Kurnatud seedesüsteem ja selle pikaajaline mõju tervisele

Kui sa jõudsid seda artiklit lugema, siis tõenäoliselt kõnetas sind sõnapaar “kurnatud seedesüsteem”. Võib-olla koged ebameeldivaid seedeprobleeme igapäevaselt ja need takistavad sul igapäevaelu kogemist ja nautimist. Ehk oled väsinud sellest, et sa ei tea enam, mida sööma peaksid, et sul oleks kõhus hea olla. Paljud inimesed ei tea seda, kuid seedeprobleemide taga võib olla midagi palju tõsisemat, kui ainult toit, mis sinu kõhule ei sobi.

Kurnatud seedesüsteem võib viia pikaajaliste seedeprobleemideni, mis võivad muuhulgas väljenduda sellistes nähtustes nagu pankreatiit, lekkiva soole sündroom, peensoole bakteriaalne ülekasv, pärmseene vohamine, toidutalumatused, ülekaal ja rasvumine.

Seedeprobleemid võivad olla levinud, kuid nad ei ole normaalsed. Kui sa hoolid oma tervisest ja soovid olla elujõuline igas eas, on väga oluline tagada hea seedimine kogu elu vanuses. Miks ja kuidas? Sellest kohe räägimegi!

Toidu seedimine on kehasiseselt kõige rohkem energiat kulutav protsess. 

Seedesüsteem võib kulutada kuni 80% päevasest kehasisesest energiakulust ja kõik ülejäänud protsessid kokku saavad hakkama vaid 20%-ga. Kas see pole mitte imeline ja samas mõtlemapanev? Muutes söödava toidu kvaliteeti ja/või hulka muudame koormust, mis seedesüsteemile pannakse. See omakorda kas parandab või halvendab tervislikku seisundit ja enesetunnet. 

Toidu mälumise ajal käivituvad kehas põnevad protsessid. Näiteks püütakse organites hoida õiget happelisuse-aluselisuse tasakaalu ning toodetakse toidu seedimiseks vajalikke ensüüme. Seda selleks, et söödud toidust kõik vajalikud ained (vitamiinid, mineraalained, valgud, süsivesikud, rasvad, kiudained) korralikult eraldatud ja imendatud saaks.

Täielik toidu seedimine võib võtta paar tundi kuni üle päeva - olenevalt toiduainete hulgast, koostisest ja kvaliteedist. Näiteks kiulise ja valgurikka sealiha seedimine on väga pikk protsess võrreldes vesise arbuusi lõhustamisega. Kui sööd vähemalt kolm korda päevas, võid kindel olla, et su keha on pidevas toidu lõhustamise, toitainete imendumise ning jääkainete eraldamise protsessis.

Nüüd kujuta ette, kui mõni protsess/organ su kehas ei tööta enam nii nagu peaks, näiteks mõne haiguse tagajärjel. Keha on isetoimiv ja isetervenev süsteem, kuid vajab taastumiseks lisaenergiat, mis tavaliselt võetakse seedimiseks vajaliku energia arvelt. See tähendab, et seedimine jääb mingil määral soiku ja toit ei seedu täielikult ära.

See omakorda viib seedeprobleemideni nagu kõrvetised, puhitused-gaasid, kõhukinnisus, isud ja muud levinud kõhuprobleemid. Tõenäoliselt oled neid kogenud. Neid sümptomeid pikaajaliselt ignoreerides võivad lõpuks välja lüüa palju ebameeldivamad terviseprobleemid kui lihtsad seedemured. Seetõttu on väga oluline teada, et seedesüsteemi probleemid mõjutavad tervet keha ja võivad olla alguse saanud mõnest teisest terviseprobleemist.

Teine oluline põhjus, miks sinu seedesüsteem võib olla kurnatud ja koged seedeprobleeme, on pidev kuumtöödeldud toidu söömine. Kui sööd värsket õuna otse puu otsast, siis needsamad ensüümid, mis hoidsid õuna elus, abistavad nüüd selle seedimist sinu kõhus. Seedeorganid peavad küll natuke lisaseedeensüüme tootma, kuid koormus kehale on väikene. Kindlasti oled näinud mädanevat õuna - see tähendab, et õun hakkas end ise nendesamade ensüümide abil sööma.

