Enzymedica seedeensüümid

Esileht / Pühadesöögid, kõhumured ja liigsöömine

Pühadesöögid, kõhumured ja liigsöömine

Pühadesöögid, kõhumured ja liigsöömine

08.12.2020
Pühadesöögid, kõhumured ja liigsöömine

Pühadesöögid, kõhumured ja liigsöömine

Aasta ilusaim aeg on käes ning sellega kaasnevad loomulikult ka hubased lähedastega veedetud söömaajad. Just jõulud ja aastavahetus on aeg, kus eestlaslik rahvustoit enamiku perede laudu kaunistab. Tihtipeale katavad lauda just raskesti seeditavad, kuid maitsvad toidud (nagu seapraad, verivorstid) ja süüakse kõike maitsvat segamini, mis teeb seedimise veelgi raskemaks. Ehk kuulud sinagi nende inimeste hulka, kes pärast pidustuste söömaaegasid tunneb kõhus raskust, puhitusi, gaase või vajadust kõhutuult vabastada.

Lisaks kõhuprobleemidele kipuvad pikkade pühade ajal inimesed pidevalt näksima ja koguseliselt üle sööma, mis viib n-ö “pühadekilodeni”. Ei ole ebatavaline jõulude ajal paar kilo kehakaalus juurde võtta. Liigsöömine, segamini söömine ja raskesti seeditavad toidud võivad tekitada ka väsimust ja soovi teha väike uinak. Järgmiseks vaatame, kuidas eelnevalt mainitud probleeme leevendada kehale omasel ja loomulikul moel.

Kui inimesed toituksid suuremalt jaolt toorest, vähetöödeldud toidust, ei kogeks enamik inimesi seedeprobleeme, sest sellist toitu on seedeorganitel lihtsam seedida. Reaalsus on pigem vastupidine ja keskmine eestlane toitub 80% ulatuses pigem (kuum)töödeldud toidust. Toidus olevad seedimiseks vajalikud toiduensüümid hävinevad keskmiselt 48 kraadi juures 15 minutiga (kõrgemal temperatuuril kiiremini). Kui söödavas toidus ensüümid puuduvad, peab keha hakkama tootma lisaseedeensüüme ja seetõttu võib tekkida ülekoormus seedeorganitele.

Arvatakse, et igal inimesel on erinev seedeensüümide tootmise võimekuse varu ning ajapikku see varu väheneb ja tekivadki seedeensüümide puudulikkusest tulenevad ebameeldivad kõhumured, isud ja näksimise vajadus ning seejärel ka ülekaal. Eelmisest artiklist saime teada, et seedimiseks vajalikke ensüüme on võimalik võtta ka kvaliteetsete toidulisandite näol, millest keha ei muutu sõltuvaks, toetades seeläbi tervist vägagi mitmekülgselt.

Paljud inimesed, kes on hakanud purgist võetavaid seedeensüüme regulaarselt tarvitama, on kogenud kõhumurede leevendumist (või kadumist), isude vähenemist, energiataseme tõusu ning tervisliku kaalunumbri saavutamist ja säilitamist. Kui keha süsteemid saavad normaalselt toimida, on palju lihtsam tervise eest hoolt kanda - see peaks toimuma loomulikul moel, mitte sundides.

Selleks et pidustuste ajal liigsöömist ja liigset näksimist vältida, on hea, kui on eelnevalt endale juba sobiv seedeensüümitoode leitud. Paljud inimesed kogevad, et kõht saab palju kiiremini täis tänu seedeensüümide tõhusale tööle. Teinekord aga ei piisa seedeprobleemide vältimiseks vaid ühest kapslist ning tuleb võtta kaks või kolm. Seedeensüümi kapsel tuleks võtta sisse paar minutit enne iga suuremat toidukorda, sest see aitab seedida just konkreetselt söödavat einet. Toitu tuleks korralikult mäluda, sest nii tagame selle, et toit saab korralikult lõhustatud ja et ei sööda üle.

Seedeensüümid (ehk siis seeläbi korralikult lõhustatud toiduained) aitavad tagada, et pidev näksimise ja laualt haaramise vajadus väheneb, sest keha saab kõik vajalikud ained ja energia toidust kätte. Mitmed seedeensüümide kasutajad on tõdenud, et on hakanud tänu pidevale seedeensüümide tarvitamisele alateadlikult valima söömiseks tervislikumat toitu.

Mõned inimesed kasutavadki seedeensüüme vaid suuremate söögikordade või pidustuste, väljas söömise ja reisimise ajal. Igaühel tuleb leida endale sobiv viis seedimise toetamiseks nii, et tuntakse, et toiduga seotud seedeprobleemid on leevenenud või täielikult lahenenud ning vajadus näksida või üle süüa on vähenenud.

Lisaks seedeensüümide kasutamisele on kõhumurede leevendamiseks soovitatav:
• süüa kõigepealt kergesti seeditavaid sööke (salat, puuviljad, supp) ning raskemini seeditavad toidud (liha, rasvased toidud) viimasena;
• tarbida piisavalt vedelikku, kuid umbes pool tundi enne ja pärast einestamist võiks vee joomisest hoiduda, kuna see segab maomahla tööd seedimisel;
• süüa kiudaineid sisaldavaid toite;
• olla liikuv, mängida mänge, käia jalutamas.

Pühade ja teiste pidustuste ajal söö aeglaselt, nagu teeksid seda restoranis kvaliteetaega ja -toitu nautides. Tarvitades seedeensüüme võid märgata, et kõht saab väiksemast kogusest täis, seedeprobleemid on kadunud ning vajadus pideva näksimise ning liigsöömise järele on kadunud. See omakorda tagab parema enesetunde ning toob kaasa kaalu säilitamise või isegi langetamise.

Seedeensüümide igapäevane kasutamine toetab loomulikul moel tervislikumate toiduvalikute tegemist. Kuna saame vajalikud ained toidust hõlpsamini kätte, vähenevad liigsöömine, erinevad isutamised ja pidev näksimise vajadus. Seedeensüüme regulaarselt tarbides oled vaba seedehäiretest, langetad kaalu, sööd vähem ning tunned end vitaalsemalt.

Seedeensüümide võtmise abil saad keskenduda lähedastega mõnusale ajaveetmisele ning jätta kõhumured minevikku!

 

* Seedeensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

Artikkel avaldati 2020. aasta novembrinumbris (13) "Mida arstid sulle ei räägi?" ja on 3. osa neljaosalisest sarjast.

 

Veel põnevat lugemist:

1. osa - Elutähtis kõhunääre

2. osa - Elutähtsad ensüümid ja parem seedimine

4. osa - 2. tüüpi diabeet ja seedeprobleemid

Viimase hetke soovitused aastalõpu pidustusteks!

Väldi jõuludel “söögiorgiat“ ehk uus trend tervislikus toitumises – seedeensüümid