Enzymedica seedeensüümid

home / ENSÜÜMID - KAS NÕRGIM LÜLI SINU IMMUUNSUSES?

ENSÜÜMID - KAS NÕRGIM LÜLI SINU IMMUUNSUSES?

ENSÜÜMID - KAS NÕRGIM LÜLI SINU IMMUUNSUSES?

27.03.2020
ENSÜÜMID - KAS NÕRGIM LÜLI SINU IMMUUNSUSES?

Ensüümid - kas nõrgim lüli sinu immuunsuses?

Inimese immuunsüsteem koosneb rakkudest ja molekulidest, mis on kogu aeg valvel, kui midagi (nt söök, bakterid, viirused) on kehasse sisenemas. Kas oled kuulnud, et umbes 80% nendest immuunrakkudest asuvad soolestikus? Soolestikus elutsev mikrobioom (ehk mikroorganismide süsteem) toetab immuunrakkude arengut ning immuunsignaalide välja saatmist. 

Valgud on immuunsüsteemi toimimiseks kõige olulisemad toitained. Näiteks kehasse sattunud võõrkehadega (viirused, bakterid, kemikaalid) võitlevad valged verelibled koosnevad valkudest. Need verelibled kasutavad omakorda valkudest (ja mineraalainetest) koosnevaid ensüüme sõna otseses mõttes kõige neile vastutuleva seedimiseks meie organismis. Pärast võimaliku haigusetekitaja või allergeeni allaneelamist eraldavad valged verelibled ensüüme, mis selle hävitavad ja lagundavad.

Enzymedica immuunsus

Samamoodi koosnevad ka viirused ja teised haigusetekitajad suures osas valkudest. Seega selleks, et haigustekitajast vabaneda, on üks väga oluline faktor haigustekitaja valguühendite lõhustamine. Selle jaoks on organismil tarvis valke lagundavaid abimehi ehk ensüüme. Ensüümid on kõikide inimese kehas toimuvate protsesside käivitajad. Iga protsessi jaoks on olemas vastav ensüüm. 

Praegusele olukorrale keskendudes teame, et valke aitab lõhustada ensüüm nimega proteaas, mida inimese keha on võimeline ka ise tootma. Tänapäeva inimestel on aga märgatud aina kasvavat ensüümipuudulikkust, mille leevendamine võib aidata immuunsüsteemi tugevdada. Mida see täpselt tähendab ja kuidas seda teha?

 

Mis on ensüümid ja nende täpsem roll tervisele?

Enne kui sa selle artikli kinni paned mõeldes, et see teema läheb liiga keeruliseks, siis kaalu seda: kui oled teema endale ühe korra selgeks teinud, on sul palju lihtsam mõista enda keha toimimist ja tervist. 

 

Mis on ensüümid ja nende liigid?

1)  Seedeensüümid – nagu nimigi ütleb, toodetakse neid seedeorganites toidu seedimise abistamiseks;

2)  Metaboolsed (ainevahetuslikud) ensüümid – kõik organismi rakud toodavad neid oma vastavate funktsioonide täitmiseks. Need ensüümid vastutavad kõikide protsesside toimimise eest inimese kehas - ehk et nad on otseses mõttes elulise tähtsusega.

3) Toiduensüümid – leiduvad igasuguses toores, küpsetamata toidus ja aitavad lagundada just seda konkreetset toitu. Näiteks porgandis olevad toiduensüümid aitavad söödud porgandi ära seedida või siis söömata porgandil ära mädaneda.

 

Kuidas toimub seedimine ja miks on oluline seda teada?

Inimese mao ülemises osas toimub söödud toidu eelseedimine toores toidus leiduvate toiduensüümide abil. See tähendab, et näiteks toores õun, kaalikas, avokaado saavad seal eelseeditud. Samuti eelseedivad seal osa tarbitud küpsetatud toidust ka süljest ja teistest näärmevedelikest eritatud seedeensüümide abil. Kui inimene on oma seedeprotsessi otsustanud toetada purgist juurdevõetavate seedeensüümidega, siis ka need teevad suurema töö ära just mao ülemises osas, toetades ensüümivaeste toitude seedimist.

Enzymedica toiduensüümid

Toidu kuumutamisel (küpsetamisel, praadimisel, keetmisel) temperatuuril, mis on kõrgem kui 47,78° C hävinevad kõik toiduensüümid. Kuumtöödeldud toitude alla ei kuulu aga ainult kodus või söögikohtades valmistatav soe toit. Näiteks pastöriseeritud piima- ja mahlatooted, valmistoidud poelettidel, poolfabrikaadid, saiad-koogid-pirukad, kommid-šokolaadid-küpsised, kuivained, konservid ja purgisupid kuuluvad üldjuhul samuti ensüümipuuduliku (ehk surnud) toidu hulka.

