Kui kallis on sinu pissi? - ehk mõnda toidulisanditest ja allergiatest

Kui ma toitumisalase maailmaga lähemalt tuttavaks hakkasin saama, sai mulle kohe selgeks, et toiduaine koosneb suuresti kahest toitainete grupist: makrotoitained ja mikrotoitained. Makro, nagu nimigi ütleb, tähendab suurt toitainet, milleks on valgud (nt kanafilee), süsivesikud (nt mesi) ja rasvad (nt avokaado). Mikrotoitained, millest tänases postituses lähemalt juttu teen, on vitamiinid ja mineraalained.

Juba lapsena, mäletan, et haige olles tuli süüa C-vitamiini dražeesid ja tehti soola(ehk mineraali)vanni. Inimese keha vajab neid pisikesi toitaineid aga palju enamaks kui ainult tõbisel ajal turgutamiseks. Ehk oled kuulnud, et krambid või tõmblused võivad tekkida magneesiumipuudusest, rauapuudusest tõmbuvad silmaalused tumedaks ja võib tekkida väsimus ning et D-vitamiini vähesuse tõttu võib nõrgeneda immuunsüsteem.

Kui sa oled mu blogi varem lugenud, siis sa tead, et üks minu põhiteemasid on seedeensüümid. Need on sellised toredad olevused, mis kõigis tooretes toitudes loomulikul kujul esinevad ning toidul inimese kõhus ära seeduda aitavad. Näiteks õuna sees olevad ensüümid aitavad õunal pärast söömist pisikesteks osadeks seeduda. Ja kui me õuna ära ei söö ja see mädanema hakkab, siis see on ka tänu ensüümidele – õun “hakkab ennast ise sööma”.

Kas sa oled näinud kaugelt maalt ostetud õuna, millel läheb võrreldes vanaema hoovist korjatud õunaga palju kauem aega, et pehmeks minna ja mädanema hakata? Tänapäeval on paljud toored saadused üle pritsitud igasuguste kemikaalidega, rääkimata sellest, mida mulda pistetakse, et produktid kiiremini ja ilusamaks kasvaks ning ka kauem säiliks. Selle tõttu aga muutuvad need saadused nii ensüümi- kui ka vitamiini- ja mineraalivaesemaks.

Võime mõelda küll, et on tore osta talvel Poola õunu ja Hispaania tomateid, kuid mida me sealt tegelikult kätte saame? Kas me üldse teamegi? Noh, alati saab seda testida arsti juures või laborites. Kuid vahel piisab ka keha märguannete lugemisest.

Näiteks enne, kui ma oskasin seostada seda, et minu laktoositalumatus tuli sellest, et mu keha ei suutnud enam laktaasi (laktoosi lagundavat ensüümi) toota, mõtlesin ma, et ma ei saagi kunagi juustu süüa ilma, et mul kõhus paha hakkaks. Ma ei osanud arvatagi, et toidutundlikkus tähendab lihtsalt ensüümipuudulikkust. Kuigi mul ei olnud diagnoositud gluteenitalumatust, oli mul ka pärast koogi või saiakese söömist kõhus üks vägev pidu lahti ning seedeensüümide regulaarne tarvitamine kaotas sellegi. Nüüd võiks ma juustu ja saia igaks eineks süüa – ainult, et – ma ei taha!

Aga üks põnevam asi juhtus veel! Nimelt, mul on kaks allergiat veel, mis ei ole üldse toiduga seotud – kassikarvaallergia (tegelikult on tegemist sellega, et kassi sülg sisaldab sellist valku, mida minu organism ei suutnud või ei osanud lagundada ning teatavasti kassid lakuvad pidevalt oma kasukat, mille tõttu süljega kaetud lahtised karvad ringi lendavad) ning tolmuallergia.

Seega ei meeldinud mulle eriti koristada või siis vanaema (ja sõprade) juures käia, kellel olid kassid. Tolmuallergia ajas nina sügelema ja aevastama, kuid kassiallergia, lisaks aevastustele, ajas ka tatistama, silmad sügelema, kurgu kihelema ja kui liiga kaua külas olin, võisid silmad paiste ka minna. See oli kohutavalt ebamugav tunne! Ma isegi vahepeal vältisin mõne sõbra juures käimist ja kutsusin neid pigem enda juurde.

Aga põnev juhtum on siis see, et pärast seda, kui ma hakkasin seedeensüüme tarvitama, hakkasid mõlemad allergiad mul vaikselt leevenema, kuid täielikult ära ei kadunud. Sain aru, et olin millelegi jälile saanud, kuid sellest veel ei piisanud ja tuli natuke edasi uurida.

