Kas seedeensüümide tarvitamisel on "kõrvalmõjud"?

Inimese keha toodab erinevaid ensüüme (protsesside käivitajaid), sh seedeensüüme, mis on vajalikud sissesöödud toidu seedimiseks. Kõige olulisemad neist on proteaasid (mis lõhustavad valke), lipaasid (lõhustavad rasvu) ning amülaasid (suhkrute lõhustamiseks).

Normaalses olukorras toodavad seedimiseks vajalikke ensüüme organite (suu, mao, peensoole ja pankrease/kõhunäärme) näärmed ning need ensüümid aktiveeruvad, kui kehas on selle jaoks õiged tingimused. Seedeensüümid vajavad käivitumiseks vastavat pH-d (mis on seedekulgla osades erinev) ning temperatuuri (ensüümid hävinevad näiteks kõrge palavikuga). Olukorras, kus need näärmed korralikult ei toimi või on kahjustatud, aitab seedeensüümide purgist lisaks võtmine organite koormust vähendada ning inimesel toidust ikkagi vajalikud toitained ja vitamiinid kätte saada. Kvaliteetsetes seedeensüümipreparaatides kasutatakse sellist liiki ensüüme, mis toimivad ka siis, kui tingimused pole ideaalsed.

Peamised põhjused, miks seedeorganitel võib tekkida ülekoormus ning võimetus teatud seedeensüüme piisavas koguses toota, on:

  • seedeorganite haiguslikud seisundid,

  • ülesöömine, 

  • ühekülgne söömine, 
  • pidev teatud toiduainete (näiteks piimatooted) suurtes kogustes söömine, 
  • kuumtöödeldud (praetud, pastöriseeritud, küpsetatud) toidu söömine,
  • vähese toorete saaduste (puuviljad, köögiviljad) söömine. 

Toores toidus olevad seedimiseks mõeldud toiduensüümid hävinevad umbes 48 kraadi juures kuumtöötlemisel. Seega toiduensüüme ei leidu näiteks pastöriseeritud piimatoodetes, küpsetistes, maiustustes või praetud/keedetud toitudes. Liigne sama liiki toiduaine söömine võib aga pärssida konkreetse seedeensüümi tootmist kehas, mis võib viia ensüümipuudulikkusest põhjustatud toidutundlikkuseni.

Miks tuleks seedeensüüme võtta?

Paljud inimesed seostavad seedeensüümide võtmise vajalikkust vaid ebamugavate seedeprobleemidega, nagu puhitused, gaasid, kõhuvalu, kõhukinnisus või -lahtisus. Tegelikkuses ei ole seedeprobleemid ainus põhjus, miks seedeensüüme võtta võiksKui inimene sööb pidevalt kuumtöödeldud toitu ning on näiteks pideva (töö, kooli) stressi mõju all, mis pärsib omakorda tugevalt seedimist, võib purgist juurde võetavate seedeensüümide tarbimine olla hea viis ennetada tulevikus mõne seedeprobleemi tekkimist, mis on põhjustatud mõne seedeorgani ülekoormusest ning võimetusest mõnda seedeensüümi piisavas koguses toota. Krooniliste seedeprobleemide teke tähendab, et keha on juba pikemat aega kannatanud võimetuse all toitu korralikult seedida.

Seedeprobleemid (puhitused, gaasid, kõhulahtisus, raskustunne, väsimus pärast söömist) ei pruugi aga olla põhjustatud ainult seedeensüümide puudulikkusest. Kõhumured võivad kaasneda ka (seede)organite haiguslike seisunditega. Purgist võetavad seedeensüümid võtavad seedeorganitelt koormuse väiksemaks, mistõttu kaovad ära seedimatusega seotud probleemid, mis on seotud kas seedeensüümide vähesusega või nende vähese aktiivsusega. Haiguslike seisundite puhul ei pruugi seedeensüümid seedeprobleemidega aidata (kuid võivad toetada) ning kindlasti ei ole need mõeldud ainulahendusena.

