Enzymedica seedeensüümid

home / Rasvu lõhustav seedeensüüm - lipaas

Rasvu lõhustav seedeensüüm - lipaas

Rasvu lõhustav seedeensüüm - lipaas

26.01.2021
Rasvu lõhustav seedeensüüm - lipaas

Rasvu lõhustav seedeensüüm - lipaas

Kas koged puhitusi või krampe pärast rasvarikaste toitude söömist? On su nahk väga kuiv või oled kogenud valu sapipõie piirkonnas? Ehk on sul probleeme hormoonide tasakaaluga või rasvlahustuvate vitamiinide (A, D, E, K) puudus? Kas oled märganud, et su väljaheide on vahel rasvane, vedelapoolne, halva lõhnaga? Need kõik võivad viidata sellele, et sul on probleeme toidurasva seedimise või imendumisega kehas.

Toidu seedimine toimub üldjuhul toores toidus olevate ensüümide ja keha poolt toodetavate seedeensüümide abil. Rasva seedimine toimub rasvu lõhustava ensüümi lipaasi abil. Meie organismis aitavad toidurasvu seedida maks, pankreas ja sapipõis.

seedeensüümid

Rasvu lõhustavat ensüümi lipaasi toodetakse kõige suuremas koguses kõhunäärmes ehk pankreases. Lipaasi taset kehas kontrollitakse kõhunäärmega seotud haiguste või sapikivide diagnoosimiseks. Nii kõhunäärme kui sapipõie haiguste põhjustajateks on peamiselt ülekaal, vanus ning ebatervislik toitumine ja eluviis (ja sellest tulenevad elustiilihaigused nagu nt diabeet).

Selleks et säilitada tervislik kaalunumber ning hoida üleüldist head tervist, on oluline, et keha suudaks kogu söödud toidu, seejuures rasvad, hõlpsasti ära lõhustada. Rasvased toidud hoiavad kõhu kauem täis ning kvaliteetsed rasvad aitavad reguleerida hormoone, mis on seotud nälja ning isudega. Loe sellest, kuidas seedeensüümid keharasva lõhustavad, lähemalt SIIT!

50ndatel läbiviidud uuringu tulemusel jõuti järeldusele, et kõrge rasvasisaldusega toitude söömisel on tugev seos südamehaigustega (1). Sellele järgnes kõigepealt Ameerikas ning seejärel kogu maailmas rasvasisalduse vähendamine väga paljudes toodetes. Aastakümneid hiljem aga leiti, et uurimuse järeldused olid tehtud valedel alustel, kuid rasvavaese toitumise harjumus oli inimestesse juba sisse juurdunud. Ning on tänaseni. Tasub aga meeles pidada, et toitudesse, mille rasvasisaldust on vähendatud, lisatakse tavaliselt juurde suhkrut. Seda selleks, et toit ikkagi hästi maitseks. Seega ei ole vähendatud rasvasisaldusega toit meile kasulik ei üht- ega teistpidi.

Kuna lipiidid (ehk rasvad) on väga oluline ehituslik osa rakumembraanist ja muudest kehastruktuuridest, on oluline süüa piisavas koguses tervislikke rasvu. Rasvade abil toodetakse ka olulisi hormoone, reguleeritakse kolesterooli taset ning toetatakse ajutegevust. Sama oluline kui on kasulike rasvade söömine, on ka rasvade täielik lõhustumine ja imendumine. Kui see protsess korralikult ei toimi, võivad tekkida erinevad terviseprobleemid. Lisaks võib toidurasv katta teisi toiduosakesi ning häirida ka valkude ja süsivesikute seedimist.

Mida süüa?

Toidurasv esineb looduses loomulikul viisil (avokaado, oliivid, kookos, piim, loomne rasv). Seega pole loomulik rasva eraldada toitudest, kus see on osa koostisest. Loomulikult on rasval ja rasval vahe. Selleks, et olla terve ning säilitada (saavutada) hea kehakaal, on oluline süüa kvaliteetseid ja tervislikke rasvu. Ebatervislikud rasvad ning nendega kaasnevad lisaained võivad pärssida rasvapõletust ja on kahjulikud ka südame-veresoonkonnale.

