Enzymedica seedeensüümid

home / SÜSIVESIKUTE KOOMA

SÜSIVESIKUTE KOOMA

SÜSIVESIKUTE KOOMA

08.04.2020
 SÜSIVESIKUTE KOOMA

Süsivesikute "kooma"

Kujuta ette olukorda: laud on kaetud, oled valmistanud imemaitsva pasta, mis maitses sama hästi, kui see välja nägi! Tunni aja jooksul tekib su sisse loidus ja märkad, et sa ei suuda enam nii hästi keskenduda ega mõelda. Tekib nö mentaalse udu seisund. Ja sina veel mõtlesid, et see eine annab sulle energiat! Miks on nii, et värskelt kodus valmistatud einest ei piisa? Vastus sellele küsimusele võib peituda sinu taldrikul lebavates süsivesikutes.

Teatud süsivesikud mõjutavad keha sellisel viisil, mida on hakatud ka “süsivesikute koomaks” kutsuma. See on see väsimuse, madala energiatasemega tunne, mida me kõik oleme kogenud pärast suure hulga süsivesikute söömist. Selle nähtuse põhjuste taga on palju teooriaid: tundlikkus süsivesikute suhtes, veresuhkru probleemid ja palju muud. Kõigi nende teooriate ühine joon peitub süsivesikute seedimises. Järgnevalt uurime süsivesikute kooma võimalikke põhjuseid ja kuidas selle kurnavat mõju organismile vähendada. Kui eelnevalt kirjeldatud stsenaariumid on miski, mida sa oled kogenud, siis jätka lugemist! 

Süsivesikute kooma

Mis on süsivesikud?

Süsivesikud (slängis ka süskarid) on viimasel ajal saanud väga halva maine. Selle põhjuseks on see, et nad on valesti mõistetud makrotoitained. Kui enamik inimesi mõtleb süsivesikute peale, tulevad neile silme ette pildid kartulist, valgetest makaronidest või suhkrust - toiduainetest, mis on toitainetevaesed ja mis ületarbimise puhul on seotud näiteks kehakaalu tõusuga. (1) Tegelikkuses ei ole kõigil süsivesikutel sellist negatiivset mõju.

Süsivesikud on meie keha peamine energiaallikas ja oluline makrotoitaine tervise ja heaolu säilitamiseks. (2) Makro tähendab suurt ning toitudes sisalduvad makrotoitained on süsivesikud, valgud ja rasvad. Mikro, nagu nimigi ütleb, tähendab väikest, ning nende alla kuuluvad vitamiinid, mineraalained ja fütotoitained. 

Alustame põhitõdedest - mis on süsivesikud? Keerulisemalt selgitades on süsivesikud toidus leiduvad ühendid, mis koosnevad vesiniku ja hapniku molekulidest, mis on omakorda seotud süsiniku molekuliga. Süsivesikuid on kolme tüüpi: tärklis, tselluloos (ehk kiudained) ja suhkur. Suhkrut peetakse lihtsaks süsivesikuks, samal ajal kui tärklis ja tselluloos on komplekssed süsivesikud, millest räägime täpsemalt peagi.

Süsivesikuid sisaldavate toitude hulka kuuluvad puuviljad, teraviljad, leivad, pastad ja mitmesugused muud toidud, nii tervislikud kui ka ebatervislikud. Puuviljad sisaldavad näiteks peamiselt kiudaineid ja suhkrut, kartulid peamiselt tärklist, mahlad ja saiatooted aga ainult suhkrut! (2)

Enzymedica makrotoitained

Süsivesikute seedimine

Pole oluline, kas sööd täisteraleiba, valgeid makarone või salatit, kõik süsivesikud lõhustatakse seedimise ajal suhkruteks, mida nimetatakse glükoosiks. Söödavate toiduainete erinevus seisneb aga selles, kui kiiresti glükoos sinu vereringesse jõuab. Erinevalt teistest makrotoitainetest on süsivesikud ainsad makrotoitained, mis põhjustavad veresuhkru (ehk glükoosihulga) suure tõusu. 

Süsivesikuid, mille seedimise tagajärjel vabaneb glükoos vereringesse aeglaselt ja ühtlases tempos, nimetatakse madala glükeemilise indeksiga toitudeks. Süsivesikuid, mis põhjustavad kiire veresuhkru tõusu ja ka kiire languse, nimetatakse kõrge glükeemilise indeksiga toitudeks. Need erinevused tekivad nö keeruliste ja  lihtsate süsivesikute ehitusliku struktuurierinevuse tõttu. Selle tõttu on süsivesikute lagundamisprotsess komplekssete süsivesikute puhul aeglasem ja lihtsate süsivesikute puhul kiirem. (3)

Lihtsate süsivesikute hulka kuuluvad valge leib ja makaronid, kondiitritooted ja paljud kõrgelt töödeldud toidud. Komplekssete süsivesikute hulka kuuluvad näiteks täisteraleivad, täisteratooted, puuviljad, kaerahelbed, juurviljad, oad ja läätselised. Lihtsatel süsivesikutel on kõrge glükeemiline indeks ning komplekssed süsivesikud ongi tavaliselt madala indeksiga. 