Igapäevane poolfabrikaatide, maiustuste, snäkkide ja muu töödeldud toidu söömine nõuab kehalt pidevat seedeensüümide lisaks tootmist. Nende purgist juurde võtmisega aga vähendame kehal lasuvat koormust, mistõttu saab keha vabanenud ressursi arvelt tegeleda hoopis kasvamiseks ja tervenemiseks oluliste metaboolsete ensüümide tootmisega.

Seedeensüümid töötavad inimese kehas ka siis, kui inimene ise mingit vahet enesetundes ei tunne. Kuigi paljud inimesed on täheldanud enesetundes suurt vahet pärast seedeensüümide võtma hakkamist, ei ole see ainsaks indikaatoriks, et seedeensüümid toimivad. Kuna inimeste organismid, nende vastupanuvõime ning tundlikkus on erinevad, võivad ka samade sümptomitega inimesed kogeda seedeensüümide võtmisest tulenevat kasu erinevalt.

Purgist võetavad seedeensüümid toimivad just selle einega, millega koos neid võetakse (soovituslikult paar minutit enne söömist). Osa inimesi ei pruugi lühema (või pikema) aja jooksul enesetundes mingit muutust tunda, kuigi kehasiseselt on organismilt koormus vähemaks võetud. See on nagu igapäevase jalutuskäiguga - sa ei saa otseselt selle kasu mõõta, kuid sa tead, et see tegi sulle head.

Kui inimesel on soov vabaneda kergematest seedeprobleemidest ning ei ole soovi nö profülaktika mõttes oma keha lisaseedeensüümidega toetada, võib probleemide lahendamiseks piisata ka menüü korrastamisest ning probleeme tekitavate toiduainete (näiteks piimatooted, jahutooted, kaunviljad) välja võtmisest. Sellisel puhul aga võib inimese toidulaud muutuda ühekülgseks ning tuleb tähelepanu pöörata ka vitamiinide ja mineraalainete hulgale toidus.

Seedeensüümide kõrvalmõjud?

Seedeensüüme võivad tarbida kõik inimesed, east ning vanusest hoolimata, vastunäidustusi ei ole teada. Neid võivad tarbida ka inimesed, kes peavad võtma ravimeid ning ka lapseootel ja imetavad emad. Lisaks headele kõrvalmõjudele, nagu seedeprobleemidest vabanemine ja immuunsüsteemi toetamine, võivad mõned inimesed kogeda tarvitamise alguses erinevaid ebameeldivaid kõrvalnähte, kuid muretsemiseks ei ole kindlasti põhjust.

Iga inimese vajadus seedeensüümide järele on erinev. Võib vaja minna erineva eesmärgiga või siis erinevas koguses ja tugevusastmes seedeensüüme. Inimesed, kellel on probleeme maoga, eriti haavandiliste seisundite korral, võivad seedeensüümide võtmisel tunda maos ebamugavustunnet valke lõhustavate proteaaside tõttu, kuid seedeensüümid ise haavandeid ei põhjusta. 

Sellises olukorras soovitame seedeensüüme mitte võtta enne sööma hakkamist (nagu on tavapärane), vaid vahetult pärast söömise lõpetamist. See tagab, et proteaasid ei puutu mao limaskestaga kokku ja aitab vältida võimalikku ebamugavustunnet. Kuna Enzymedica tugevatoimeline Digest Gold™ sisaldab ka ATP-molekule, mis stimuleerib maohappe teket veelgi, soovitame maoprobleemidega inimestel proovida leebe või keskmise toimega seedeensüüme.

Kui ei ole teada maoprobleeme, kuid seedeensüümide lisaks võtmisega on tekkinud ebamugav tunne, võib probleem olla võetava seedeensüümi tugevusastmes (näiteks tugevatoimeline Digest Gold™). Sellisel puhul võiks samuti proovida keskmise (näiteks Digest +Live Bacteria™) või leebe (Digest Basic™) toimega seedeensüüme. Samamoodi soovitame ka maoprobleemidega inimestel erinevaid tooteid katsetada, et leida endale sobiv.

