
Kui hästi töötab teie seedesüsteem?
"Kontrollige ise oma seedetrakti seisundit! Lihtsad testid aitavad seda rahulikult teha kodustes tingimustes," soovitab Briti heategevusorganisatsiooni The Breast Cancer Haven asutaja, raamatu „Reboot Your Health” autor Sara Davenport.
Selle eest, kui hea on meie tervis ja enesetunne, vastutab suurel määral sooletrakti võime seedida ja imendada kõike seda, mida sööme. Paljud inimesed kannatavad seedehäirete all, näiteks kõhupuhituse, ärritatud soole sündroomi (IBS) ja toidutalumatuse all või tajuvad ebameeldivat tunnet pärast söömist.
Meie organismile on vajalik regulaarne kütuse omastamine – need on valgud, süsivesikud, rasvad, vitamiinid ja mineraalained – ning mõistes, kuidas soolestik töötab, hinnates selle tõhusust ning korrastades, kui miski ei ole tasakaalus, võib saavutada hea enesetunde ja energia.
Proovige erinevaid teste (enamikku neist võib läbi viia kodustes tingimustes), et saada ülevaadet oma seedetrakti seisundist, ning seejärel võite järgida soovitusi soolestiku tervisega seotud kõikide aspektide parandamiseks.
Magu – köögikombain
Kõhu ülemises vasakus pooles asuv magu on kui organismi köögikombain. See võib vastu võtta umbes 1,5 liitrit sööki ja jooki. Umbes seitsme sekundiga jõuab söök suust makku ning umbes neli tundi, kuni magu töötleb keskmise suurusega eine.
Magu eritab kõigepealt soolhapet (HCl) ja seedeensüüme, et seedida valku, lõhustada kiudained ja pehmendada toidu sidekude ning protsessi käigus hävitada parasiite ja mikroorganisme, enne kui need jõuavad peensoolde.
Paljud kõhuprobleemid, sealhulgas kõrvetised ja seedehäired, tekivad sellest, et sööme liiga kiiresti. Probleeme võib lahendada, kui sööme aeglasemalt ja närime iga suutäit enne allaneelamist 20 korda. Sellega võimaldame veel enne toidu sattumist makku süljel juba suuõõnes alustada toidu lagundamise protsesse.
Kui sümptomid ei möödu ka siis, kui sööte aeglasemalt, võib olla õige aeg kontrollida soolhappe hulka maos. Niipea kui vastus on käes, oleks arukas konsulteerida arstiga, mida teha edasi, ning välistada tõsised häired.
Ensüümid
Meil kõigil on organismis ligikaudu 3000 erinevat liiki ensüüme, mis on seotud enamiku ainevahetusprotsesside ja funktsioonidega, näiteks aitavad need seedida toitu, taastavad ja parandavad ning hoiavad tugevana immuunsüsteemi. Seedeensüümide hulk väheneb vananedes, 70-aastasel inimesel on ainult pool 20-aastase täiskasvanu ensüümide hulgast.
Looduslikult sisaldavad ensüüme värsked (termiliselt töötlemata) või fermenteeritud toidud, kuid termilise töötlemise ajal ensüümid hävivad. Suurem osa sellest, mida sööme, on praetud, keedetud või tööstuslikult töödeldud, mistõttu tänapäeval toit enamasti ensüüme ei sisalda.
Ensüümide madal tase soodustab vananemisprotsesside kiiremat kulgemist ja kehakaalu tõusu, seda seostatakse ka selliste krooniliste haigustega nagu rasvumine, südamehaigused ja erinevad vähiliigid.
Täiendavate ensüümide abi
Siin on mõned ensüümide liigid, mis aitavad parandada seedeprotsesse.
Toiduensüümid. Neid on võimalik omastada termiliselt töötlemata mahetoidust. Neid sisaldavad rohkesti puu- ja köögiviljad, kuid ensüüme leidub ka pastöriseerimata piimas, munakollases, hapukapsas ja kimch’is. Toiduensüümid on kasulikud immuunsüsteemi tervisele, liigestele ja arteritele.