Glükeemiline indeks aga ei peegelda toidus sisalduva süsivesiku kogu veresuhkru tõstmise potentsiaali. Veresuhkru tõusu mõjutab nii tarvitatava süsivesiku kvaliteet (glükeemiline indeks) kui ka kogus. Seetõttu on kasutusele võetud glükeemiline koormus, mis võtab arvesse nii toidus sisalduvate süsivesikute kvaliteeti kui ka söödavat kogust.

Glükeemiline koormus

On leitud, et lihtsad süsivesikud on seotud mitte ainult liigse kaalutõusu, vaid ka väsimusega. (3) Need süsivesikud lõhustatakse kiiresti glükoosimolekulideks, kuid keha ei pruugi kogu vabanenud glükoosi täielikult energiaks kasutada. Üleliigne glükoos talletub lihastes glükogeeni ning rasvarakkudes keharasva kujul. See, mis inimese kehas väsimuse tekitab on veresuhkru kiire üles-alla liikumine, mida põhjustavad just suurema glükeemilise koormusega toidud.


Pärast söömist tekkiva väsimusega on kõige rohkem seotud süsivesikuid lõhustava ensüümi amülaas puudulikkus
. Enzymedica seedeensüümilisand
Digest Gold sisaldab Eestis turul olevatest toodetest kõige rohkem amülaasiensüümi, et aidata süsivesikute seedimisele kaasa ning toetada keha selles protsessis.

Enzymedica Digest Gold

Levinuimad seedeprobleemid

Lisaks lihtsate süsivesikute mõjule kaalule, enesetundele ja energiatasemele tunnevad paljud inimesed näiteks toidutundlikkust ka gluteeni sisaldavate süsivesikute tõttu. Gluteen on valgukompleks, mida leidub erinevates teraviljades ja teraviljatoodetes, neist levinuim on nisujahu. Gluteenitundlikkus tekitab inimestel: 

  • Nö vaimset udu, keskendumisraskusi;
  • Väsimust;
  • Seedeprobleeme nagu gaasid, puhitused;
  • Mõningal juhul ka peavalusid. 

Gluteenitundlikul inimesel puuduvad keha poolt toodetavad seedeensüümid, mis aitavad gluteenivalke lagundada. Seedimata gluteenivalk võib aga põhjustada ebameeldivaid probleeme, mis võivad halvendada inimese elukvaliteeti. (5) Inimesed on täheldanud, et ka teised mitte gluteeni sisaldavad süsivesikud tekitavad neil väsimust, kuid just gluteeni sisaldavad toidud põhjustavad lisaks väsimusele ka seedeprobleeme.

Ebameeldivaid seedimisega seotud sümptomeid saab leevendada gluteeni toidust väljajätmisega, kuid lisaks sellele võib aidata ka seedeensüümi toidulisandite tarvitamine. On loodud taimepõhiseid seedeensüüme, mis on oma funktsioonilt sarnased ensüümidega, mis gluteenitundlikel inimestel on organismist puudu. Selliseid seedeensüüme võib leida toidulisanditest nagu Enzymedica GlutenEase™.

Enzymedica GlutenEase

Kuidas võita lahing “süsivesikute kooma” vastu?

Nüüd, kui me teame süsivesikute eripärasid, kuidas aitab see info meil vähendada nende söömisel tekkivaid ebameeldivaid sümptomeid? Järgnevalt toome mõned elustiili ja toitumisega seotud muudatused, mida saad rakendada “süsivesikute kooma” vältimiseks.

Tee vahetus: vaheta „halvad” süsivesikud „heade” vastu. Lihtsate süsivesikute asendamine või täiendamine komplekssete süsivesikutega aitab veresuhkru tõusu ja langust stabiliseerida, et ei tekiks väsimust peale söömist. See tähendab, et koormus keha jaoks väheneb. Valge jahu toodete asendamine täistera toodetega on väga kasulik ergutav vaheldus. (2) 

Siinkohal toome teadmiseks, et täisteratooted ja -jahud ei sisalda naturaalsel kujul väga palju gluteeni, mistõttu lisatakse tihtipeale näiteks täisteraleibade ja -sepikute jahusse toiteväärtuseta gluteeni, mis aitab küpsetisel koos püsida ja oma vormi säilitada. Tervislikuim leiva/saia variant peaks sisaldama vaid soola, vett, juuretist ning jahu. Seega õpi lugema pakendeid, et vähendada gluteeni sisaldust oma toitudes.