Klientide tagasiside põhjal oleme märganud, et keskmise toimega Digest +Live Bacteria (seedeensüümid piimhappebakteritega) on põhjustanud (pigem kõhukinnisusele kalduvatel naistel) kõhukinnisust. See võib olla mööduv, kuid kui nädala jooksul kõhukinnisus ei kao, tuleks proovida teisi seedeensüümi tooteid ning piimhappebaktereid vajadusel mõnel muul moel manustada.

Mõningatel puhkudel võivad inimesed seedeensüümide võtmise esimestel kordadel kogeda ka kõhulahtisust, mis tekib jääkainete väljutamisest kehast, kuid see fakt vajab veel täpsemat tõestamist. Samuti võib see olla põhjustatud sellest, kui võetav seedeensüümitoode on liiga tugevatoimeline. Neid inimesi, kes eelpool mainitud ebamugavustundeid kogevad, on aga vähe.

Kui inimene ei koge regulaarsel ja pikemaajalisel seedeensüümide võtmisel enesetundes mingit vahet, ei ole see põhjus seedeensüümide võtmine lõpetada. Nagu eespool mainitud, siis seedeensüümid toetavad organismi selle eine ajal, millega koos see sisse võeti ning võivad pikemaajaliselt ennetada näiteks seedeprobleemide või toidutundlikkuse teket.

Kas keha võib jääda seedeensüümide võtmisest sõltuvusse?

Kui inimese keha toodab endiselt neid seedeensüüme, mida eine seedimiseks on vaja, siis lisandina juurde võtmine ei muuda keha neist sõltuvaks - see võtab lihtsalt ülekoormuse väiksemaks. Keha jaoks ei ole erilist vahet, kas seedimist abistavad ensüümid olid juba toidu sees toiduensüümidena (kuumtöötlemata, toores toit) või tulid koos kapsliga seedeensüümipreparaadi näol (soovitatakse võtta abistavalt just kuumtöödeldud toidu igapäevaseks seedimiseks).

Kehasiseste ja kehaväliste (purgist võetavate või toores toidus olevate) ensüümide toimemehhanism on erinev. Kehavälised teostavad peamiselt mao ülaosas nii-öelda eelseedimist, kuid kehasisesed aktiveeruvad suures osas alles mao alaosast alates ja peamiselt peensooles. Kui toidumass on juba kehaväliste ensüümide toimel eelseeditud, toodavad kehanäärmed kehasiseseid ensüüme lihtsalt väiksemas koguses. Seega ei saa keha "laisaks" muutuda.

Teine olukord on aga siis, kui keha enam mingil põhjusel teatud seedeensüümi toota ei suudagi (nt toidutalumatus või mõni haiguslik seisund) ning siis on inimesel oluline seda purgist juurde võtta, et toidu seedimine toimiks täielikult. Tavapärasemad on laktoosi seediva seedeensüümi laktaasi vähene tootmine või mittepiisav aktiveerumine ning puudulik gluteeni lagundava ensüümi tootmine.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et seedeensüümide lisaks võtmine võib olla väga oluline kõigile inimestele, kellel on seedeprobleemid või kes toituvad igapäevaselt ensüümivaeselt ning soovivad oma seedeorganeid ning seeläbi ka tervist hoida ja turgutada. Nagu ka tänapäeval öeldakse - sa pole vaid see, mida sööd, vaid see, mida seedida ja omastada suudad! Seedeensüümid aitavad toitu seedida ning kehal vajalikke toitaineid tõhusamini omastada ka siis, kui enesetundes mingit vahet märgata ei ole. Purgist võetavad seedeensüümid teevad alati oma töö ära.

Loe SIIT, kui soovid teada, mille järgi tõhusaimat seedeensüümipreparaati valida. Ameerikas enimmüüdud Enzymedica seedeensüümide seast endale sobiva leidmiseks loe edasi SIIT.

Veel põnevat lugemist:

TOP 7- miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Kui hästi töötab teie seedesüsteem?

Toitumisnõustaja Teele Teder: seedeensüümid muutsid mu elukvaliteeti!

Seedeensüümid - kadusid ülekaal, puhitused ja seedeprobleemid!

Diabeetiku lugu: ma ei kujuta ette, et peaksin seedeensüümidest loobuma!

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?