Enzymedica seedeensüümid

home / MINU LUGU– KUIDAS JÕUDSIN SEEDEENSÜÜMIDENI

MINU LUGU– KUIDAS JÕUDSIN SEEDEENSÜÜMIDENI

MINU LUGU– KUIDAS JÕUDSIN SEEDEENSÜÜMIDENI

12.03.2020
MINU LUGU– KUIDAS JÕUDSIN SEEDEENSÜÜMIDENI

Minu lugu - kuidas jõudsin seedeensüümideni

Olen Raimond, kirjutamise hetkel 38-aastane ja tegelen aktiivselt spordiga. Harrastan Crossfit treeningut ca 4-5 korda nädalas. Samas olen viimasel ajal olnud suhteliselt väheliikuv seoses oma raamatu väljaandmisega, mis on olnud mõnda aega mu põhitegevus.

Umbes kaheksa aastat tagasi algasid mul erinevad probleemid, mis olid seotud toidu seedimisega. Esimeste asjade seas märkasin puhitusi, gaase ja raskustunnet peale söömist. Sealt edasi juba ka nahaprobleemid. Pöördusin tookord ka perearsti poole, kuid paraku abi sealt ei saanud. Seejärel jätsin selle teema sinnapaika, kuigi probleemid aeglases tempos pigem süvenesid. Kuid samal ajal toimus iseeneslik piimatoodetest loobumine. See ei olnud kuidagi teadlik valik, vaid täiesti iseenesest kulgev protsess.

Seedeensüümid crossfit

2016 aastal, suhteliselt äkki, süvenesid mu nahaprobleemid ning pöördusin „Dr Google“ poole. Sealt leidsin Candida dieedi, mille kasutajad kirjeldasid minuga sarnaseid probleeme. Otsustasin proovida minagi. Esimesel nädalal toimus keha kohanemine uue toitumisega ning ca kahe nädala pärast juba märkasin, et sümptomid hakkavad tasapisi järele andma, sarnaselt sellele, mida olin eelnevalt foorumitest lugenud.

Natuke aega hiljem leidsin ka keto-dieedi (ketogeenne dieet on vähendatud süsivesikutega ja rasvarohke dieet), mis sarnanes väga suurel määral eelneva Candida dieediga. Põhimõtteliselt läksin üle keto dieedile nö Candida nüanssidega (Candida dieedi puhul on välistatud mõned toiduained, mis keto puhul on lubatud). Rasvadest tarbisin kookosõli, oliiviõli ja pähkleid ning põhilisteks valguallikateks olid väherasvane kanaliha, tuunikala ja lõhe. Toitusin selle dieedi järgi terve aasta. Kuigi mu enesetunne paranes ja sümptomid taandusid juba peale kahte nädalat, toimus järgmine nö hüpe paremuse poole peale kuuendat kuud eritoitumist.

Dieedi 10-11 kuu ajal märkasin, et naha peale on ilmunud veidrad läikiva pinnaga, kuivad, natuke sügelevad alad, mis järjest laienesid. Samal perioodil tekkisid ka pearinglused, mis samuti süvenesid. See oli päris hirmutav ning ajendas mind keto dieedilt üle minema vegan toitumisele. See toimus 2018. aasta alguses. Süsivesikutest tarbisin tatart ja riisi ning hästi palju, peamiselt rohelisi, köögivilju. Rasvadest jäid alles ainult pähklid. Hakkasin juurde tarbima supertoite – spirulina, chlorella, kakao jpt pulbreid. Selle kõige tulemusel kadusid kõik need vahepeal tekkinud naha- ja pearingluse teemad, jällegi ca kahe nädalaga. Seejärel lisasin enda menüüsse põhilise valguallikana tofu (töötlemata, maitsestamata kujul).

Kevadel käisin ka toitumisspetsialist Margus Silbaumi konsultatsioonidel, mille käigus ja järel olen stabiilselt (iga 1,5-2 kuu järel) teinud ka vereteste (vähemstabiilselt olen teinud neid varemgi) jälgimaks oma toitumisalaste otsuste mõju.

Seega, kui sellel suvel lõpuks seedeensüümideni jõudsin, teadsin hästi oma hetkeseisu, ka verepildi põhjal. Üldiselt olid näitajad läinud paremaks võrreldes keto dieedi ajaga. Samas oli mul jätkuvalt ka teemasid, mille puhul dieedid polnud lõplikult mind aidanud. Näiteks oli mu väljaheide muutunud väga puderjaks ja kleepuvaks ning kaheksa aasta tagused nahaprobleemid polnud samuti lõplikult korda saanud.

Seedeensüümidest kuulsin trennikaaslaste käest, nende hulgas sattus ta olema ka seedeensüümipreparaatide maaletooja. Temaga konsulteerides valisin välja proovimiseks Enzymedica toote Digest + Live Bacteria, mis lisaks seedeensüümidele sisaldab ka piimhappebaktereid. Sain ka teada, et seedeensüümid mõjutavad väga oluliselt toitainete ja vitamiinide imendumist ja kättesaadavust organismis.