Siin tulevadki mängu mikrotoitained. Nimelt ensüümid ja mikrotoitained töötavad käsikäes – mineraalained ja vitamiinid panevad ensüümid tööle. Nagu näha, siis looduses ei ole ükski asi ilma põhjuseta just niimoodi loodud! Kõigis värsketes saadustes esinevad lisaks muule nii ensüümid kui ka vitamiinid või mineraalained, mida on vaja, et just sellest toiduainest (näiteks peet) maksimum kätte saada ja siis kehaprotsesse toetada.

Kui me nüüd mõtleme selle peale, kui hallid on poes Hispaania kurgid või kui kuivad vahel apelsinid, paneb mõtlema, mida me üldse sealt kätte saame. Meie värsked saadused muutuvad aina ensüümi- ning mikrotoitainevaesemaks, mis võib olla väga paljude tänapäeva krooniliste haiguste põhjustajaks (minu tagasihoidlik arvamus ja kogemus).

Mingi aeg hakkasin ma lisaks seedeensüümidele tarvitama ka oma lemmikfirma multivitamiini kapsleid, kuna nad on terves maailmas üks parimaid ja puhtamaid brände üldse. Ja mis nende toote nii eriliseks ja hästi toimivaks teeb, on see, et lisaks erinevatele mikrotoitainetele, on ühte kapslisse juurde mahutatud ka ensüümid, et nad saaksid kehas koos tegudele minna.

Lisatud on ka piimhappebaktereid, mis tegelikult aitavad ensüüme soolestikus juurde toota, nii et win-win! Ja see pole veel kõik (hehe, nagu mingis lotosaates)! Juba algusest peale, kui ma hakkasin toidulisandeid rohkem uurima, sain ma aru, et suurem osa müügil olevatest toodetest on lihtsalt üks prügi või nagu mulle meeldib öelda: „kallis pissi“.

Suurem osa igasugu vitamiini- ja mineraalilisanditest ei imendu üldse või pool lubatust läheb seedeprotsessis kaotsi. Palju on lisatud erinevaid lisaaineid, et säilitada tekstuuri, hoida eemal niiskust, luua värvi- ja lõhnaomadusi jne. Kui me võtame C-vitamiini, siis meie keha ju ei soovi seda ainet, mis tableti kollaseks teeb, tema soovib ainult C-vitamiini kehale vajalikul kujul. Seepärast olengi hakanud just Enzymedica tooteid tarbima, sest nad on testitud-tõestatud puhtad ja kõik jõuab sinna, kuhu vaja.

Ja nüüd see põnev osa selle multivitamiini toote kohta! Nimelt sisaldab see lisaks kõigele muule headusele ka ATP-d – ehk et asja mitte keeruliseks ajada – energiamolekuli, mis on signaal, mis aktiveerib seedeensüümide tootmist seedekulglas, et tagada parim võimalik toitaine imendumine ja kasutamine. Ehk et see on üks ideaalsemaid multivitamiini kapsleid üldse, sest lisaks vitamiinidele ja mineraalainetele sisaldub selles aineid, mis päriselt aitavad neil kehas oma ülesannet korralikult täita. Vastupidiselt enamikule müüdavatele toodetele, mis pigem takistavad ja hoiavad mingi aine kogust meil õhkõrna miinimumi peal.

Ja nüüd siis kõige magusam osa! Nii palju, kui mul on juhust olnud testida, ei ole mul enam ei tolmuallergiat (noh, koristama ju peab!) ega kassiallergiat ja seda tänu seedeensüümide ning hästitoimivate mikrotoitainete tarvitamisele, mida meie keha korralikuks funktsioneerimiseks vajab. Igasugused allergiad, talumatused ja ärritused tekivad üldjuhul sellest, et inimesel on ensüümipuudulikkus või siis, nagu me täna selgeks saime – hästitoimiva ensüümi või vitamiinide puudulikkus!

Kevad, õitsev aeg, võib paljude jaoks võib olla väga keeruline, seega ma loodan, et see artikkel tõi natukene selgust selle suhtes, miks võib tekkida tolmu- või õietolmuallergia. Soovitan sul julgelt seda teemat edasi uurida, sest ükski asi, mis on tituleeritud krooniliseks, ei ole (minu kogemuse põhjal) seda kindlasti mitte!

Autor: Sille Martma, www.sillerdav.com

 

Veel huvitavat lugemist:

Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?

Kuidas valida parimaid seedeensüüme?

Kas looduslikul ja sünteetilisel vitamiinil on vahet?

KKK - Kõik toidutalumatusest ja Enzymedica Digest Spectrumist™