Seedeensüümid. Need asuvad peamiselt soolestikus, kus aitavad vähendada seedehäireid, happe tagasivoolu, kõhupuhitust ja gaaside teket.¹
Inimese organismis on kolm peamist seedeensüümide klassi:
* amülaasid, mis lõhustavad süsivesikuid;
* lipaasid, mis lagundavad rasvu;
* proteaasid, mis lõhustavad valku.
Kõiki kolme liiki seedeensüüme toodetakse kõhunäärmes, looduslikult leidub neid ka termiliselt töötlemata puu- ja köögiviljades, idandatud seemnetes, värsketes pähklites, täisteraviljas ja kaunviljades. Enamik toidulisandeid sisaldavad just neid ensüüme, samuti täiendavalt toetavate ensüümide kombinatsioone.
Kodused testid
Sidrunimahla test
Happe tagasivool ja kõrvetised on palju sagedamini mitte maohappe (HCl) suurenenud, vaid vähenenud hulga tagajärjed.¹ Kui ka teie nende all kannatate, siis järgmine kord, kui tekib kõhuvalu, proovige lihtsat võtet – neelake värsket sidrunimahla (üks supilusikatäis). Kui valu möödub, võib süüdi olla maohappe vähene hulk. Valu tugevnemine võib anda tõendust maohappe suurenenud hulgast ning võib-olla koguni haavandist, mistõttu peaks kindlasti nõu pidama arstiga.
Kui sidrunitesti järel sümptomid kaovad (ja ainult siis!), võite ennast kontrollida betaiinhüdrokloriidi testiga. Betaiin HCl toidulisand on müügil tervisepoodides. Kui võtate mõnda ravimit, küsige kõigepealt oma arstilt, kas neid tohib kasutada koos betaiinhüdrokloriidiga.
Tegevusplaan mao tervise parandamiseks
- Enne toidupala neelamist mäluge seda vähemalt 20 korda. Mälumise ajal eraldub sülge (mis sisaldab amülaasi) ning algab tõhus seedeprotsess, mille käigus omastatud toit lagundatakse täielikult. Korralikult mälumata toidu puhul häirub ka toitainete imendumine, mis veelgi tugevdab probleeme.
- Vajadusel võtke toidulisandina seedeensüüme, samuti HCl täiendavalt igal toidukorral. Täiendage toitu B6-vitamiini (50 mg) ja tsingiga (30 mg). Seedeensüümid aitavad moodustada HCl ja soodustavad seedimist, omakorda B6-vitamiin korrigeerib maohappe hulka ning tsink aitab vähendada toidutalumatuse sümptomeid.
! Kui teil on haavand, kasutage deglütsüriseeritud lagritsat (DGL)² näritaval kujul, mitte kapslitena, sest sülg suurendab selle toime tõhusust.
Peensool – toidu mikser ja assimileerija
Peensool, mis on sama jäme kui pöial ja ligikaudu 5,5 meetrit pikk, koosneb kolmest erinevast osast: kaksteistsõrmiksoolest, tühisoolest ja niudesoolest. Peensool seedib toitu rohkem kui magu. Peensooles jätkub maos juba osaliselt seeditud toidu edasine töötlemine, segades selle maksas sünteesitud sapphapetega ja kõhunäärme toodetud seedemahladega.
Siin seeditakse ligikaudu 95% suhu pistetud toidust ning eraldatakse kasulikud toitained kasutuskõlbmatutest jääkainetest. Toit asub peensooles üks kuni neli tundi, enne kui liigub jämesoolde edasiseks töötlemiseks. Siin elab ka ligikaudu 70–90 % sooleparasiite.
Peensoole tervise tagamiseks peab kontrollima bakterite taset, samuti lima kogunemist sooleseintele, mis võib põhjustada tervisehäireid ja energiataseme langust. Kui kannatate kõhupuhituse, gaaside ja kõhulahtisuse all, samuti uinute regulaarselt varsti pärast söömist, võivad teil olla sellised peensoole probleemid nagu Candida (pärmseen), IBS (ärritatud soole sündroom) või SIBO (peensoole bakteriaalne ülekasv). Ka halb hingelõhn on sageli märk probleemidest.
