Enzymedica seedeensüümid

home / ENSÜÜMID -TERVISE JA ELURÕÕMU TAGAJAD

ENSÜÜMID -TERVISE JA ELURÕÕMU TAGAJAD

ENSÜÜMID -TERVISE JA ELURÕÕMU TAGAJAD

30.03.2020
ENSÜÜMID -TERVISE JA ELURÕÕMU TAGAJAD

Ensüümid - tervise ja elurõõmu tagajad

Ensüümid kaitsevad meie organismi, kergendavad seedimist, parandavad tervist ja on elu hoidjateks.

Mis on ensüüm ja ensüümi funktsioon?

Ensüümid ehk fermendid on valgud, mis osalevad organismi kõikides keemilistes reaktsioonides ja protsessides, neid vallandades ja kiirendades. Ensüüme on organismis 5000 ringis. Iga eri tüüpi ensüüm lahendab spetsiifilist ülesannet, näiteks:

Amülaas – lagundab süsivesikuid suuõõnes, kus toimub tärklise muutumine glükoosiks,
Proteaas – lõhustab valke peptiidideks ja aminohapeteks ning on põletiku vastase toimega,
Laktaas – on taimne ensüüm, mis lõhustab piimasuhkru e. laktoosi glükoosiks ja galaktoosiks,
Lipaas – on kõhunäärme poolt toodetud ensüüm, mis lõhustab toidurasvad glütseriiniks ja rasvhapeteks
Papaiin ja bromelaiin – on troopilistest puuviljadest (papaia ja ananass) saadud proteolüütilised ensüümid, mis hüdrolüüsivad valke peptiidideks ja aminohapeteks, mis omakorda on vajalikud selleks, et rakkudel oleks olemas eluks ja toimimiseks vajalik rakumaterjal.

Ensüümid

Kus leidub ensüüme?

Palju tugevatoimelisi ensüüme sisaldub näiteks värskes taimses toidus nagu puuviljades, rohelistes taimedes, idudes, pähklites, naturaalses veinis ja hapendatud aedviljades.

Miks on ensüümid olulised?

Ensüümidest sõltub südame töö, hingamine, mõtlemine, organismi sisemise tasakaalu hoidmine ja normaalne kehakaal jne. Ilma ensüümideta ei toimu toitainete lõhustamist ja omastamist isegi kõige ratsionaalsema toitumise juures. Ilma ensüümideta ei jõua toitained verre, rakkudesse ja kudedesse ning kui ensüümid lõpetavad toimimise, siis me lihtsalt sureme.

Ensüüme saame me endale sisse süües ja samuti toodab ensüüme keha ise. Kõige suurem kogus ensüümidest toodetakse koos süljega, järgmisena tähtsuselt kõhunääre ehk pankreas ja meie soolestiku mikrofloora ehk peamiselt piimhappebakterid. Oma tööks organismis vajavad ensüümid vitamiine ja mineraalaineid, eelkõige rauda, joodi, kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, vaske, naatriumi, seleeni, kroomi, fosforit ja tsinki ning valke.

Enzymedica seedeensüümid

Millest tekib ensüümide puudus organismis?

Ensüüme hävitab ebaõige eluviis (suitsetamine, liigne alkoholi tarvitamine, ülesöömine, ebatervislik toitainetevaene toitumine, vähene liikumine ja vähene puhta joogivee tarbimine), stress, negatiivsed emotsioonid ja medikamentide tarvitamine.

Ka poes pakutav valmistoit ei sisalda ensüüme, seda loetakse „surnud“ toiduks. Ensüümid hävinevad toodete ja toidu termilisel töötlemisel keskmiselt 48 kraadi juures. Kui inimesel kaob söögiisu, siis eelkõige räägib see sellest, et organismil ei jätku seedeensüüme. Ensüümid on kõige aktiivsemad temperatuuril 36-40 kraadi, seejuures temperatuuri tõstmine 0,5 kraadi võrra suurendab nende aktiivsust 35%. Ilmselt tõstab organism keha temperatuuri haiguste korral, et ensüüme vajalikul määral aktiveerida.

Mis juhtub ensüümide puudumisel?

Ensüümide vähesuse, nende ebapiisava aktiivsuse korral või mikrofloora tasakaalu häirumisel soolestikus ei saa organism vajalikku kogust toitaineid kätte, et tagada kõikide süsteemide ja organite normaalset toimimist. Seetõttu võib ensüümide puudus viia tervisehäiretele või üldse peatada taastumis- ja isetervenemisprotsessid organismis.

Ensüümipreparaadid

Milliste probleemide (haiguste) puhul ensüüme tarbida?

Kui organism oma tegevuseks ja toimimiseks toitaineid kätte ei saa, siis sellelt baasilt võib tekkida kõikvõimalikke haigusi. Näiteks düsbakterioos võib olla kümnest haigusest üheksa tekke ja arengu põhjuseks. Düsbakterioos on haigus, kus kasulike ja kahjulike bakterite suhe on rikutud ning kaldunud kahjulike kasuks. Düsbakterioosi korral ei jää organism ilma mitte ainult kasulikest ainetest ja omadustest, vaid langeb ka patogeensete ja tõvestavate mikrofloora (mikroobide) rünnaku ja toime alla.

Pikaajaline düsbakterioos võib viia:

• piimatalumatusele,
• emakaverejooksudele,
• emaka müoomide tekkele,
• munasarjade töö häiretele,
• toiduallergia,
• krooniline väsimus,
• rasvumine,
• kuse-suguteede põletikud,
• neeru- ja põiekivid,
• mitmesugused naha-, maksa-, neeru-, mao- ja soolestikuhaigused,
• herpes, tonsilliit, bronhiit, astma, aneemia, diabeet, artriit, osteoporoos, ateroskleroos, hüpertoonia,
• enneaegne vananemine,
• skleroos,
• depressioon,
• onkoloogilised haigused.

Kuidas manustada seedeensüüme?

Ensüüme tuleb tarbida iga toidukorra ajal, et organism saaks ühtlasi kätte ka mineraalained, vitamiinid ja valgud. Väga kasulik oleks lisaks võtta probiootikume, et seedeprotsess ja toitainete imendumine soolestikus oleks toetatud.

 

Allikas: https://ecosh.ee/ensuumid-meie-eluhoidjad/

 

Veel huvitavat lugemist:

TEEME LÕPU SEEDIMISEGA SEOTUD PROBLEEMIDELE!

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?

KUIDAS VALIDA PARIMAID SEEDEENSÜÜME?

MIKS ON SEEDEENSÜÜMID SINU KEHALE VAJALIKUD?

TOP 7 - MIKS SEEDEENSÜÜMID MINU PEAL EI TÖÖTA?