Kui sa ei suuda söödut täielikult seedida, võivad juhtuda järgmised asjad:

"Esiteks liiguvad seedimata toidujäägid läbi sooletrakti hatukihi verre ja lümfisüsteemi. Valged verelibled otsivad sellise halva materjali üles ja lõpetavad selle lagundamise. Seda protsessi tuntakse seedeleukotsütoosi nime all. See on iseeneslik reaktsioon, mis tekib iga kord kui süüa küpsetatud/töödeldud toitu. Seda peeti juba alates 19. sajandi algusaastatest „normaalseks” reaktsiooniks söömisele. Siiski avastas dr. Paul Kautchakoff 1930ndatel aastatel, et see on ebaloomulik protsess. Ta tõestas läbi patsientide vere hoolika jälgimise, et vaid küpsetatud – mitte toored – toidud põhjustavad seda reaktsiooni."

"Teiseks, organism võib hakata rohkem tarbima kui vajalik. Ülesöömine on üks toitainete puudujääkide kompenseerimise viise. Need puudujäägid ei ole põhjustatud kindla toidu teadlikust piiramisest. Nagu dr. Howell eelnevalt mainis, hävitab toidu küpsetamine kõik ensüümid, mistõttu ei saa toitu seejärel täielikult rakkude poolt kasutatavateks mikrotoitaineteks lagundada. See on sama, nagu millegi sinu maja suuruse vähendamine liivatera suuruseks, et see saaks siseneda rakku ja seda toita. Ensüümid on ainukesed ained, mis on võimelised toitu kasutuskõlblikeks toitaineteks lagundama. Juhul, kui seedumata toit ei saa rakkusid vajalikul määral toita, suunab aju inimese rohkem sööma, et teha tasa vaid osalise seedimise põhjustatud puudujääke. Kui see toimub pika perioodi jooksul, tekib kaalutõus ja jätkuv seedeensüümide kahanemine."

"Veel üks ebatäiusliku seedimise märk on teatud toitude nälg (food cravings). See, mida me ihkame süüa, kipub olema toit, mida me hästi ei seedi. Hüpotalamus määrab vere keemiale toetudes selle, mida me sööme. Nii, et kui me sööme mingit kindlat toitu ja hiljem seda veel väga süüa ihkame, on see märk sellest, et me ei seedinud seda väga hästi ära. Me jätkame selle sama toidu söömist, kuna selles on midagi, mida meie organism vajab, ent kätte ei saanud. On pakutud, et meie organism ihkab selles toidus enne kuumutamist leidunud ensüüme. Need ensüümid, millest me krooniliselt puudust tunneme, oleks muidu selles toidus olemas." 

"Ensüüm amülaas on hea näide ülaltoodust. Amülaas on üks peamisi süsivesikuid seedivaid ensüüme. Seda leidub teraviljade tuumades ja tärkliserikastes köögiviljades. Nende toitude küpsetamisel amülaas hävitatakse ja meie organism peab seda eraldama muudest elunditest, nagu näiteks süljenäärmetest. Amülaasi tuntakse IgG tüüpi histamiini blokeerijana. Ta tasakaalustab nuumrakke ja basofiile, mis põletikuliste protsesside tekkimisel histamiini eraldavad.

Võib öelda, et amülaas on organismi enda naturaalne antihistamiin. Antihistamiine kirjutavad arstid välja allergiate, dermatiidi ja muude histamiini-tüüpi reaktsioonide puhul. On kliiniliselt täheldatud, et inimestel, kes söövad liigsetes kogustes lihtsüsivesikuid, tekib enim histamiiniga seotud terviseprobleeme – reaktsioonid õhus leiduvatele allergeenidele, allergilised reaktsioonid putukahammustustele ja mesilaste nõelamisele, sinusiit või muud silmade, kõrvade või ninaga seotud terviseprobleemid. Siinuspeavalusid seostatakse sageli kroonilise amülaasipuudulikkusega."

"Lääneühiskonnas on täheldatud, et fibromüalgia ehk lihasreuma all kannatavad patsiendid on pikka aega üleliigselt rafineeritud süsivesikuid tarbinud. Vaatamata mõningasele arutelule on meedias väga vähe lihtsüsivesikuid liitsüsivesikutest eristatud. Inimesed valivad mugavama variandi. Kiirtoidutööstus põhineb sellel mugavuse arusaamal. Kuigi, kui asja lähemalt uurida, siis enamik asju, mida peetakse mugavaks, omab kahjulikku mõju meie tervisele. Süsivesikute liigne tarbimine põhjustab kroonilist amülaasipuudulikkust. Selle tagajärjeks võivad olla tüüpilised histamiiniga seotud allergiad ja fibromüalgia valud. Samuti usutakse, et fibromüalgia on seotud organismis leiduvate liigsete jääkainetega.

Liigselt tarbitud süsivesikuhulga seedimata jäägid võivad kudedesse ladestuda, kuna organism ei suuda neid korralikult kõrvaldada. See võib osaliselt seletada diagnoosimisel patsientide reaktsiooni erinevate lümfisõlmede kompimisele. Lümfisüsteem kõrvaldab organismist jääkaineid. Siiski ei toimi see väga hästi juhul, kui tarbitakse liiga palju toitu, mis põhjustab voolu seiskumise „torustikus”. Kõrge kontsentratsiooniga ensüümide kasutamine histamiinireaktsioonidega patsientidel leevendab nende reaktsiooni allergeenile väga lühikese aja jooksul ja ilma traditsiooniliste antihistamiinide kõrvalmõjudeta."

"Kolmandaks võimaldab seedimata toit organismis jääkainetest toitudes elada parasiitidel ja muudel patogeensetel mikroorganismidel. Ebatäielik seedimine võimaldab bakteritel süsivesikuid fermenteerida ja valke mädandada, mis tekitab gaasi. Söögiaegadele järgnevad puhitused on selle tulemus. See on gaas, mis ei saa läbi käärsoole välja liikuda. Seedimata toidu ladestumine sooletrakti viib soole tokseemiani, mis põhjustab paljusid terviseprobleeme."

 

* Enzymedica põhitoodete seedeensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

Allikas: katkendid raamatust: “Elutähtsad ensüümid. Kõige paremini hoitud saladus?“ – Mark Rojek

 

Veel huvitavat lugemist:

Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?

Kuidas valida parimaid seedeensüüme?

Miks on seedeensüümid sinu kehale vajalikud?

Seedeensüümid tagavad toitainete imendumise!