Candida on üks sagedamini esinevaid ja kavalamaid seeni ning seda on organismis raske hävitada. Üksinda tekitab see siiski harva probleeme, enamasti teeb seda siis, kui tegutseb koos liigselt paljunenud bakteritega.³ Candida levib kiiresti ja moodustab juurtele sarnanevaid struktuure, mis võivad läbi murda kudedest ja näärmetest. Need toituvad suhkrust ning kuna viimasel ajal on suhkru tarbimine suurenenud, on kasvanud ka Candida hulk.
Heade bakterite hävitamine sooltes korduvate antibiootikumikuuride, rasedusvastaste tablettide kasutamise, klooritud kraanivee joomise ja suhkrurikka toidu tarbimisega on viinud selleni, et halvad bakterid võivad vohada ja Candida paljuneda kuidas heaks arvab. Kui teie organismis on leitud Candida, tähendab see, et teil on ka bakteriaalsed probleemid.
Isegi siis, kui Candida ei ole diagnoositud, võib see väljenduda silmanähtavate sümptomitena, näiteks atleedi jala, vaginaalse põletiku, ja pügaraigina, ent on ka vähem silmatorkavaid sümptomeid nagu väsimus ning soole- ja kuseteede nakkused.
Lugege tähelepanelikult probiootikumide tootesilte. Mõned uuringud tõendavad, et probiootikumidel võib olla positiivne mõju mitmete terviseprobleemide, sealhulgas depressiooni ja ärevuse,⁴ Candida, allergia, IBS-i ja Crohni tõve puhul.
Teised uuringud tõendavad, et 99% sooltes elavatest mikroobidest ei ole suutelised omastama hapnikku, ent enamik apteekides ja tervisepoodides müüdavad probiootikumidega toidulisandid ja fermenteeritud tooted sisaldavad baktereid, kellel on ellujäämiseks vajalik hapnik. See tähendab, et probiootikumidel on sobimatus enamiku sooleasukatega ning need võivad positiivselt mõjutada ainult umbes ühte protsenti meie sooltes elutsevaid mikroobe.⁵
Lugege edasi, milliseid probiootikume on kõige parem kasutada.
Kodused testid
SIBO bakterite test
Soolebakterid eritavad palju vesinikku ja metaani, mille me väljutame kopsude kaudu, sellepärast on seda hulka võimalik mõõta. See lihtne hingamistest on saadaval internetis (www.biohealthlab.com/patients) ning selle alusel võib öelda, kas kannatate bakterite liigpaljunemise all.
Candida test
See on lihtne test, mis aitab tõhusalt määrata, kas teil on Candida seen.
- Enne magamaminekut asetage voodi juurde klaas puhta veega.
- Esimene, mida hommikul tehke – jooge lonks vett, loputage sellega suud, siis neelake alla. Seejärel koguge suus veidi sülge ja sülitage veeklaasi. Veenduge, et sülitasite sülge, mitte lima.
- Jälgige veeklaasi umbes 30 minutit, erilise tähelepanuga esimesed minutid pärast sülitamist.
- Kui Candida on paljunenud, märkate:
- süljelt alla rippuvaid niidikesi (jalgu);
- vees ujuvaid pilvetaolisi laike;
- raskepärast sülge klaasi põhjas.
Lekkiv sool
Lekkiv sool on seisund, kui sooleseinte kulumine (korduvate Candida või parasiitide rünnakute, samuti antibiootikumide liigse kasutamise, gluteenitalumatuse või teatud bakterite ülemäärase paljunemise tagajärg) muudab soole liiga läbilaskvaks.
Puudulikult seeditud toit võib sattuda läbi sooleseinte ning toidud, mis tavaliselt ei põhjusta mingeid probleeme, tekitavad allergilisi reaktsioone. Tavaliselt jämesooles olevad toksiinid valguvad nüüd vereringesse ja lümfaatilisse süsteemi, põhjustades põletikku ja väsimust.
Lekkivad sooled kombinatsioonis halbade bakterite paljunemisega ja maohappe madala tasemega võib olla üks paljudest sümptomitest ärritatud soole sündroomi korral.
