Puhkusteperiood ei ole enam kaugel ja ehk oled sinagi mõlgutanud mõtteid suvepuhkuseks välismaale reisima minna. Lisaks põnevatele vaatamisväärsustele, helesinistele liivarandadele ja meeleolukale ööelule teeb turismireisid kutsuvaks ka kohalik toidukultuur. Paljude inimeste jaoks on just reisipäevad see aeg, kui nad endale kõike lubavad põhjendusega, et “ma olen ju reisil, siis võib!”. Tihtipeale kimbutavad aga reisihimulisi inimesi mitmed kõhuhädad, mistõttu võib rännakunauding kaunis lühikeseks või isegi voodirežiimile jääda.

Osal inimestest algavad kõhuhädad pihta juba enne sihtkohariiki jõudmist, nimelt lennukis või muus transpordis pikaajaliselt istudes. Lennukitoit pole kunagi olnud eriline delikatess ja ka mööda maanteed reisides võib olla väga keeruline leida poode-kohvikuid, kust kvaliteetset toitu soetada saaks. Kehv toiduvalik tähendab tavaliselt peamiselt kuivapoolse toidu söömist, mis paljudel inimestel kõhukinnisust tekitab. Lisaks kehvale söögikvaliteedile mõjub seedimist raskendavalt ka pikem istumine, mistõttu oleks hea kindlasti ka iga tunni aja tagant jalutuspause teha.

Olles ise palju välisriikides rännanud, tean, mida tähendab toidumürgistus, mis tuleneb halvaks läinud toidust, veest või sellise toidu söömisest, mis pole keskmise eestlase toidulauale eriti sarnane. Mõningates riikides on inimestel ülekaalukas soov süüa kohalikke jahutooteid (nagu pitsa, pasta, saiakesed), vürtsikaid delikatesse ning põnevaid jäätiseid-juuste, mis võivad kõhu turri ajada. Soojemates riikides on oht süüa päikese käes pahaks läinud või hoopis küpsetamisel tooreks jäänud toitu, vastavalt kohalikule kultuurile ehk isegi paljaste kätega toitu suhu pista, mistõttu võib tekkida lausa gripilaadne seisund, mis lööb üles palaviku, nõrkuse ning oksendamise ja kõhulahtisuse.

Kõhuprobleemide ennetamise ja reisi nautimise eesmärgil on väga oluline jälgida, milline on konkreetse toidu valmistemise hügieenikeskkond, kas sinu enda käed on pestud ning eelnevalt kindlaks teha, millised toidud su kõhule raskusi valmistavad ning kuidas seda raskust ja võimalikku mürgistust ennetada. Selleks, et kõhuprobleeme ära hoida nii reisimisel kui ka igapäevaselt, on oluline pöörata tähelepanu soolestiku ja seedimise korralikule toimimisele, mille peamisteks abilisteks kiudaineterikka toidu söömise kõrval on seedeensüümid ja piimhappebakterid (probiootikumid). Pärast nende toidulisandute tarvitama hakkamist on viimased reisid Austraaliasse ja Balile olnud mu kõhule väga kerged – isegi imelised!

Tihe töödeldud, nö surnud toidu söömine võib inimese kehas tekitada seedeensüümide puudulikkuse, mistõttu kõhus erinevad ebameeldivad nähud tekivadki. Seedeensüümide lisatarvitamine aitab seedeorganitel toidu lõhustamisega paremini hakkama saada. See tähendab, et toiduaine saab korralikult lagundatud ja transporditud keha nendesse osadesse, kuhu on määratud. Tihtipeale on toidutalumatused põhjustatud just ensüümipuudulikkusest.

Oluline on aga märkida ka seda, et kui kehas on piisavalt seedeensüüme, mille abil toidu täieliku seedimisega tegeleda, saavad metaboolsed (ainevahetuslikud) ensüümid inimese kehas tegeleda just sellega, mis võib tekitada toidumürgistust. Erinevad ensüümid on keha kõigi reaktsioonide käivitajad ning just seedeensüümide puudulikkuse tagajärjel võib ka metaboolsete ensüümide tegevus olla pärsitud. Olen enda puhul korduvalt märganud, et kui on tekkinud mingi raskem seedimisprobleem, siis pärast mitmekordse annuse seedeensüümide võtmist on ebamugavustunne palju kiiremini leevenenud, kui näiteks niisama puhates ja kvaliteetset vett juues.

Digest + Live Bacteria - seedeensüümid+piimhappebakterid ühes ja samas kapslis!

Teised olulised abimehed soolestiku korralikuks toimimiseks on piimhappebakterid. Inimese soolestikus elab suur hulk koostöös elavaid baktereid. Stressirikas reisimine ja samuti töödeldud toidu söömine võib nö heade ja halbade bakterite tasakaalu soolestikus tasakaalust välja viia. Õige bakterite tasakaalu saavutamine ja hoidmine on väga tähtis ennetustöö immuunsüsteemi tugevana hoidmisel. Kui immuunsüsteem on nõrk, on haigusnähud ja kõhuviirused palju kergemad kimbutama. Piimhappebaktereid kutsutakse ka seedimisprotsessi mängujuhtideks, nii et baktereid ja ensüüme koos tarvitades oled kokku pannud vägeva meeskonna kõhuhädade, immuunsüsteemi nõrgenemise ja söömise tagajärjel tekkinud kehva enesetundega võitlemiseks.

Seedeensüüme ja probiootikume on võimalik tarvitada nii eraldi kui ka kaks-ühes toodetena (nt Enzymedica Digest + Live Bacteria). Kindlasti on oluline nende toodete tarvitamisega alustada enne reisile minekut, et keha jõuaks saabunud abiväega harjuda. Olenevalt inimesest võib uue tasakaalu loomine võtta aega kaks nädalat kuni paar kuud. Seega selleks, et vältida võimalikku pettumust, et tooted ei tööta (mis kehtib tegelikult ka paljude muude toidulisandite kohta), tuleks neid tarbima hakata võimalikult varakult.

Minu soovitus on kindlasti lisaks plaastritele ja päikesekreemile lisada oma reisiapteeki ka kvaliteetsed probiootikumi- ja ensüümitooted!

Artikli autor: Sille Martma, www.sillerdav.com