Söögi roll on olla inimesele energiaallikaks, mitte koormaks. Lisaks peaksime toidust saama piisaval hulgal vitamiine, mineraalaineid ja muid vajalikke toitaineid, et saaksime nautida head enesetunnet ja vabadust teha igapäevatoimetusi ilma ebamugavustundeta. Seedeensüümid mängivad selles protsessis võtmerolli. Mis on seedeensüümid ning nende ülesanne? Kuidas ära tunda nende puudulikkust oma kehas ning miks võiksid eelkõige kaalulangetajad ja Dr Simeonsi dieedi läbinud inimesed nende toidulisandina juurde tarvitamist kaaluda?

Vastuseid saad Dr Simeonsi dieedi konsultant Aire Kängsepa intervjuust Enzymedica seedeensüümide maaletooja ja toitumisnõustaja Ivar Leiteniga.

Kuidas jõudsid oma elus ja äris seedeensüümideni?

Jõudsin seedeensüümideni läbi isikliku vajaduse, nagu tervise valdkonnas üsna tavaline on. Olin päris suures ülekaalus ja toitusin vägagi ebatervislikult. Sellest tulenevalt hakkasid kimbutama erinevad tervisemured ning samuti põhjustas osade toitude söömine ebameeldivaid kõhumuresid nagu gaasid, väsimus peale söömist ja ka kõhuvalu ning hommikune nn söögipohmakas. Endale abi otsides jõudsingi koos sõbraga seedeensüümideni. Kuna need aitasid mind oluliselt ja tekitasid lausa wow-emotsiooni, siis hakkasin otsima võimalust, kuidas neid Eestis ka teistele pakkuda.

Mis on seedeensüümid, kus nad esinevad ning mis on nende ülesanne?

Ensüümid jaotatakse kolme suurde gruppi: toiduensüümid, metaboolsed ehk ainevahetuslikud ensüümid ning seedeensüümid ehk fermendid.

  • Toiduensüümid esinevad kõigis tooretes, värsketes, töötlemata puu- ja juurviljades ning nende ülesandeks toidus ongi nende endi lagundamine ehk seedimine. Ehk siis, tomatis olevad toiduensüümid lagundavad üksnes sedasama tomatit, mitte aga näiteks kurki või liha.
  • Metaboolsed ensüümid on organismisisesed ensüümid, mis osalevad rakutasandil absoluutselt kõigis keemilistest protsessides ja reaktsioonides, näiteks lihaste töös, hingamisel, immuunsüsteemi töös jne.
  • Seedeensüümid ehk fermendid, nagu vanemaealised inimesed neid tunnevad, esinevad organismi seedeelundkonnas (suus, maos, peensooles, mida põhiliselt toodetakse süljenäärmetes, kõhunäärmes ehk pankreases ja ka maksas ning sapis). Nagu nende nimigi ütleb, siis nende tööks ongi sissesöödud toidu seedimine. Ilma seedeensüümideta pole võimalik toitu seedida ega sealt toitaineid ja vitamiine kehal kätte saada. Need seedeensüümid, mida toidulisandina purgist juurde võetakse, on aga peamiselt taimset päritolu.

Palun seleta, kuidas konkreetselt toidulisandina võetavad seedeensüümid toimivad?

Purgist võetavad seedeensüümid/fermendid toimivad põhimõtteliselt sama mehhanismiga nagu toiduensüümid. See tähendab, et kui võtta seedeensüümi kapsel sisse vahetult enne söömist, siis allaneelatud toit hakkab ensüümide mõjul koheselt keemiliselt lagunema ehk seeduma. Ja samamoodi nagu toiduensüümide puhul, on iga aine jaoks vaja spetsiaalset seedeensüümi. Seda saab võrrelda luku ja võtmega.

Iga luku jaoks on ainult üks võti, mis seda avada suudab. Toidu lagundamine toimub juba mao ülemises osas ning seda nimetatakse eelseedimiseks. Sellega tekitame olukorra, kus toidu edasises seedimisprotsessis ei pea kehasisesed seedeensüümid enam nii palju vaeva ja energiat selleks panustama.