Ensüümipuudulikud toidud aga sunnivad organismi kasutama metaboolseid (kehasiseid) ensüüme, et toitu ära seedida. Seda saab võrrelda näiteks pangakontoga. Kui inimene pidevalt oma raha kulutab ja oma varusid ei täienda, siis on ta mingil hetkel pankrotis. Ensüümide puhul tekib sellisel juhul immuunsüsteemi nõrgenemine, kergem haigestumine ja lõpuks isegi degeneratiivne haigus ning kaasneb kiirem vananemine. 

Teisisõnu, inimese eluiga ja tervist mõjutab otseselt see, kui palju meie metaboolseid ensüüme küpsetatud toidu seedimisel kasutatakse. Kuna ensüümid võetakse nende tavapärasest kasutusest välja, eriti immuunsüsteemist, et seedida küpsetatud toitu, jäävad teised kehale olulised protsessid (nagu nt rakkude uuendamine, haigustega võitlemine) tagaplaanile. Inimese keha on ehitatud nii, et kui keha sees on seedimata toitu, on see kõige olulisem protsess, millega tuleb tegeleda. Toidust saab ju keha energiat ning vajalikke vitamiine-mineraalaineid.

Vaatleme nüüd seedeprotsessi edasi. Kui maos ei ole toidu seedimiseks vajalikke seedeensüüme, liigub toit edasi kaksteistsõrmiksoolde peensoole ülemises osas, kus seedivad toitu pankreasest (ehk kõhunäärmest) toodetud seedeensüümid. Kuna toitu ei seedita enam ainult maos, nagu loodus seda ette nägi, langeb koormus pankreasele, põhjustades selle ebanormaalset suurenemist. 

Kui koormus jätkub piisavalt pikka aega, võib see viia pankreatiidi või mõne muu tõsisema haiguseni. Tänapäeva inimestel on pankreas võrreldes kehakaaluga 2-3 korda raskem ja suurem kui teiste imetajate pankreas. On jõutud järeldusele, et see on seotud suure koguse küpsetatud toidu tarbimisega.

Aga mis siis, kui pankreas ei ole mõeldud olema oluline seedeensüüme tootev organ? Mis siis, kui seedimine on mõeldud toimuma maos ensüümirikka toiduga? Mis siis toimuks, kui me vabastaksime pankrease seedeensüümide tootmisest ja seeläbi hoopis toetaksime tema põhifunktsioone.

Immuunsus elus toit Enzymedica

Mis juhtus kassidega, kes sõid ainult kuumtöödeldud toitu?

Toortoidus leiduvad toiduensüümid on toidu seedimiseks esmatähtsad, seega on nende hävitamine küpsetamise käigus tänapäeva allergiate, immuun- ja krooniliste haiguste laia leviku põhitegur.

Dr. Francis Pottenger Jr on läbi viinud ühe kõige intrigeerivama toitumisalase kliinilise uurimuse. See kestis 10 aastat ning hõlmas üle 900 kassi, kokku neli põlvkonda:

  • Esimesele grupile anti toorest pastöriseerimata piima, tursamaksaõli ja küpsetatud liha jääke. 

  • Teisele grupile anti küpsetatud liha ja pastöriseeritud piima (ehk täielikult kuumtöödeldud toitu).

  • Kolmandale grupile anti küpsetamata liha ja pastöriseeritud piima.

  • Neljandale grupile anti küpsetamata toorest liha ja pastöriseerimata piima (ehk täielikult toortoitu).

Selles grupis, kus kassidele söödeti vaid toorest liha ja piima, ei esinenud ühtegi degeneratiivset haigust! Kassid elasid vanaks ja nende eest oli kerge hoolitseda. Nad surid vaid vanadusse, elades palju kauem kui teiste katsegruppide kassid.

Kombineeritud küpsetatud toidu grupi esimeses põlvkonnas tekkis kassidel meile tuttavate haiguste sümptomeid: allergiad, astma, artriit, vähk, südamehaigused, neeru-, maksa- ja kilpnäärmehaigused, hambahädad jne. Teine põlvkond ilmutas samu haigusi, kuigi veel tõsisemalt. Kolmanda põlvkonna enamik kassipoegi sündis surnult või haigusega ja suri kuue kuu jooksul. Neljandaks põlvkonnaks uuring lõppes, kuna kassid olid viljatud ja ei suutnud järglasi saada.

Iga kord, kui süüakse kuumtöödeldud toitu, peab selle seedimiseks vajalikud ensüümid leidma kusagilt organismist. Metaboolsed ensüümid viiakse sellises olukorras nende tavalistelt funktsioonidelt üle seedijate rolli, jättes organismi tulevase haiguse ees kaitsetuks.

