Mitmed inimesed on küsinud, miks Digest Basic tootes on nii palju erinevaid ensüüme ja mis on nende ülesanne.

Organismil on vaja toidu seedimiseks erinevaid seedeensüüme, et toimuks kõikide toitainete lõhustamine ja omastamine. Mida paremini toit seedub, seda rohkem toitaineid, vitamiine ja mineraalaineid on kehas kättesaadavad ning ka kõrgem energiatase. Tänapäeval tarbime sageli toitu, mis ei sisalda piisavalt aktiivseid toiduensüüme, näiteks kuumutatud või töödeldud toidud.

Kõige tähtsamad ja olulisemad ensüümide grupid on: proteaas (lõhustavad valke peptiidideks ja aminohapeteks), amülaas (lõhustavad süsivesikuid, peamiselt tärklise hüdrolüüsimise teel dekstriinideks ja lihtsuhkruteks) ja lipaas (lõhustavad rasvasid ja õlisid glütseriiniks ja rasvhapeteks), sest me sõõme just neid toiduainegruppe kõige rohkem. Digest Basicu tootes koosnevad need ensüümide grupid (proteaas, amülaas, lipaas) omakorda mitmetest erinevatest ensüümidest, nt proteaas erinevatest proteaasidest jne. See on tingitud sellest, et iga erineva valgu või süsivesiku jaoks on vaja spetsiaalset ühte ja ainust ensüümi (luku ja võtme võrdlus).

Toome siinkohal õuna koostise näite. Suures pildis koosneb õun veest (85-90%), suhkrust (süsivesikud), valkudest (0,4%) ja rasvadest (0,3%). Rääkides süsivesikutest, sisaldab õun suhkrute näol viinamarjasuhkrut (glükoosi), puuviljasuhkrut (fruktoosi) ja roosuhkrut (sahharoosi), lisaks tärklist, protopektiini, pektiini, tselluloosi ja hemitselluloosi. Juba oleme saanud 8 erinevat süsivesikut, mille seedimiseks vajame ka 8 erinevat ensüümi. Valminud õunas endas on olemas enamik vajalikke ensüüme kõikide nende koostisainete seedimiseks. Kui aga keedame sellest õunast moosi, siis pole järel enam mitte ühtegi neist ensüümidest (hävinevad kuumuse tagajärjel), küll aga vajab see moos samamoodi seedimist. Seega peab hakkama organismi seedeelundkond ise vastavaid ensüüme tootma (kusjuures nt tselluloosi seedimiseks vajalikku tsellulaasi ensüümi keha ise toota ei suudagi) ning kulutama selleks suurel hulgal energiat ja teisi ressursse. Siin tulevadki appi Digest Basicu laadsed tooted, mis teevad osa seedimistööst keha eest ise ära.

Lisaks eelpool mainitud suurtele ensüümigruppidele (proteaas, amülaas, lipaas) sisaldab Digest Basic veel ka selliseid ensüüme või ensüümigruppe nagu pektinaas (lõhustab pektiini, mida leidub peale õuna veel paljudes puu- ja köögiviljades), maltaas (lõhustab teraviljasuhkruid glükoosiks), tsellulaas (lõhustab puu- ja köögiviljadest vabanenud tselluloosi), glükoamülaas (lõhustab tärklist ja glükogeeni glükoosiks), alfa-galaktosidaas (lõhustab eelkõige toorete kaunviljade teatud koostisosi), laktaas (lõhustab piimasuhkrut ehk laktoosi glükoosiks ja galaktoosiks), invertaas (lõhustab sahharoosi lihtsuhkruteks, glükoosiks ja fruktoosiks) ja ksülanaas (lõhustab taimsed polüsahhariidid, peamiselt veeslahustuvad kiudained, ksüloosiks).

Seepärast ongi oluline valida selline seedeensüümide toode, mis sisaldaks võimalikult palju erinevaid seedeensüüme, et seeläbi toetada maksimaalselt organismi seedimisvõimekust.

Autor: Toitumisnõustaja Teele Teder
Allikas: VÄLJAKUTSE grupp FB

 

Veel huvitavat lugemist:

TEEME LÕPU SEEDIMISEGA SEOTUD PROBLEEMIDELE!

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?

KUIDAS VALIDA PARIMAID SEEDEENSÜÜME?

MIKS ON SEEDEENSÜÜMID SINU KEHALE VAJALIKUD?

ELUTÄHTSAD ENSÜÜMID!

KUIDAS TOIME TULLA LAKTOOSITALUMATUSEGA?

SEEDEENSÜÜMID TAGAVAD TOITAINETE IMENDUMISE!