Tarvita toidulisandeid: Kui sul esineb gluteenitundlikkust, võivad nii lihtsad kui keerulised süsivesikud põhjustada väsimust. See tuleneb süsivesikutes leiduvate gluteenivalkude mittetäielikust seedimisest. Toidu täiendamine taimsel massil kasvatatud seedeensüümidega aitab sinu kehal loomulikku seedimisprotsessi toetada. (5)

Jäta söögijärgne teleka vaatamine vahele: Pärast (eriti lihtsate) süsivesikute söömist võid kogeda kehas söömisjärgset krahhi, kui energiaks kasutamata glükoos eemaldatakse verest ja talletatakse kehas. Üleliigse glükoosi talletamine tekitab väsimust ja selle vältimiseks on kõige parem valida pärast sööki mõni aktiivne tegevus selle asemel, et diivanil vedeleda ja telekat vaadata. Liikumine võimaldab su kehal kiiresti vabanevat glükoosi täielikult ära kasutada. (3,4)

Söö tasakaalustatud toitu: süsivesikud on ainsad makrotoitained, mis mõjutavad veresuhkru taset väga tugevalt. Proovi süüa tasakaalustatud toitu, mis sisaldab nii rasvu, valke, lihtsaid ja kompleksseid süsivesikuid, et vältida veresuhkru järsku tõusu. Tasakaalustatud eine söömine aitab aeglustada lihtsate süsivesikute seedimist. Lisa sellisele einele köögivilju, juurvilju ning valke. (4,5)

Kokkuvõtlikult saame öelda, et süsivesikuid on kahte tüüpi: lihtsad ja keerulised. Lihtsad süsivesikud seeditakse kiiresti, mis toob endaga kaasa veresuhkru järsu tõusu. Kui süsivesikuid süüakse rohkem kui kulutatakse ning pärast söömist valitakse passiivne, istuv tegevus, talletatakse üleliigsed suhkrud lihastesse energiana ning rasvarakkudesse ülekaaluna. Selline suhkrute kehasse jaotamise protsess viib järsu glükoosi sisalduse languseni veres, mis võib põhjustada väsimustunnet pärast sööki. Pärast söömist tekkiv väsimustunne võib olla tingitud ka nisupõhiste (gluteeni sisaldavate) süsivesikute - näiteks saiade ja makaronide - söömisest. 

Lahendusi ja leevendust saad, kui valid lihtsate süsivesikute söömise asemel komplekssed; tarvitad kvaliteetseid seedeensüümilisandeid; oled pidevalt aktiivne ning sööd tasakaalustatud toite. Sina tunned oma keha paremini kui keegi teine. Kui sa märkad endal olevat süsivesikute söömisest tekkiva “kooma” märke, siis leia endale kõige paremini sobivad lahendused. 

Enne maitsva kanapasta ja värskelt küpsetatud kaneelirullide söömist proovi võtta Enzymedica toidulisandit GlutenEase™. Vaheta valge jahu tooted täisteratoodete vastu. Lisa menüüsse rohkem salatit ja köögivilju. Või tee pärast einestamist kerge jalutuskäik. Katseta iga võimalust eraldi ja pea kinni nendest, mis sinu jaoks kõige paremini sobivad.

 

Viited:

1. Mozaffarian, Dariush jt. "Muutused toitumises ja elustiilis ning pikaajaline kaalutõus naistel ja meestel." New England Journal of Medicine 364,25 (2011): 2392–2404. http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1014296.

2. “Süsivesikud”. Toitumisallikas, Harvard T.H. Chani rahvatervise kool, 21. märts 2017, www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/carbohydrates/.

3. Pharr, Jennifer R. "Süsivesikute tarbimine ja väsimus: ülevaade". Nevada ajakiri Public Health 7.1 (2010): 6. APA. https://digitalscholarship.unlv.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1011&context=njph.

4. Burke, LOUISE M., GREG R. Collier ja Mark Hargreaves. "Lihaste glükogeeni säilitamine pärast pikaajalist treeningut: süsivesikute söötmise glükeemilise indeksi mõju." Journal of Applied Physiology 75.2 (1993): 1019-1023. https://doi.org/10.1152/jappl.1993.75.2.1019.

5. Fasano, Alessio jt. "Mittemajanduslik gluteenitundlikkus." Gastroenteroloogia 148,6 (2015): 1195-1204. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2014.12.049. Juurdepääs 30. jaanuaril 2018.

6. Saate “Laser” osa “Poesai võib põhjustada seedetrakti põletikke”
https://play.tv3.ee/laser-poesai-voib-pohjustada-seedetrakti-poletikke-10357979

7. http://diabeedispetsialistid.ee/diabeetikule/toitumine/glukeemiline-indeks/

Allikas: Beating the “Carb Coma” (Enzymedica.com)

 

Veel huvitavat lugemist:

“Paha” gluteen - mis see on ning kus seda leidub?

Seedeensüüm DPP4 - abimees gluteeniprobleemi korral!

KKK - Kõik gluteenist, gluteenitalumatusest ja Enzymedica GlutenEase-st

Miks tekib meil halb enesetunne peale nisutoodete tarvitamist?

Gluteenitundlikkus või -talumatus - seedeensüümid aitavad!

Kas oskad leevendada oma toidutalumatust?

Kas piima- ja jahutooted võivad olla sinu seede- ja kaalumurede põhjus?

KKK - Kõik toidutalumatusest ja Enzymedica Digest Spectrumist™