Koheselt, ühe-kahe päevaga, muutus „potil käimine“ oluliselt lihtsamaks. Kuigi ka varasemalt polnud mul enda arvates sellega suuri probleeme, siis muutus oli vägagi märgatav, kõik hakkas toimuma kiirelt ja sujuvalt nagu lapsepõlves ja noorukieas. Suurenes ka potil käimise sagedus ning korraga väljatuleva massi hulk, mis viitab sellele, et paranes nii ainevahetuse kiirus kui ka soole puhastumise efektiivsus.

Samuti panin tähele, et väljaheites puudusid täielikult seedimata toiduosakesed, mis varasemalt olid olemas. See ilmselt on ka tulenenud asjaolust, et olen siiani olnud väga kiire sööja ehk siis pole korralikult toitu enne allaneelamist mälunud. Enne seedeensüümide proovimist lugesin läbi raamatu Elutähtsad ensüümid. Kõige paremini hoitud saladus?“ (Mark Rojek), millest muuhulgas lugesin, kui oluline on toitumise ja seedimise juures just toidu mälumise roll.

Seega muutsin oma toitumises vaid kahte asja – hakkasin tarbima seedeensüüme ning oluliselt rohkem toitu mäluma. Vahetult enne oli mul olemas ka värske vereanalüüside tulemus ning nüüd, poolteist kuud peale neid muudatusi, tegin uue veretesti. Olin tulemusi nähes ausalt öeldes üllatunud, sest sealt nähtus, et saan toidust tõesti rohkem kätte kui varasemalt.

Ma polnud söödud toidu koguseid kuidagi muutnud, ometigi näitas veretest, et nt proteiini ehk valgu tase on oluliselt tõusnud. Seejuures tuletan meelde, et olen endiselt vegan toitumisel ning põhimõtteliselt ainus valguallikas on tofu, mille tõttu oli ka kevadel Margus Silbaum soovitanud, viidates verenäitudele, mul valgu osakaalu toidus tõsta (mida ma aga tegelikult polnud teinud).

Seega hakkasin mõtlema, et võib-olla on sarnane teema ka kõigil teistel sportlastel, kes küll järjest suuremaid valgu koguseid söövad kuid sellega ikkagi loodetud tulemust ei saavuta. Minu valgunäitaja oli veres tõusnud 6,8 pealt 7,4-ni, nt raua näitaja oli suurenenud poole võrra (kuigi ka enne oli see normaalskaalal), kuskil 47 pealt 85-ni. Lisaks oli mul eelnevalt mingi teema lipaasi näiduga (rasvade omastamine), mille piirmäär on kuni 53, aga minul oli see enne seedeensüümide tarbimist kolme viimase testi puhul millegipärast tõusnud isegi kuni 74-ni. (See lipaasi näit peaks vist näitama seda, kui palju seedimata rasvamolekule on jõudnud verre.) Praegustes tulemustes oli aga kirjas 49!

Olen tähele pannud veel sedagi, et kui ma vähendan seedeensüümide hulka päevas, siis see koheselt mõjutab mu enesetunnet jälle halvemuse poole, nii üldises mõttes kui ka nt gaaside, puhituste ja potil käimise teemadel.

Kokkuvõtvalt saan soovitada enda näitel kõikidele inimestele, kaasaarvatud sportlastele, kellel on sarnased „potil käimise“ teemad, gaasid või puhitused, toitainete omastamise probleemid või mingid muud toidu ja seedimisega seotud teemad, kindlasti proovida seedeensüüme, sest kaotada pole mitte midagi. Võid aga saada hoopis kvaliteetsema ja tervema elu.

Kuigi hinna poolest pole tegemist just kõige soodsamate toidulisanditega, siis pikas perspektiivis tasuvad nad kindlasti ennast ära. Võrdleksin seda näiteks autoga, mille ühe rattaga on mingi probleem, mille tõttu tekib vibratsioon, mis aina süveneb ning hakkab aegamööda lagunevat mõju avaldama tervele autole, kuigi võib tunduda, et järest tekkivad probleemid pole kuidagi seotud tolle rattaga. Mida pikemalt see olukord kestab, seda hullemad on tagajärjed ja seda kallimaks kujuneb lõpuks auto remont.

Sama toimub ka meie organismiga – kui seedimine ei tööta nagu vaja, võib küll näiliselt tunduda, et keha saab ju ikkagi kuidagi hakkama, kuid ainult teatud piirini. Tavaliselt tuleb see piir kätte meile aga täiesti ootamatult ja siis võivad tagajärjed olla juba tõsised. Seega soovitan kindlasti tegeleda igasuguste väiksena tunduvate probleemidega pigem varem kui hiljem ning üks moodus selleks on tarvitada kvaliteetseid seedeensüüme ning mäluda toitu korralikult.

Pilt: Erakogu

 

Veel huvitavat lugemist:

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?

MIKS ON SEEDEENSÜÜMID SINU KEHALE VAJALIKUD?

SEEDEENSÜÜMID TAGAVAD TOITAINETE IMENDUMISE!

TOP 7 - miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

POP UP kodukal (2).png (401 KB)