Enzymedica seedeensüümid

home / Pankreatiit ja seedeensüümid

Pankreatiit ja seedeensüümid

Pankreatiit ja seedeensüümid

26.02.2021
Pankreatiit ja seedeensüümid

Pankreatiit ja seedeensüümid

Pankreatiit ehk kõhunäärme põletik on keskealiste ja vanemate inimeste seas tihti esinev haigus. Pidev ebatervislike ja ensüümivaeste toitude söömine, ülesöömine, alkoholi tarbimine ning ravimite kasutamine võivad viia pankrease ülekoormuseni. Esmased sümptomid on tavaliselt seedeprobleemid, kuid kuna kõhuprobleeme peetakse normaalseks, ei pöörata neile õigel ajal tähelepanu. Pikaajaline ülekoormus ning ebatervislikud harjumused võivadki viia pankreatiidini. Hea uudis on aga see, et seda on võimalik vältida või haiguse kulgu leevendada.

Seedimine on väga põnev protsess ja iga inimene teeks endale teene, kui ta teeks endale selgeks, kuidas meie keha toitu lõhustab ja seedib. Seedeprotsess saab tegelikult alguse juba silmadest ja ninast, kui me nuusutame ja vaatame toitu, mida oleme peagi suhu panemas. Toidu seedimisega tegelevad aga siseorganid, millest üks olulisemaid on pankreas ehk kõhunääre. Seedimisest saad täpsemalt lugeda SIIT.

Pankreas toodab seedeensüüme, mis aitavad peensooles lõhustada toidus olevaid valke, rasvu ning süsivesikuid. Kõhunäärme ülekoormuse korral ei suuda pankreas piisavas koguses toidu seedimiseks vajalikke seedeensüüme toota. Sapikivide korral ei pääse toodetud seedeensüümid pankreasest välja. Selle tagajärjel hakkavad pankrease ensüümid nääret seestpoolt sööma. Lisaks võib olla häiritud ka veresuhkru reguleerimine, kuna pankreas toodab ka veresuhkrut mõjutavaid hormoone, sh insuliini.

Kroonilise pankrease ülekoormusega võivad kaasneda (2, 3):

  • Diabeet, kui hormoonide tootmine on häiritud;

  • Alatoitumine, toitainete puudulikkus (mis võib põhjustada teisi haigusi ning kiiremat vananemist);

  • Rasvane väljaheide, sest rasva seedimine on häiritud;

  • Kõhunäärmevähk;

  • Kõhunäärme nekroos (rakkude suremine), mis on pöördumatu.

Kuigi seedeprobleeme peetakse tavaliseks, ei tohiks neid võtta lihtsakäeliselt. Need on keha viis andmaks märku, et midagi ei toimi korralikult.

Kuidas pankrease tööd toetada?

Pankreatiidist või pankrease ülekoormusest on võimalik vabaneda ning haiguse kulgu leevendada. Tehes teadlikke ning püsivaid muudatusi oma elustiilis on võimalik nautida söömist ja igapäevaelu.

Pankreast saad toetada näiteks nii:

  • Kui oled suitsetaja, leia abi suitsetamisest loobumiseks;

  • Kui tarbid pidevalt alkoholi, leia viise koguste vähendamiseks (naised võiksid nädalas tarbida maksimaalselt 8 alkoholiühikut ja mehed 16 (4));

  • Vähenda rämpstoidu, poolfabrikaatide ja maiustuste hulka oma toidulaual;

  • Asenda ebatervislikud rasvad tervislikega (nt margariini asemel või, rafineeritud õli asemel rafineerimata õli; väldi praadimist kärssamiseni);

  • Tarbi punast liha vaid paaril korral nädalas;

  • Võta purgist juurde kvaliteetseid seedeensüüme, mis aitavad asendada pankrease ensüüme.

Kuidas purgist võetavad seedeensüümid pankreast toetavad?