Kui sa valmistad näiteks õunakooki, siis toiduensüümid selle õuna sees on hävinud ning kogu seedekoormus langeb kehale (rääkimata koogipõhja seedimisest). Tänapäeva inimeste toidulaud ei sisalda väga palju värskeid toite, mistõttu on seedeorganid kurnatud ja ülekoormuses.

Paljud inimesed kipuvad arvama, et seedeprobleemid on normaalsed. Need võivad olla levinud, kuid normaalsed ei ole need kindlasti. Eelneva põhjal said ilmselt aru, kuidas seedeprobleemid võivad põhjustada suuremaid terviseprobleeme või olla neist põhjustatud.

Kuidas oma kurnatud seedesüsteemi toetada?

Kuna toidu seedimine kulutab kehas palju energiat, on väga oluline, et sööksime kvaliteetselt ja mitmekülgselt. Sama oluline on ka keha võime toit korralikult ära seedida. See võib tänapäeval paljude inimeste jaoks tähendada purgist lisaseedeensüümide juurde võtmist. Inimesed, kes on hakanud igapäevaselt seedeensüüme tarvitama, on täheldanud näiteks isude ja portsude vähenemist, puhituste ja kõhuvalude kadumist, rohkem energiat ning kaalulangust.

Toeta oma seedesüsteemi nii:

  • Suurenda värskete toiduainete (salatid, puuviljad, juurviljad, smuutid jne) osakaalu oma menüüs.
  • Vähenda kuumtöödeldud toitude (poolfabrikaadid, maiustused, pastöriseeritud piimatooted, küpsetised jne) osakaalu oma menüüs.
  • Mälu toit põhjalikult läbi.
  • Tarbi igapäevaselt piisavalt vett.
  • Seedeprobleemide korral tarvita kvaliteetseid seedeensüüme iga toidukorraga.
  • Võta toidulaualt välja probleeme tekitavad toidud, kui pikemaajaline seedeensüümide võtmine kõhuprobleeme piisavalt pole leevendanud.
  • Söö häid baktereid sisaldavaid toite (nt keefir, hapukapsas, kimchi).

Seedeensüümide igapäevane võtmine on loogiline viis oma seedesüsteemi toetada. Seedeprobleem tähendab seda, et keha ei saa toidu seedimisega täielikult hakkama. Põhjuseid võib olla palju (haigestumine, vananemine, stress, toidutundlikkus jne), kuid tuumprobleem peitub seedeensüümipuudulikkuses - kas teha ei suuda seedimiseks vajalikke ensüüme enam piisavalt toota või ei ole neid toidu sees piisavalt. 

Me ei saa kindlalt öelda, mis põhjustab kellegi seedeprobleeme, uurimata tausta, toidulauda, elustiili ja muud olulist. Kuid andes kurnatud seedesüsteemile puhkust kvaliteetsete seedeensüümide võtmisega, annad kehale võimaluse suunata oma energia sinna, kus seda rohkem vaja läheb. See võib tähendada kiiremat tervenemist, aeglasemat vananemist, rohkem energiat, kaalulangust ja palju muud, mis võib olla pärsitud, sest seedimine ei toimi korralikult.

On hea teada, et purgist võetavatest seedeensüümidest ei jää keha sõltuvaks, kuna need toimivad sarnaselt nagu toiduensüümid. Näiteks terve praega võetud seedeensüümikapsel toimib sarnaselt ensüümidele, mis olid olemas prae koostisosades toorel kujul. Just sinule õige toote leidmisel on tulemuseks hästi lõhustatud toiduosakesed ning seedesüsteem, mis pole enam kurnatud*. 

 

* Seedeensüümide võtmine ei muuda ebatervislikke toite tervislikumaks, vaid aitab neid tõhusamalt seedida. Hea tervise (ja kaalunumbri) saavutamiseks tuleb teha tervislikumaid valikuid. Seedeensüümid aitavad toidul seeduda, et su keha saaks kätte kõik olulised ained, mis seedeensüümipuudulikkuse puhul võivad jääda kätte saamata.

NB! Toidulisandite tarvitamisel konsulteeri oma arsti või teadliku toitumisnõustajaga.

 

Veel põnevat lugemist:

TOP 7 - miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Seedimine on tervise nurgakivi!

Kõhukinnisusest vabaks seedeensüümidega?

Seedeensüümid lõhustavad rasva!

Olvia: Oleksin pidanud seedeensüüme varem tarbima hakkama! 

 

Autor: Sillerdav