Lekkiva soole laboritest
Arst või naturopaat võib teile määrata uriinianalüüsid, et mõõta kahe suhkrumolekuli – mannitooli ja laktuloosi – võimet tungida läbi sooleseinte. See annab selge vastuse soole lekkivuse kohta. Kui uriini sattub laktuloos, mis on suurem molekul, tähendab see, et sool on liiga läbilaskev.
Vähendage oma allergiat
Rohkem kui 20% meist mõjutavad „õrnad toidureaktsioonid” või talumatus⁹ ning sooleprobleemide tekkes on tihti suur roll piimal, nisul või gluteenil, suhkrul, mereandidel, alkoholil, kohvil, pähklitel, sojal ja munadel.
Kodune toiduallergia test
Reaktsioonid toidule väljenduvad kõige sagedamini pulsikiiruse muutumises, sellepärast peab selle testi tegemiseks määrama südamelöökide arvu minutis.
- Hommikul ärgates mõõtke kõigepealt (enne söömist või joomist) pulssi – hoidke rannet ja loendage südamelööke üks minut. Veenduge, et seda tehes olete lõdvestunud. Märkige number üles.
- Mäluge toitu, mida soovite testida, ning tehke seda vähemalt 30 sekundit, kuid ärge neelake alla.
- Kuni toit on suus, mõõtke jälle pulssi – tehke seda üks minut.
- Sülitage toit välja ja loputage suud veega.
Löökide arvu suurenemine minutis 6 või enama võrra osutab, et organismis on stressireaktsioon, sellepärast hoiduge selle toidu söömisest vähemalt kuu, enne kui testite seda veel kord. - Kuu aja möödumisel lülitage jälle pikkamööda toitumisse väike kogus allergilist toitu, et näha, kuidas organism sellele reageerib väiksemates kogustes.
Ärge alustage järgmise toote testimist enne, kui pulss ei ole tagasi pöördunud hommikuse näidu juurde. - Kui kodune test näitab pulsikiiruse muutumist, tasub teha allergiatest koos kvalifitseeritud toitumisspetsialistiga.
Nõuanne. Munaallergia kontrollimisel testige eraldi munavalget ja munakollast. Munavalge tekitab allergiat palju sagedamini kui munakollane.
Parasiidid
Enamik parasiite satub meie sisse ebapiisavalt küpsetatud liha, pesemata puu- ja köögiviljade, saastatud vee ja teiste toitudega. Siin on mõned tunnused, mis viitavad parasiitide võimalikkusele organismis.
- Kõhukinnisus, kõhulahtisus, gaasid, kõhupuhitus või ärritatud soole sündroomi sümptomid.
- Seedetalitluse muutumine pärast toidumürgistust.
- Uinumisraskused või sage ärkamine öösel.
- Ekseem, nahaärritus või seletamatu lööve nahal.
- Suutmatus lõpetada küünte närimist.
- Hammaste krigistamine unes.
- Liigese- või lihasvalu.
- Suutmatus tajuda täiskõhutunnet pärast söömist.
- Sage väsimus, jõuetus, depressiivne meeleolu või üldine apaatia.
- Rauapuuduse aneemia.
Laboritest - parasiitide kontroll
Vereanalüüsi või väljaheite testi abil võib välja selgitada, kas organismis elutsevad parasiidid.
Tegevusplaan peensoole tervise parandamiseks
- Vältige põletiku teket soodustavaid ravimeid ja aineid. Kui vähegi võimalik, vältige alkoholi, aspiriini, paratsetamooli ja teisi käsimüügiravimeid, kuna need võivad tekitada põletikku ja kahjustada sooli.
- Lülitage toidust välja gluteen. Proovige nädal aega täielikult loobuda kõikidest gluteeni sisaldavatest toodetest ning pidage toitumispäevikut, et näha, kas seisund paraneb. Nisu, rukis, oder ja teised teraviljad sisaldavad gluteeni ja gliadiine, mida on raske seedida, ning seedimata tooted ja toksiinid võivad libiseda läbi sooleseinte, soodustades põletiku teket ja suurendades immuunsüsteemi vastusreaktsiooni.