Kehasiseseid seedeensüüme toodetakse ainult vastavalt vajadusele ja igal söögikorral uuesti ja uuesti. Kui me laseme pool tööd juba eelseedimises ära teha, siis koormus koheselt langeb ja näiteks kõhunääre, mis ei tooda vaid seedeensüüme, vaid ka metaboolseid ensüüme, saabki selle arvelt keskenduda metaboolsete ensüümide tootmisele. Loodetavasti sain selle protsessi selgitamisega ka seljatada levinud müüdi, et kui tarbida purgist võetavaid seedeensüüme, siis keha enda seedeensüümid muutuvad laisaks.

Mis on peamised põhjused, miks kehasisestest seedeensüümidest ei pruugi meile piisata?

Sellel on tõesti mitmeid põhjuseid. Ilmselt number üks põhjus on see, et tarbime tänapäeval ülemäära küpsetatud ja töödeldud toiduaineid. Algselt oli ju meie seedesüsteem mõeldud vaid toore toidu seedimiseks. Seega oleme oma süsteemi ja eelkõige kõhunäärme korralikult ära väsitanud ja üle koormanud.

Teiseks kaasnevaks põhjuseks võib olla ka e-ainete liigne tarbimine. Keha muudkui üritab ja üritab neid lagundada, aga kuna tegemist täiesti võõraste ainetega, siis tegelikult pole lagundada neid võimalik. Selle kõigega võivad kaasneda veel ka  toidutundlikkused ja –talumatused, millest räägime pikemalt mõnel teisel korral.

Kolmandaks põhjuseks on vananemine – loodus on nii seadnud, et ensüümitootlikuse võime ajaga muudkui väheneb ja väheneb. Ilmselt paljud vanemad inimesed on märganud, et osad toidud, mida on lapsest saati söödud, hakkavad mingil eluhetkel äkki probleeme põhjustama. Lisaks siis veel erinevad haigused, kiire elutempo, millega kaasneb stress (stressiseisundis jääb seedimine lausa seisma, pikemaajaliselt muutub ainevahetus väga aeglaseks) ja vähene toidu mälumine, erinevate ravimite halvad kõrvaltoimed jne.

Kuidas aru saada, et mul võib olla seedeensüümide puudulikkus?

Kõige levinumad sümptomid on:

  • Väsimus peale söömist;
  • Gaasid, puhitused, punnis kõht;
  • Toidutundlikkus või toidutalumatus (kõhuprobleemid peale piima- või saiatoodete söömist);
  • Ülekaal või alakaal;
  • Raskustunne kõhus;
  • Aeglane ainevahetus.

Kuidas sissevõetavad fermendid/seedeensüümid aitavad inimest dieediprogrammi ajal?

Kuna neid kasutegureid on päris palju, siis toon need välja punktidena:

  • Vähesest toidukogusest saab kätte maksimaalselt toitaineid, vitamiine ja mineraalained, et ei tekiks dieedi ajal nende defitsiiti ja sellest tulenevaid terviseprobleeme ja energiapuudust. Meil on olnud kliente, kelle verenäitajad on dieedi ajal just B12-vitamiini ja raua ehk hemoglobiini puhul normist madalamale langenud. Enzymedica seedeensüümide tarbimisega on näidud paari kuuga väga oluliselt tõusnud.
  • Rohkem toitained toidust kätte saades püsib kauem täiskõhu tunne.
  • Aitab ära hoida emotsionaalset söömist ja näksimisisude tekkimist. Olen lugenud, et näksimise isu ehk siis olukord, kus peale söömist tekib kummaline vajadus sedasama toitu veel ja veel juurde süüa, tekib sellest, et keha ei saa mingil põhjusel toidust kätte seda, mida just parasjagu vajab. Seedeensüümide lisaksvõtmisega see tavaliselt kaob. Seega on ka vähem ahvatlusi, millega dieedi ajal võidelda.
  • Kiirendavad seedimist ja ainevahetust. Sa, Aire, võid ilmselt ise kinnitada, et ülekaal tekib tihti just neil inimestel, kellel on seedimine ja ainevahetus pigem aeglased kui vastupidi. Paljud meie kliendid on andnud just seda tagasisidet, et käivad palju tihemini ja korrapärasemalt WC-s kui varasemalt.
  • Aitavad väljutada toksiine. Kaalulangetamise ajal vabaneb rasvarakkudest tavapärasest rohkemgi jääkaineid ja erinevaid mürgiseid ühendeid ehk toksiine. Need oleks vaja kindlasti kiirelt ja ohutult süsteemist väljutada. 
  • Parem uni ja seega ka vähem stressi. Stress on nii ensüümide toimimise suur takistus kui ka oluline tegur, mis paneb kaalu seisma. Kui on parem uni ja puhkad end korralikult välja, on stressi vähem ja parem suutlikkus ka sellega toime tulla.
  • Saad süüa kõiki toite, mis võibolla muidu valmistaksid kõhumuresid nagu puhitused ja gaasid, raskustunne peale söömist. Eriti suur probleem dieedi ajal nendel, kes ei talu hästi tooreid juur- ja puuvilju. Sagedamini valmistavad probleeme pigem piima- ja teraviljatooted, mis dieedi ajal ilmselt menüüst kõrvaldatud.

