nagu näiteks C- ja B-vitamiin või magneeium ja tsink. Klientide menüüsid analüüsides tuleb väga sageli välja, et puudu jääb just eelpoolnimetatud vitamiinidest ja mineraalainetest.

Seedeensüümide aktiveerumiseks on vaja ka õigeid tingimusi. Lisaks vitamiinidele ja mineraalainetele vajavad need õiget pH-taset (igas etapis ja iga ensüümi puhul on need erinevad), õiget temperatuuri, niiskust (loe vett), teisi koensüüme (nagu näiteks Q10). Seega, igal juhul on küsimus selles, et seedeensüümid ei saa teha oma tööd – kas siis sellepärast, et neid ei toodeta piisavalt või siis sellepärast, et miski takistab neil oma tööd teha.

Kõikidele oma seedeprobleemidega klientidele olen alati soovitanud – seedeensüümid on toidulisand, mida on vaja kindlasti tarbima hakata! Vanuse lisandudes kõik meie organismi süsteemid väsivad ja ei tööta enam nii nagu nooruses. Erandiks ei ole ka seedesüsteem ja eelkõige kõhunääre (pankreas), mis toodab suurema osa seedeensüümidest. Just selle tõttu on tarvis tarbida seedeensüüme lisaks. Olen ise neile seejuures eeskujuks. Tuttavad on minult küsinud, et mis kreeme ma kasutan, et mul nii vähe kortse on ja nahk näeb välja pehme ning sile. Kui olen vastanud, et ma kreeme praktiliselt ei kasutagi, siis küsitakse, et mida sa siis teed.

Minu retsept on selline:

  • joon vett,
  • söön võimalikult puhast tasakaalustatud toitu,
  • tarbin häid seedeensüüme (Digest Gold),
  • liigun piisavalt,
  • laulan,
  • tarbin kuuridena teatud toidulisandeid, nt Q10, mis on koensüüm ja mida keha samuti vanuse lisandudes enam korralikult ise ei tooda või kvaliteetseid vitamiine ning mineraalaineid. Seedeensüümid on seega toidulisanditest ka minu jaoks number üks, sest nii toidu kui ka toidulisandite omastamiseks on need hädavajalikud.

Seedeensüümid ongi vajalikud selleks, et kõik, mis suust siseneb, lõhustuks korralikult ja toitained jõuaksid keha kõikidesse rakkudesse.

Ise alustasin seedeensüümide toodete proovimist firma Enzymedica Digest Basicust™. Kõige lihtsam on seedesüsteemi tööd hinnata, vaadates WC-potti, milline näeb välja väljaheide (selle hindamiseks on olemas ka Bristoli Kuningliku Haigla arstide poolt välja töötatud Bristoli skaala). Kui hakkasin kasutama Digest Basicut™, siis märkasin, et väljaheites polnud enam seedimata toiduosakesi, samuti tuli juurde energiat. Olen proovinud mitmeid Enzymedica tooteid ja ka mõnda teise firma ensüümpreparaati, aga viimased jäid mulle nõrgaks. Mina olen peale mitmete erinevate ensüümpreparaatide proovimist jäänud tarbima Digest Goldi™ ja olen sellega väga rahul.

Kirjutan siinkohal oma „ahhaa“ kogemusest seoses Digest Goldiga. Kui olin umbes kuu aega seda ensüümpreparaati tarbinud, avastasin, et niipea kui ma voodisse lähen, jään kohe magama ning ei ärka ka enam öösiti kella 2-3 ajal üles. Tavaliselt oli siis väga raske uuesti uinuda. Nüüd, kui ma ka vahest korra ärkan, jään kohe uuesti magama. Hakkasin muidugi mõtlema ja analüüsima, et millest selline meeldiv muutus on toimunud. Kuna ma ei olnud teinud oma elukorralduses või toitumises või toidulisandite võtmises mitte ühtegi muud muudatust peale Digest Goldi tarvitamise, siis järeldasin, et selle muutuse põhjustaski Digest Gold™.

Mõni aeg hiljem otsustasin oma järeldust siiski üle kontrollida. Nimelt läksin reisile ja jätsin ensüümide purgi koju. Kui nädala pärast koju naasesin, hakkasid jälle uinumisprobleemid pihta. Hakkasin siis uuesti korralikult Goldi tarbima ja sain jälle rahulikult ja sügavalt magada. Sain enda jaoks kindla tõestuse, et minule mõjub see toode selliselt.

Klientidelt, kes on hakanud seedeensüüme lisaks tarbima, olen saanud erinevat tagasisidet. Väga paljudel inimestel on probleeme kõhukinnisusega, osa neist on saanud oma kõhu taas korda vaid vee joomise ja Digest Basicuga™, teistel on vaja olnud võimsamaid abimehi nagu Digest Spectrum™ või Digest Gold™. Paljud kliendid on vabanenud kõhupuhitustest, teised on väitnud, et energiat on rohkem. Piimatoodete talumatuse puhul olen soovitanud Enzymedica Lacto toodet, mis erineb apteekides müüdavatest toodetest selle poolest, et sisaldab lisaks ühele ensüümile – laktaasile, veel ka palju teisi tähtsaid seedeensüüme, mis tagavad kogu toidu seedimise, mitte ainult probleemse laktoosi lõhustumise.