- Tarbige L-glutamiini ja võihapet (1200 mg päevas). Mõlemad ühendid võivad aidata tervendada sooletrakti, kuid tähtsad on annused. Konsulteerige toitumisspetsialistiga veendumaks, et konkreetne toidulisand teile sobib.
- Tarbige iga päev probiootikume. Uurige probiootikumide pakendit ning veenduge, et olete ostnud need bakteritüved, mis aitavad lahendada teie probleemi. Tähtis on mõista, kas need bakteritüved elavad üle teekonna läbi maohappe. Otsige sellist probiootikumide preparaati, mis sisaldab 50 miljardit või enam bakterit ühes annuses ning võimalikult rohkem bakteritüvesid. Probleemi lahendamiseks võib piisata ka õigesti valitud konkreetsete bakterite tüvedest.
- Tarbige prebiootikume. Hoolitsege selle eest, et probiootikumidel oleks mida süüa ning sööge iga päev prebiootikumirikkaid tooteid, näiteks hapukapsast või kimchi’t. Sel viisil suureneb organismis probiootikumide hulk ning heade bakterite arv.⁶
- Külastage taimetundjat. On taimi, näiteks mastiks (Kreeka mastiksipistaatsia puult saadud vaik) ja üheksavägine, mis aitavad tõhusalt lima lahustada, kuid te peate nõu pidama taimetundjaga, kes oskab määrata õige annuse.
- Kasutage varemerohtu. See tervendab soolte limaskesta ja parandab seedimist. Valmistage tee 14 grammist varemerohu värsketest hakitud lehtedest, millele kallake peale keev vesi ja seejärel kurnake. Tee maitse ja toime parandamiseks lisage pisut värsket ingverit, kaneeli või piparmünti.
- Jooge libeda jalaka teed. See rahustab põletikulisi protsesse peensooles ja aitab leevendada IBS-i sümptomeid.
- Jooge palju vett. Vesi hoiab sooli niiskete ja siledatena.
- Võtke suuremas koguses vitamiine A ja D. Sööge maksa, mis on nende vitamiinide esmaklassiline allikas, et kaitsta soolte limaskesta.
- Sööge rohkem antibakteriaalseid tooteid. Küüslauk, mesi ja hapukapsas hoiavad ära Candida kasvamise, seente ja pärmide nakkused, parandades sel viisil soolte tervist.⁷ Küüslaugus leiduv allitsiin on tugev antibakteriaalne vahend ning tõhus võitluses Candida ja teiste seennakkustega. Küüslauku on kõige parem süüa termiliselt töötlemata ja tühja kõhuga.
- Veenduge, et mesi on värske, termiliselt töötlemata ja bioloogiliselt sertifitseeritud. Selline mesi sisaldab elusaid ensüüme, mis vabastavad mikroobe ja viiruseid hävitava vesinikperoksiidi.
- Kasutage oregano ehk puneõli (kõige parem puhast Oregano vulgaris Türgi ja Liibanoni mägedest). See õli on tõendanud, et suudab peatada Candida tegevuse. Kasutage kaks korda päevas 3 või 4 tilka, mis on lahustatud vees.⁸
- Kasutage aaloed, kurkumit ja õunasiidriäädikat – need kõik on tõhusad vahendid võitluses mikroobidega.
- Jooge ingveriteed, mis on valmistatud värske ingverijuure lõikudest ja üle valatud kuuma veega. Selline tee on tõhus vahend viiruste ja bakterite vastu.
- Ostke greibiseemnete ekstrakt, et vabaneda Candida’st. Lisage veele 3–6 tilka ja jooge pärast iga söögikorda.
- Peske regulaarselt käsi, eriti pärast tualetis käimist ning alati pärast loomade silitamist või aiatöid.
- Vältige sushit ja sealihatooteid. Kui püüate parasiitidest vabaneda, proovige vältida toorest kala, sest korralikult töötlemata võib see sisaldada nakatunud vastseid. Ebapiisavalt küpsetatud sealiha on potentsiaalne parasiitide allikas, mida peetakse selliseks juba Piibli aegadest. Vastseid ei hävita ka sealiha külmutamine.
