Enzymedica seedeensüümid

home / ELUTÄHTSAD ENSÜÜMID - SINU TERVISE VÕTI!

ELUTÄHTSAD ENSÜÜMID - SINU TERVISE VÕTI!

ELUTÄHTSAD ENSÜÜMID - SINU TERVISE VÕTI!

10.02.2020
ELUTÄHTSAD ENSÜÜMID - SINU TERVISE VÕTI!

Ensüümide mõiste
Ensüümid ehk fermendid on elusa taime, looma ja inimese igas rakus leiduvad valgulised ühendid, mis koosnevad aminohapetest. Ensüümid on nagu töömehed, kes panevad bioloogiliselt asjad liikuma. Nad töötlevad toormaterjali – vitamiine, mineraalaineid ja teisi toitaineid selliseks, et organism saaks neid kasutada. Ensüümide puudumisel ei toimu midagi, keha ei saa toitaineid kasutada.

Teadlased eristavad tänapäeval umbes 5000 ensüümi ringis, aga inimese kehas on arvatavasti kümneid tuhandeid erinevaid ensüüme. Igal ensüümil on oma kindel tööülesanne. 

Mis on seedeensüümid?
Seedeensüümid vastutavad toidu seedimise eest. Selleks et keha saaks toidust kätte kõik vajalikud vitamiinid, mineraalained, valgud, rasvad ja süsivesikud, ongi hädavajalik seedeensüümide abi. Seedeensüümide puuduse esimesteks sümptomiteks on tõenäoliselt seedehäired – liigsed gaasid, maoärritus, puhitustunne pärast söömist.

Ilma ensüümide kohaloluta seedimist ei toimu. Tähtis on meeles pidada, et sööma peab tervislikku toitu ning selle juurde on vaja vastavaid ensüüme. Need töötavad koos. Ensüümid ei ole vitamiinid ning samuti ei muuda need kooki värskeks salatiks.

Neli seedeensüümide kategooriat


Miks võib tekkida seedeensüümide puudulikkus ja kuidas seda ära tunda?

Toores toidus on olemas ensüümid nende endi lagundamiseks. Toidu kuumutamisel temperatuuril rohkem kui 47,78 °C, 15 minuti jooksul, hävinevad kõik ensüümid. See toimub, kui toitu küpsetatakse, keedetakse, grillitakse, konserveeritakse, praetakse, pastöriseeritakse, röstitakse, aurutatakse või mikrolaineahjus kuumutatakse. Ensüümide hävitamist küpsetamise käigus peetakse tänapäeva allergiate ja krooniliste degeneratiivsete haiguste laia leviku põhiteguriks.

Lisaks hävitab ensüüme ebaõige eluviis (suitsetamine, liigne alkoholi tarvitamine, ülesöömine, ebatervislik toitainete vaene toitumine, vähene liikumine ja vähene puhta joogivee tarbimine), stress, negatiivsed emotsioonid ja medikamentide tarvitamine.

Kui leidub piisavalt metaboolseid ensüüme ja organismis ringlevat vedelikku – toimivad seedimine, kudede parandamine, kasv, immuunfunktsioonid ja mürkainetest puhastumine normaalselt. Ensüümide puudust tekitab näiteks tervist kahjustav keemiline reostus ja prügi ning titamiinide ja mineraalainete puudus mullas ja toidus, saastunud keskkond – pestitsiidid, herbitsiidid, tööstusjäägid. Esmatähtis on süüa mahedalt kasvatatud toitu, vältides rämps-, geneetiliselt muundatud, mikrolaineahjus tehtud ja / või kiiritatud toitu. Isegi siis, kui seda kõike teha, kannatab organism küpsetatud toitu süües endiselt ensüümipuuduse all.

Ensüümivaeguse märgid:

  • probleemid süsivesikute seedimisega – võib esineda allergiaid, kõhulahtisust, fibromüalgiat või tähelepanu puudulikkuse häiret (ADD, ADHD);
  • probleemid rasvade seedimisega – võib esineda kõhukinnisus, sapipõieprobleeme, südamehaigusi või hormoonide tasakaalu häireid;
  • probleemid valkude seedimisega – võib esineda kõhukinnisust, artriiti või muid põletikulisi olukordi, ärevus, paanikahäire, PMS või immuunsüsteemi häireid;
  • probleemid taimekiudude lagundamisega – võib esineda kõhukinnisust, ekseemi või muid nahaprobleeme, korduvat pärmi-/ seennakkust või ülemäärast kehakaalu kasvu.