Apteegis ringi vaadates on ensüümitoodete valik ikka üsna kehvakene, sisaldades kas siis ainult ühte konkreetset seedeensüümi või siis on tegemist loomset päritolu ensüümidega, mis on oma olemuselt taimsetest mitmeid kordi nõrgema toimega ning mis ei ole ka tegelikult mõeldud toidu seedimiseks, sest neid tuleb võtta hoopis tühja kõhuga. Neid kasutatakse eelkõige siis pankrease haiguste korral.

Vanemaealiste klientide puhul on tihti probleemide algpõhjuseks vähene vee joomine ja väga ühekülgse toidu söömine terve elu vältel. Lapsest saati oleme söönud vaid kartulit ja liha või kartulit ja hakklihakastet ning makarone. Sellise toitumisega, kus värskest ja hapendatud toitudest on olnud suur puudujääk, on ilmselge, et seedeensüümide kehasisene tootmine on puudulik. Eelnevat meenutades, et ka näiteks C-vitamiini saame eelkõige värskest toortoidust.

Kõrvalprobleemiks on tihti ka maohappe vähesus, mis omakorda põhjustab teisi probleeme ja kaebusi. Maohape on vajalik, et hakkaks korralikult tööle maos olev ensüüm pepsiin, mis seedib just liha ehk valku. Kui maohapet pole piisavalt ja valkude lõhustamine on puudulik, on toit liiga kaua maos ja võib minna seedekulglat läbides riknema, põhjustades halvalõhnalist gaasi ja väljaheidet. Ühesõnaga, praeguste vanemaealiste probleemide jada on ühelt poolt alguse saanud juba lapseeas omandatud ebatervislikest toitumisharjumustest, vähesest vee joomisest ja teiselt poolt seedesüsteemi ning kogu organismi üldisest kurnatusest ja vähenenud tootmisvõimekusest.

Mina soovitan kõikidele lugejatele proovida seedeensüüme lisaks tarbida kolmel põhjusel:

1. Tunne oma keha! See tähendab, et kui sul on puhitused, gaasid, kõhuvalu peale söömist, kõht on vahest lahti ja siis jälle kinni, või on kogu aeg lahti või kogu aeg kinni, väljaheites on seedimata tükid, siis see ei ole normaalne. Pigem on need sümptomid, et seedimisega on midagi korrast ära. Esimese asjana mõtleksin siin seedeensüümide tarbimise peale.

2. Toidust toitainete ja vitamiinide omastamine, eriti vanemaealiste puhul. Kui organismi süsteemid enam hästi ei toimi, tuleb neid toetada. Seedesüsteemi toetamiseks - kindlasti seedeensüümid! Enamus inimesi soovib toidust kõik organismi toimimiseks vajaliku kätte saada. Vanemaealistel inimestel on see aga problemaatiline, sest vastav ensüümtootlikkus on puudulik.

3. Hea väljanägemine ja hea enesetunne, mis on loomulikult seotud eelmise punkti ehk toitumisega. Ja siinkohal olgu veelkord rõhutatud vee joomise tähtsus, mis on ka eelduseks, et seedeensüümid aktiveeruksid.

Inimene peab ennast igas eas hästi tundma. Ei ole nii, et mul kõht valutab ja see on normaalne või et mul pea valutab ja see on normaalne. Lähen arsti juurde ja ütlen, et kõik on korras, sest olen harjunud kõhuvaluga, peavaluga, vaatan passist sünniaastat ning kannatan edasi. Ei ole normaalne! Tuleb leida ise võimalusi, kuidas ennast hästi tunda. Olen nüüdseks juba 13 aastat tervise- ja toitumisteemadega tegelenud ja võin öelda, et terve olla on lihtsam kui haigena uuesti terveks saada. Kui võtad ise vastutuse oma tervise eest, siis tuleb sellega tegelda pidevalt, mitte alles siis, kui haigus juba kallal. Siis enam kiireid lahendusi ei ole. Kiire lahendus on võib-olla arsti kirjutatud ravim, mis surub haigussümptomid maha.

Võta vastutus enda tervise eest enda kätte! Kõigil on võimalus lugeda, uurida ja mõelda, et leida temale vajalikud teadmised ja võimalused, mis aitavad ennast hästi tunda. Igaühel on valik, kas ennast tõeliselt hästi tunda või probleemide sümptomeid tableti taha peita. Seedeensüümid toidulisandina ei ole keemiline tablett, vaid puhas naturaalne preparaat, mis saab meist paljusid aidata. Olge terved!

 

* Enzymedica põhiensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

 

Veel huvitavat lugemist:

Enzymedica seedeensüümide "kasutusjuhend"

Kuidas valida parimaid seedeensüüme? 

TOP 7 - miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!

Kuidas toime tulla LAKTOOSITALUMATUSEGA?

Seedeensüümid tagavad toitainete imendumise!