- Kasutage ajurveeda maitsetaimi. Mimosa pudica (Häbelik mimoos) pulber on suurepärane vahend parasiitidest vabanemiseks, kui seda kasutada kolm kuud. Võtke kaks korda päevas pool teelusikatäit ja esialgu kasutage kaks korda nädalas. Seejärel suurendage pikkamööda annust kuni ühe teelusikatäieni päevas.
- Sööge rohkem parasiitidevastaseid maitseaineid: küüslauku, tüümiani, tšillit, kurkumit ja ingverit. Ka kookospähkliõlil on seenevastane toime.
Jämesool – toidu tihendaja ja väljutaja
Jämesool on 1,5 meetrit pikk U-kujuline nöörisarnane toruke, mis algab kere alumises paremas pooles ja kulgeb pärasooleni, mille kaudu toit, mida sõite tõenäoliselt 24 tundi tagasi, võib lõpuks organismist väljuda.
Jämesoole ülesanne on toidust välja pressida kogu allesjäänud vesi ja toitained ning muundada järelejäänud tarbetu ollus kompaktseks väljaheitemassiks. Inimese elu jooksul töötleb jämesool ligikaudu 50 tonni toitu.
Kui oleme alles imikud, on enamik baktereid bifidobakterid, mis katavad sooli, et kaitsta neid patogeenide „kleepumise” eest. Täiskasvanueas asustavad meie sooletrakti bakterid (rohkem kui seened, pärmid või viirused) ning enamiku neist moodustab bakteriperekondade Bacteroidetes ja Firmicutes tasakaal, mis samuti reguleerib, kui palju rasva omastame ning kus selle talletame.
Soolebakterite mitmekesisus väheneb pärast 65. eluaastat, võib-olla sellepärast, et nõrgeneb immuunsüsteem, aga ka sellepärast, et muutuvad toitumisharjumused, kasutatakse liiga palju ravimeid ja tekivad seedetrakti probleemid, sealhulgas kõhukinnisus.
Kui miski hakkab viltu minema, tekib tavaliselt põletik. See võib põhjustada erinevaid sümptomeid, muu seas kõhuvalu, krampe, kõhupuhitust, gaase ja pidevat kõhulahtisust või -kinnisust. See võiks osutada paljudele sooletraktiga seotud haigustele, alates IBS-ist kuni Crohni tõve, haavandilise koliidi või kolorektaalvähini. Väga tähtis on oma arsti teavitada muutustest soole tühjendamise sageduses või väljaheite koostises.
Tegevusplaan jämesoole tervise parandamiseks
- Sööge vähem punast liha ning vältige suitsu- ja soolaliha. On teada, et need tooted suurendavad kolorektaalvähi riski.¹⁰ Sööge rohkem puu- ja köögivilju, et omastada taimseid antioksüdante ja kiudaineid.
- Suurendage seleeni taset. Seleeni kõrget taset seostatakse jämesoolevähi madala riskiga,¹¹ sellepärast lülitage toitumisse rohkem Brasiilia pähkleid, lõhet, sibulat, kaera ja pruuni riisi. Väga väärtuslikud on oliivi-, linaseemne- ja avokaadoõli, samuti L-glutamiin ja värsked kõrvitsaseemned.
- Tehke regulaarselt klistiiri ühe teelusikatäie kookosõli ja 2 liitri destilleeritud veega või minge jämesoole loputuse protseduurile. Selle protseduuri ajal loputatakse välja lima, katt ja toksiinivarud ning puhastatakse jämesool täielikult.
- Tarbige soolte puhastamiseks ette nähtud looduslikke taimseid toidulisandeid, et aidata lagundada sooleseintele kogunenud lima, vabaneda toksiinidest ja eemaldada vanad tarbetud jäägid. Küsige loodusraviarstilt või toitumisspetsialistilt nõu, kuidas seda kõige paremini teha.
- Vähendage stressitaset. Stress „erutab” ka seedimist ja vähendab Bacteroidetes taset.
