Millised on eestlastele vajalikud toidulisandid?

Kuigi eluks vajalike toitainete parimaks allikaks on täisväärtuslik toit, aitab siinsetel laiuskraadidel toidulisandite tarbimine immuunsüsteemi tugevana hoidmisele oluliselt kaasa. Eestlastele vajalikke toidulisandeid aitab valida Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse liige Jane Maastik.

„Tervetel inimestel ei pruugi tervisliku toitumise korral toitainepuudust tekkida. Pigem võivad toidulisandeid vajada inimesed, kellel on mingil põhjusel mõnede toitainete vajadus suurenenud või nende imendumine häiritud,“ selgitab toitumisnõustaja Jane Maastik ja toob eraldi välja selliste gruppidena rasedad, sportlased, taimetoitlased ja need, kel stress või haigusest taastumine käsil.

Siinkohal rõhutab toitumisspetsialist, et ühe konkreetse toidulisandi tarbimise aeg sõltub inimese vanusest, soost, menüüst, kehalisest aktiivsusest ja terviseseisundist, mistõttu on oluline küsida professionaalset nõu ning mitte lähtuda sõbra või tuttava kogemusest.

„See kehtib ka taimset päritolu koostisosasid sisaldavate toidulisandite kohta, kuna rahvameditsiinis tuntud taimede (üle)tarbimise korral võivad kaasneda samuti kõrvalnähud,“ ütleb ta ning soovitab komplekspreparaati, kui on vajadus mitme erineva toidulisandi järele. Sellistes preparaatides on toitained vajalikus vahekorras ning seepärast ei teki ületarbimise ohtu.

Mõne aine puhul on vajalik koostarbimine, sest see on parema imendumise aluseks. „Näiteks magneesiumi imendumist seedetraktis kiirendab B6-vitamiin ning magneesium omakorda aktiveerib B6-vitamiini mõju. D-vitamiin aitab kaltsiumil seedetraktis imenduda ja hoiab kaltsiumi tasakaalu organismis,“ selgitab toitumisspetsialist.

Mitmed mineraalid toimivad organismis üksteisest sõltuvalt. Näiteks põhjustab kaltsiumi ületarbimine magneesiumipuudust, naatriumi ületarbimine kaaliumipuudust ja vastupidi. Mõne toidulisandi puhul on tõestatud selle koostoime ravimitega, mistõttu neid ei tohiks samaaegselt tarvitada. Näiteks on teadaolev koostoime naistepunal ja hõlmikpuul,“ räägib Maastik, mida toidulisandite tarbimise puhul veel jälgida.

Toidulisandid ja multivitamiinid immuunsüsteemi tugevdamiseks

„Kevadel ja sügisel võib immuunsüsteem vajada lisaturgutust, et olla tugev ja pidada vastu aastaaegade vaheldumisel kimbutavatele haigustele. Nende preparaatide valik on väga lai, alates C-vitamiinist ja lõpetades erinevate taimsete toidulisanditega,“ loetleb Jane Maastik.

Peamised immuunsüsteemi tugevdajad on näiteks C-, A- ja E-vitamiin, kaltsium koensüüm Q10, aminohapped, flavonoidid, erinevad mineraalained.

Selleks, et teha õige valik, milline immuunsüsteemi turgutav toidulisand oleks sobilik, on soovitatav seada sammud apteeki või mahetooteid müüvasse poodi, kust saab asjatundlikku nõu ning langetada otsuse, milline preparaat oleks vajalik. Samuti tuleks erilist tähelepanu pöörata köögiviljade tarbimisele ja seda eelkõige talvisel ajal, mil immuunsüsteem nõrgeneb. Samuti on keldris seisvate köögiviljade vitamiinide ja mineraalide sisaldus talvisel ajal vähenenud, mistõttu tuleks koguseid suurendada.

Nõrgenenud immuunsüsteemist annab märku üleüldine kurnatus ka pärast pikka sügavat und, põletik organismis, häirunud seedeprotsessid, valus kurk ja kergesti külgehakkav külmetus, kimbutavad allergiad ja ka aeglaselt paranevad haavad. Selleks, et neid sümptomeid vältida, oleks tarvis immuunsüsteemi turgutajaid võtta ajal, mil organismil seda kõige rohkem vaja: varakevadel ja talvel, mil on palju pimedat aega ja kliima jaheneb. Preparaatidele lisaks tuleks hoolitseda selle eest, et toidulaud oleks mitmekülgne, kvaliteetne uneaeg oleks küllaldane ja anda kehale piisavalt füüsilist koormust.

Kvaliteetse toidulisandi leidmine

Kuna toidulisandite pakkujate nimekiri on niivõrd lai, tuleks parima kvaliteedi tagamiseks mõningad nõuanded kõrva taha panna. Jane Maastiku sõnul tuleks eelistada pikaajalise kogemusega tuntud tootjaid, kelle tootevalikusse kuuluvad hoolikalt valitud toorainest valmistatud kõrgekvaliteedilised toidulisandid.

„Toidulisandite valikul tuleks eelistada looduslikke lisandeid sünteetilistele, sest looduslikud vitamiinid imenduvad efektiivsemalt ja täidavad oma ülesandeid organismis paremini. Looduslikud vitamiinid esinevad koos kõikide vajalike lisaainete, ensüümide ja transporteritega, mis imendumisprotsessile kaasa aitavad,“ selgitab toitumisspetsialist ning lisab, et toode on usaldusväärsem, kui pakendil on kõik andmed koostise ja päritolu kohta detailselt välja toodud.

Hoolikalt tuleks vaadata ka kui pikk on lisaainete (säilitus-, värv-, lõhna- ja maitseained) nimekiri ning millised need lisaained täpsemini on. „Sageli lisatakse just lastele mõeldud toidulisanditesse kahjulikke magustajaid, värv- ja maitseaineid, et muuta need tooted laste jaoks ahvatlevamaks. Selliste lisandite efektiivsus on tõeliselt kaheldav, sest võib kaasa tuua soovimatuid kõrvalmõjusid, seega soovitan valida toidulisandid, mis sisaldavad minimaalselt lisaaineid,“ hoiatab Maastik ning soovitab konsulteerida spetsialistiga, kui toidulisandite koostisosa on tundmatu ning ei osata valikut langetada.

Loe täpsemalt edasi: Probiootikumid - lisajõud headest bakteritest (http://tervisliktoitumine.ee/probiootikumid-lisajoud-headest-bakteritest/)

 

Veel huvitavat lugemist:

Kuidas valida parimaid seedeensüüme?

Kõik peavad võtma ensüüme!

Toitumisterapeut kirjutab: SEEDEENSÜÜMID JA NENDE TOIDULISANDID

Probiootikumid - lisajõud headest bakteritest!

Kas looduslikul ja sünteetilisel vitamiinil on vahet?