Pankreas toodab seedeensüüme siis, kui me sööme toitu. Kui toitu ei sööda, ei ole ka seedeensüüme toota vaja. Kui pankreas ei suuda söömise ajal piisavas koguses ensüüme toota või hakkavad toodetud ensüümid pankrease siseseinu ründama, tähendab see seda, et söödud toit jääb lõpuni seedimata. Tekivad gaasid, puhitused, kõhuvalu, kõhulahtisus või muud seedeprobleemid.

Igal seedeorganil on oma roll teatud toitainete lõhustamisel. Purgist juurde võetavad seedeensüümid teevad suurema osa seedetööst ära mao ülemises osas. Seal seeditakse ka toores toidus (nt kapsas, porgand) olevate toiduensüümide abil söödud toiduaineid. Praetud, keedetud, küpsetatud toitudes ei ole enam seedimiseks vajalikke ensüüme, kuna need hävinevad keskmiselt 48-kraadise temperatuuri juures. 

Purgist võetavad ensüümid toimivad justkui oleks seedeensüümid kuumtöödeldud toidu sees olemas. See tähendab seda, et toit saab maos juba suuremal määral seeditud ning pankreas ei pea enam nii palju seedeensüüme tootma. Seeläbi koormus pankreasele väheneb ning keha saab keskenduda tervenemisele ja muudele olulistele protsessidele. Saksamaal läbiviidud uuringuga jõuti järeldusele, et suukaudsete pankrease ensüümide võtmine toetab pankreatiidist tervenemist (1).

Diabeetik Carmen on põdenud diabeeti juba noorest east. Ta teadis ammu, et tema pankreas on kärbunud ning ei suuda seedeensüüme toota. Seetõttu koges Carmen pidevalt ebameeldivaid seedeprobleeme ning oli suuresti hädas sellega, mida igapäevaselt süüa. Pärast seedeensüümide võtma hakkamist oli ta õnnelik, et suudab jälle toitu nautida nagu normaalne inimene. Kuna pankreas seedimiseks vajalikke ensüüme ei tooda, teevad purgist võetavad ensüümid tema eest selle töö ära.

Lisaks on mitmed seedeensüümide regulaarsed kasutajad märganud, et tervislikke toiduvalikuid on palju lihtsam teha ja näiteks magusast ei tunta enam puudust. Seedeensüüme võiksid proovida kõik inimesed, kes kogevad regulaarselt seedeprobleeme. Kurnatud seedesüsteem võib viia erinevate terviseprobleemideni, mida on võimalik vältida toetades seedimist seal, kus keha ise jääb hätta.

Millise sammu sina täna oma seedeorganite toetamiseks astud?

 

Enzymedica põhiensüümitoodete aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!



Veel põnevat lugemist:

Diabeetiku lugu: ma ei kujuta ette, et peaksin seedeensüümidest loobuma!

2. tüüpi diabeet ja seedeprobleemid

Kurnatud seedesüsteem ja selle pikaajaline mõju tervisele

Toitumisterapeut kirjutab: SEEDEENSÜÜMID JA NENDE TOIDULISANDID

Elutähtis kõhunääre

 

Kasutatud allikad:

1. The Effect of Oral Pancreatic Enzyme Supplementation on the Course and Outcome of Acute Pancreatitis: A Randomized, Double-Blind Parallel-Group Study.  https://pancreas.imedpub.com/the-effect-of-oral-pancreatic-enzyme-supplementation-on-the-course-and-outcome-of-acute-pancreatitis-a-randomized-doubleblind-parallelgroup-study.php?aid=473 (külastatud 26.02.2021)

2. Pancreatitis. https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-pancreatitis#1 (külastatud 26.02.2021)

3. Everything You Need to Know About Pancreatitis. https://www.healthline.com/health/pancreatitis (külastatud 26.02.2021)

4. Mõõdukas alkoholi tarvitamine. https://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/moodukas-alkoholi-tarvitamine/ (külastatud 26.02.2021)

 

Autor: Sillerdav 

POP UP kodukal (2).png (401 KB)