- Sööge rohkem köögivilju. Bacteroidetes bakteritele meeldivad väga puuviljad, oad, läätsed ja kiudained, seepärast sööge neid toite iga päev. Omakorda Firmicutes bakterid toituvad rasvast ja suhkrust, mis on hea põhjus suhkrutarbimise vähendamiseks.
- Sööge mitmekesiselt. Mitmekesine toitumine tähendab seda, et teil on mitmekesine soolte mikrofloora.
- Jooge rohkem vett ja sööge rohkem kiudaineid. Suurendades igapäevast joodud vee ja omastatavate kiudainete hulka (hästi valmistatud pruuni riisi, kaerahelveste, kuivatatud ploomide, kiivi või linaseemnetega), paraneb soolte tühjendamine (see peaks toimuma vähemalt üks kord päevas), samuti väldib see seedimata toidu kogunemist sooletraktis.⁷
- Hakake liikuma. Istuv eluviis võib aeglustada sooletrakti talitlust. Kui probleemiks on pikaajaline kõhukinnisus, investeerige jämesoole klistiiri või vesipesu aparaati, mis on lihtne viis õpetada sooltele jälle tõhusat tühjenemist.
- Kasutage libeda jalaka kapsleid, looduslikku vahendit kõhukinnisuse vältimiseks.
Kodune sooletest
Pöörates tähelepanu oma soolte tühjenemisele, võite mõista, milline on teie soolte tervis ja kui tervislik on teie eluviis.
Soolte tervise kontroll-loend
- Tualetis käies ei peaks tundma mingisugust ebamugavust või pingutust, samuti ei peaks tundma gaaside lehka.
- Väljaheide peab väljuma kergelt, siledalt ja ühes tükis.
- Väljaheide peab olema umbes 10–15 cm pikk, keskmist pruuni värvi, see ei peaks haisema ega kleepuma tualetipoti külge või jääma pinnale hulpima.
- Väljaheite hulpimine võib osutada liiga suurele rasva või gaaside hulgale toidus – enamasti on süüdi ülemäärane suhkru, gaseeritud jookide või ubade kogus söögisedelis. See võib olla ka halva imendumise, laktoositalumatuse või tsöliaakia tunnus – eriti siis, kui väljaheide tundub rasvane ja lõhnab halvasti. Sellisel juhul peaks kindlasti minema arsti juurde.
- Väga haisev väljaheide võib olla märk, et toitu ei seedita või sooletraktis „istuvad” juba ammu jäägid.
- Soolte tühjendamiseks on optimaalne tualetis käia 2–3 korda päevas, kuid igasugune sagedus 2–3 korrast päevas kuni 2–3 korrani nädalas on normaalne. Kõigist sellega seotud muutustest peaks rääkima oma arstile.
* Enzymedica põhitoodete seedeensüümide aktiivsusi on testiud Tartu Ülikooli laboris!
Kasutatud on Sara Davenporti raamatut „Reboot Your Health” (Taaskäivita oma tervis, HayHouse,2018).
Viited:
- Dig Dis Sci, 1999; 44: 1317–21
- Gut, 1969; 10: 299–303
- Polymicrobial Diseases. ASM Press; 2002
- Ann Gen Psychiatry, 2017; 16: 14
- Am J Clin Nutr, 2001; 73: 399S–405S
- BBC, Which foods can improve your gut bacteria? 30 Jan 2017
- Saudi Pharm J, 2015; 23: 107–14
- Mycopathologia, 2005; 159: 339–45
- Dtsch Arztebl Int, 2009; 106: 359–69
- Lancet Oncol, 2015; 16: 1599–600
- Nutr Cancer, 2009; 61: 165–78
- Ajakiri "Mida Arstid Sulle Ei Räägi"
Veel huvitavat lugemist:
Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!
SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?
Kuidas valida parimaid seedeensüüme?
Miks on seedeensüümid sinu kehale vajalikud?
Probiootikumid - lisajõud headest bakteritest!
Toitumisnõustaja: Inimene peab ennast igas eas hästi tundma!