Söö regulaarselt neid:

  • Avokaado
  • Oliivid
  • Rafineerimata taimsed õlid ja rasvad* (oluline on teada õlide max. kuumutamistemperatuuri)
  • Vabalt kasvavate loomade rasv
  • Vabalt kasvavate loomade piimast valmistatud piimatooted
  • Pähklid-seemned

 

Võimalusel väldi neid:

  • Rafineeritud õlid* (nt oliiviõli, kookosrasv, rapsiõli - sõna “rafineeritud” on koostises alati kirjas)
  • Fritüüritud tooted, krõpsud, kiirtoit, poolfabrikaadid
  • Margariin
  • Farmikasvatuse loomade rasv
  • Farmikasvatuse loomade piimast valmistatud piimatooted
  • Rasvased valmismagustoidud

 

* Väldi rasvaste toitude ja õlide praadimist kärssamiseni.

Mida teha, kui keha ei saa rasva seedimisega hakkama?

Vähenda töödeldud ja ebatervislike rasvade hulka menüüs ning asenda need tervislikega. Tervislik rasv võiks päevasest kaloraažist moodustada vähemalt 30%. Teatud toitumisstiilide uurijad usuvad, et see protsent võiks süsivesikute arvelt olla isegi suurem. 

Rasvarikast toitumist järgides (näiteks ketoos või LCHF (madala süsivesikute hulgaga toitumine)) on paljud inimesed näiteks kaalus lihtsamini alla võtnud kui lihtsalt päevast kalorite hulka piirates. Rasvad hoiavad kõhu kauem täis ning suruvad alla näljahormooni greliin. Lisaks ei kõiguta rasvade söömine insuliinitaset nii nagu seda teevad süsivesikud. Selle tulemusel väheneb inimestel vajadus energia saamiseks näksida või tihemini süüa. 

Kui tunned, et sinu keha ei saa rasva seedimisega korralikult hakkama ning oled proovinud oma toidulauda tervislikumaks muuta, võib heaks lahenduseks olla lipaasi ensüümi purgist juurde võtmine. Seedeensüümid on loodud just selleks, et aidata kehal toidu seedimisega hakkama saada, kui keha enam ise mingil põhjusel selleks võimeline ei ole.  

seedeensüüm lipaas

Enzymedica seedeensüümid toimivad sarnaselt toores toidus olevatele toiduensüümidele ning on kehale ohutud ja loomulikud kasutada. Meie põhitootevalikust leiad erineva toimeastmega seedeensüümikapsleid. Need sisaldavad lisaks kogu söödava eine seedimise toetamiseks vajalikele ensüümidele ka rasvu lõhustavat ensüümi lipaas. 

Ära väldi sinu tervisele olulisi toiduainegruppe (nagu rasvad), vaid lahenda põhjused, miks neid vältima oled hakanud. Täisväärtuslik toitumine tagab hea tervise pikaks ajaks. Meie kliendil Olvial oli tugev sapipõiepõletik ning ta loobus rasvade ja liha söömisest väga pikaks ajaks. Loe SIIT, miks 56-aastane Olvia usub, et võtab seedeensüüme ilmselt elu lõpuni. 

Anna oma seedeorganitele puhkust seedeensüümidega!

 

Toodete ensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

NB! Seedeensüümide võtmine ei muuda ebatervislikke toite tervislikumaks, vaid aitab neid tõhusamalt seedida. Hea tervise (ja kaalunumbri) saavutamiseks tuleb teha tervislikumaid valikuid. Seedeensüümid aitavad toidul seeduda, et su keha saaks kätte kõik olulised ained, mis seedeensüümipuudulikkuse puhul võivad jääda kätte saamata. Täiskasvanute igapäevamenüüs võiksid moodustada valgud 10–20%, rasvad 25–35% ja süsivesikud 50–60% saadavast energiast. 

 

Veel põnevat lugemist:

Olvia: oleksin pidanud seedeensüüme varem tarbima hakkama!

TOP 7 - miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Elutähtis kõhunääre

7 moodust, kuidas seedeensüümid aitavad kaalu langetada

Liis: seedeensüümid - kadusid ülekaal, puhitused ja seedeprobleemid!

Rita: Saledam kehavorm ja näksimisisud kadunud seedeensüümide abiga!

 

Viidatud materjal:
1. https://thewire.in/health/saturated-fats-carbs-keys
2. https://enzymedica.com/blogs/digest-this/enzymes-for-fat-digestion
 
Autor: Sillerdav

POP UP kodukal (2).png (401 KB)