Aga kuidas käituda siis, kui võib endale juba taas rohkem toitaineid lubada ja ka peale dieedikuuri?

Tegelikult kasutegurite hulk veelgi suureneb, mitte vastupidi. Need, kes on edukalt dieedi läbinud, soovivad ju seda tulemust võimalikult kaua säilitada ja vältida nö „jo-jo efekti“ tekkimist (kaal käib üles-alla). Toon siinkohal välja ainult mõned olulisemad punktid:

  • Tänu toitainete kättesaamisele aitavad ensüümid vältida ülesöömist;
  • Aitavad säilitada saavutatud kaalunumbrit (ei teki nii kergesti jo-jo efekti);
  • Veel rohkem energiat (ei ole väsinud peale söömist, paljudel tekib soov ennast rohkem liigutada ja minna nt trenni);
  • Vananemisprotsessi kompenseerimine, millest eelpool juba räägitud sai;
  • Paljud kliendid on väitnud, et nad ei jää enam nii kergesti viirushaigustesse nagu varasemalt. Arvame, et see on seotud asjaoluga, et kõhunääre saab nüüd rohkem toota seedeensüümide asemel metaboolseid ensüüme, mis osalevad muuhulgas ka immuunsüsteemi tugevdamises. Siinkohal avaldan ka ühe enda salanipi – kui võtta seedeensüüme tühja kõhuga, siis lähevad need toidu puudumisel vereringesse ning suudavad seal lagundada nt ka valgust koosnevaid viirusemolekule. Seeläbi püsin sügis-talvisel perioodil palju tervem.

Kuidas tuleks seedeensüüme tarvitada?

Juba mitu aastat seedeensüüme müües oleme täheldanud, et väga paljud kliendid tarbivad neid valesti. Peamine viga on selles, et neid tarbitakse nagu ravimeid või multivitamiine ehk siis hommikul ärgates tabletid-kapslid sisse ja kõik. Seedeensüüme tuleb aga kindlasti võtta vahetult enne iga suuremat söögikorda: hommiku-, lõuna- ja õhtusöögiga.

 

Kui Sa tunned, et ei saa pidevas võitluses kehakaaluga hakkama, tahad parandada tervist ning soovid oma kehale anda uue hingamise, võta ühendust meie konsultantidega, kes aitavad Sul koos Dr Simeonsi dieediprogrammiga 40 päeva jooksul alandada kehakaalu 8-15 kg!

Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja
+372 5303 84 88
Allikas: www.simeonsidieet.ee

 

Veel huvitavat lugemist: 

USKUMATU KAALULANGUS.

TOP 7 - Miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Kuidas valida parimaid seedeensüüme? - Tea, mille eest maksad!

Kasutajakogemus - väsimus kadunud ja kaal normis!

Seedeensüümid - kas abimehed ka kaalu langetamisel?

ÜLLE LUGU - Miks peaks tarvuitama seedeensüüme?

MINU LUGU – Kuidas jõudsin seedeensüümideni?