Ensüüme saab toota vaid elavast looduslikust materjalist. Elu ise poleks ilma ensüümideta võimalik. Ensüüme peetakse elusorganismide “tööjõuks”. Nad on ainsad töövõimelised ained. Nad tegutsevad asju kokku pannes või neid lagundades. Nad algatavad, kiirendavad, aeglustavad või lõpetavad kõiki elavates organismides asetleidvaid biokeemilisi protsesse.

Kahjuks on inimese keha võimekus lisaensüüme toota siiski piiratud ja mitmekülgse toortoidu söömine ei pea olema ainus lahendus. Kui enamik immuunsüsteemi ensüüme suunatakse toidu seedimisse, kuidas on siis võimalik säilitada toimivaid immuunsüsteemi funktsioone?

Immuunsus Enzymedica

Immuunsüsteemi toetamine kuumtöödeldud toidu tarvitamisel

Üks viis mikrobioomi ning immuunsüsteemi tugevdamiseks on hapendatud ehk fermenteeritud toitude söömine. Iidsed kultuurid avastasid ensüümirikaste toitude kasu tervisele läbi katse-eksituse meetodi ja tõenäoliselt lihtsalt läbi õnne, jättes toidu seisma nii, et bakterid said võimaluse seal areneda. Nende toitude seas on hapendatud piimatooted, nagu näiteks jogurt, keefir ja erinevad hapupiimatooted; fermenteeritud köögiviljad, nagu hapukapsas ja kim chi; ja sojatooted, nagu miso ja tempeh. 

Teine metaboolsete ensüümide tootmise toetamise viis on paastumine. On leitud, et paastumisel suureneb tänu toidu vähesusele (ja eriti küpsetatud toidu vähesusele) vabade ensüümide hulk organismis. Toidu puudumise korral on organismil rohkem vabu ensüüme, et ennast parandada ja tervendada. Samasugune efekt tekib organismis ka siis, kui kuumtöödeldud toidu söömise toetamiseks tarvitada juurde kvaliteetseid purgist võetavaid seedeensüüme. Sellisel juhul ei pea keha ise seedeensüüme juurde tootma ning saab rõhu panna metaboolsete, tervist toetavate, ensüümide tootmisele. Nii saab keha rohkem keskenduda paranemisele ja immuunsüsteemi tugevana hoidmisele.

Tänapäeval reklaamitakse väga palju ka erinevate toidulisandite juurde võtmise olulisust, sest inimestel võib olla vitamiinide ja mineraalainete puudus, mis samuti mängivad rolli tervise ja immuunsüsteemi hoidmisel. Millest aga nii palju ei teata, et ka nende korralikuks imendumiseks on vaja piisavalt ensüüme. Teinekord võib vitamiinupuuduse lahendada hoopis lisaensüümide tarvitamine, mitte võetava vitamiinikoguse suurendamine.

Ensüümipuudulikkuse tunnused Enzymedica

Ülaltoodud tervisehädad võivad samuti tekkida, kui süüa palju toite, mis on seotud konkreetse ensüümi puudulikkusega. Kusjuures, toidud, mida inimene just väga ihkab, on need, mis tekitavad toidustressi tänu inimese võimetusele neid täielikult seedida. Pikaajaline selline toitumine võib viia toidutalumatuseni, millest tänapäeval on tuntuimad piimatoodetes sisalduva laktoosi ja nisutoodetes leiduva gluteeni talumatus.

Inimesed võivad mingeid toite ihaldada, sest nendes toitudes leiduvad ensüümid on organismile vajalikud. Ent küpsetamise käigus need ensüümid hävinevad ja ei anna organismile midagi – nii sööme me pidevalt rohkem ühte ja sama asja, öeldes endale samas, et me tegelikult ei peaks seda tegema.

Kui tunned, et sinu immuunsüsteem vajab turgutamist ja sul ei ole plaanis minna üle täielikule toortoidule (mida me Eesti kliimas ka ei soovita), siis soovitame sul alustada oma immuunsuse toetamist seal, kus suurem osa sellest pesitseb - organismi seedesüsteemis. 

Toetades oma seedimist lisaksvõetavate seedeensüümidega, värske ning hapendatud toitude söömisega, võime varsti tunda, kuidas meie keha tänab meid. Enzymedica seedeensüümilisand Digest Gold sisaldab muuhulgas 80 000 ühikut seedeensüümi proteaas, mis on Eesti turul olevatest toodetest meie andmeil suurim kogus.

 

 

Allikas: Raamat “Elutähtsad ensüümid. Kõige paremini hoitud saladus?“ – Mark Rojek

 

Veel põnevat lugemist:

KUIDAS VALIDA PARIMAID SEEDEENSÜÜME?

MIKS ON SEEDEENSÜÜMID SINU KEHALE VAJALIKUD?