keskenduksin selle muutmisele, et inimesel ei tekiks valearusaama, et ensüümide võtmisest piisabki, et kaalu langetada.

 

Tänapäeval soovivad paljud inimesed kõike võimalikult kiiresti ja vähese vaevaga kätte saada. Pea kõike on võimalik koju tellida - seega kui tööle minema ei peaks, ilmselt mõni inimene kodu mugavusest ei lahkukski. Ka artiklid ja videod on muutunud aina lühemaks, sest inimene tahab kiiremini jutu mõtte kätte saada - infot on lihtsalt liiga palju!

Treenerid ja nõustajad loovad aina uusi kavasid, mis lubavad kiiremaid kehavormi muutumise tulemusi lühema ajaga. Tihtipeale nõuavad need aga suurt pingutust ja tahtejõudu kliendi poolt ning loobumine on kiire tulema. Isiklikust kogemusest tean, et tervislik toitumine ja teadlik liigutamine ei ole midagi, mida sa teed "elu kõrvalt" -  see ongi eluviis. Ning sellise eluviisini jõudmine, mis just sulle sobib, võib vahel võtta isegi aastaid, kuid see teekond on alati seda väärt.

Võib tunduda nagu üks vaevaline rännak, kuid olen vähemalt tervisliku ja teadliku toitumise ning kaalulangetuse alal leidnud ühe nipi, mis ei nõua inimeselt erilist pingutust. Tema eest tehakse töö ära. Ei, ma ei mõtle, et teine inimene teeb sinu eest töö ära. Sinu seedeelundkond teeb sinu eest töö ära. Mida ma sellega mõtlen?

Kindlasti oled kuulnud sellist sõna nagu ensüümid, ehk isegi seedeensüümid. Ensüüme on kolme liiki ja nende keerukusse ma süübin teinekord, kuid täna peatungi seedeensüümidel. Nagu sa sõnast aru saad, siis neil ensüümidel on midagi pistmist seedimisega.

Nimelt, ensüüm on justkui katalüsaator, mis kiirendada või aeglustada kõiki protsesse meie kehas - iga protsessi jaoks on olemas vastav ensüüm. Kui me sööme midagi, siis vastav seedeensüüm aitab seda konkreetset toiduainet meie maos lõhustada. Näiteks piima sees olevat laktoosi aitab lagundada ensüüm nimega laktaas.

Kuidas see kõik kaalulangusega seotud on?

Hea küsimus! Kõik toidud, mis on kuumtöödeldud (keedetud, praetud, aurutatud (mikrolaineahjust ma ei hakka rääkimagi!)) üle (keskmiselt) 48 kraadi, ei sisalda enam ensüüme, sest nad ei pea kuumusele lihtsalt vastu. Toores toidus (näiteks salat) on ensüümid kenasti säilinud (tugevalt kemikaalidega üle pritsitud ja kehvas mullas kasvavates saadustes on neid muidugi vähem ja kvaliteet on hoopis teine).

Tänu ensüümidele näiteks õunas või kaalikas omastab meie keha neis esinevad mikro- ja makrotoitained, mis on meie keha tervisele väga olulised. Iga kuumtöödeldud toidu korralikuks seedimiseks ja ainete kätte saamiseks peab keha ise seedeensüüme tootma. Arvatakse, et igal inimesel on kindel arv ensüüme, mida keha on elu jooksul võimeline tootma. Isiklikust kogemusest ma täitsa usun seda (sest mul on oma noores eas juba seedeprobleemid süvenema hakanud).

Siin tulebki mängu kaalulangus. Kui inimene sööb pidevalt kuumtöödeldud toite nagu supp, praad, pajaroog, samamoodi ka küpsis-kook-komm-krõps-saiatooted jne, hakkavadki keha ensüümivarud nö otsa saaama. Osa inimeste jaoks võib see tähendada seda, et nende isud suurenevad, kuna keha ei saa toidust vajalikke toitaineid (ja energiat) kätte ja seetõttu süüakse rohkem, kui vaja. Lihtne arvutus näitab, et see võib kiiresti ülekaaluni viia.