Oma seedesüsteemi saame aidata, kui muudame toidulaua tervislikuks ja lisame võimalikult palju värsket puhast nn terviklikku toitu menüüsse. Tervislik toitumine on kõige tähtsam, see on aluseks enda tervendamisel ning seejärel on hea võimalus juurde võtta seedeensüüme toidulisandi näol. Kuna isegi seedeensüümid ei muuda friikartuleid värskeks salatiks.



8 põhilist seedeensüümi ülesannet toidulisandina

1. lagundavad toiduaineid - seedimata suuremad toiduosakesed ärritavad seedetrakti ja immuunsüsteemi;
2. vabastavad vitamiine, mineraalaineid ja teisi toitaineid toidust, et keha saaks neid kasutada;
3. võimaldavad toidust kätte saadarohkem toitaineid. Kui oma menüüsse rohkem terviklikku toitu lisada, väheneb vajadus tarbida toidulisandina vitamiine ja mineraalaineid;
4. ensüümid tegelevad nende toitainetega, mis on problemaatilised ning samuti varjatud probleemidega. Vähenevad toidutalumatused;
5. tegelevad ennetavalt seedeelundkonna tervisega, eemaldavad surnud kudesid, kemikaale ja toksiine – see aitab soolestikul kiiremini paraneda;
6. on efektiivsed vähendama seedetrakti kahjustavaid patogeene, nagu bakterid, parasiidid, pärmid ja viirused;
7. imenduvad vereringesse ning puhastavad verd;
8. proteaasid vähendavad põletikku.

Ensüümid töötavad toiduga kokku puutudes. Ensüüme seedimise kergendamiseks võetakse vahetult enne sööki. Mõnedele inimestele sobib paremini, kui võtta ensüüme 20-30 minutit enne sööki. Soovitatakse katsetada ning leida endale sobiv aeg.

Seedeensüümide lisaks tarbimine on üks soovitatavaid esimesi samme toidutalumatuste ning seedeprobleemide leevendamiseks. Lisaks võivad need vähendada vajadust teiste toidulisandite järele ning saada maksimaalset kasu nendest, mida parasjagu tarbitakse.

Seedeensüümide tarvitamise kõrvaltoimena on välja toodud, et teised toidulisandid või medikamendid hakkavad paremini mõjuma. Näiteks, kui on probleem rasvade seedmisega ning võetakse lisandina kalaõli, ei pruugi see oodatud tulemust anda. Selleks on vajalik ensüümi lipaas toimimine. Lipaasi lisamisega lagundatakse kalaõli, see imendub ning keha saab seda kasutada.

Vähenda oma menüüs ”surnud” toidu osakaalu. See tähendab, et kasuta võimalikult vähe konserveeritud, samuti eelnevalt töödeldud ja küpsetatud toite. Väldi säilitusaineid sisaldavaid või kiiritatud toite (näiteks kiiritatud pähkleid ja kuivatatud puuvilju - kiiritus surmab seal nii mikroobid kui ka ensüümid), samuti toiduaineid, mida on pritsitud pestitsiididega. Suurenda oma menüüs ”elusa” toidu osakaalu. Söö rohkem värskeid puu- ja köögivilju. Kui tahad köögivilju küpsetada, siis tee seda vaid lühiajaliselt, jättes nad seest mõnusalt krõmpsuks.

 

Autor: toitumisterapeut Triin Terasmaa

Loe täispikka artiklit siit: https://bit.ly/2DOlPPh

 

Veel huvitavat lugemist:

Kuidas valida parimaid seedeensüüme? 

TOP 7 - miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!

Kuidas toime tulla LAKTOOSITALUMATUSEGA?

Seedeensüümid tagavad toitainete imendumise!

 

POP UP kodukal (2).png (401 KB)