Teisalt aitab kaalu juurde lisada ja seda hoida seesama stressiseisund, mis kehas tekib sellest, et vajalikke aineid kätte ei saa. Paljud inimesed, kes on läinud dieedile või hakanud ränka trenni tegema, märkavad alguses kaalulangust (mis tuleb šokiseisundist, sest tehti ju midagi hoopis teistsugust), kuid siis jääb kaal jälle seisma. Sest miski on veel puudu.

Seedeensüümid võivadki olla see puuduv lüli sinu tervise ja kaalulanguse ning tervisliku kaalu säilitamise teekonnal. Kui tarbida kvaliteetseeid seedeensüüme iga einega, võid juba esimese eine puhul märgata, et sa sööd vähem kui tavaliselt. Eriti, kui sa seejuures korralikult mälud.

Paljudel inimestel on ka kõht gaasidest paistes, millest nad ise teadlikud pole ja pärast ensüümide tarbimist võib juba gaaside kadumise tõttu kõhuümbermõõt väheneda. Tänu seedeensüümidele (mida on tänapäeva toidukvaliteeti arvestades hea tarbida ka toore toiduga) saab keha toidust palju rohkem vajalikke aineid kätte ja seetõttu hakatakse tihtipeale sööma väiksemaid portsjoneid. Ning sellele järgenb see, et erinevad isud võivad samuti hakata vähenema.

Kuigi ma alguses mainisin, et räägin vahendist, mis aitab kaalu langetada ja ise midagi tegema ei pea, siis kahte asja ikkagi peab. Üks on see, et sul tuleb meeles pidada seedeensüüm sisse võtta iga einega. Ensüümid ei ole nagu D-vitamiin, mille kuuri sa teed ainult talvel. Minu kogemuse põhjal on ensüümid hetkel ainsad toidulisandid, mida tuleb (kahjuks taaskord, tänapäeva toidukvaliteeti arvestades) süüa iga einega, kui sa just 100% mahetoitu süüa ei saa. Ise näen väga suurt vahet sellel, kui ma võtan või ei võta ensüümi. Kõht saab palju pisematest portsudest täis ning kehal hakkavadki tekkima isud rohkem tervisliku toidu järele.

Ja teine asi, mida sa tegema pead, on omama kannatust ja null eeldusi-ootusi. Kuna kõik inimesed, nende toitumisharjumused, stressitase jms on nii erinevad, võivad kõik inimesed hakata ensüümide mõju kogema täiesti erineval ajal. Mõni saab esimesest einest aru, mõni nädalaga, mõni paari kuuga. Kui nädalaga midagi muutunud ei ole, ei tähenda see, et see ei tööta. Hea on proovida ühte toodet näiteks kuu aega.

Aga kui selle ajaga ka midagi ei muutu, siis ka see ei tähenda, et seedeensüümid oleks sulle mõttetud, pigem otsi sama toodet, aga teise kangusega. Mõnel inimesel on lisaks ensüümidele tarvis võtta ka probiootikume. Selliseid toredaid tooteid on tänapäeval ka juba olemas.

Sest et, kui sul kuskilt valutab ning sa võtad tableti ja tõded, et see ei võtnud valu ära, siis sa ju hakkad otsima teist tabletti, mitte ei loobu mõeldes, et sina ei saagi oma valust lahti. Samamoodi on ka seedeensüümide tarvitamisega. Sul tuleb lihtsalt enda jaoks õige toode leida ja võib tõesti olla, et paari kuu pärast ei pea sa muretsema ei oma kaalu või isude pärast, sest sa oskad oma keha paremini kuulata, toitud tervislikumalt ja tunned end samuti energilisemana, kuna keha saab lõpuks ometi vajalikud ained toidust kätte.

Autor: Sille Martma, www.sillerdav.com