Ainevahetus kaitseb organismi ja toob hea enesetunde!

Sageli kiputakse ainevahetust ehk metabolismi seostama vaid kaaluprobleemidega, kuid tegelikult on see kogu organismi elutegevuse alus.

Inimese ainevahetus on ääretult keeruline protsess, milles osalevad valgud ja ensüümid. Viimased on teatud tüüpi valgud, mis reguleerivad kehas ainevahetuse ja teiste protsesside kiirust. Neid leidub nii inimeste kui ka loomade ja taimede organismis.

Seedeensüümid aitavad lõhustada toidu vajalikeks toitaineteks, mis omakorda aitavad kaasa rakkude ja kudede moodustumisele. Tinglikult võib ainevahetuse jaotada katabolismiks ja anabolismiks (lõhustamis- ja sünteesimisprotsessiks). See tähendab, et toit lagundatakse seedimise käigus molekulideks, millest saab hakata uuesti üles ehitama vajalikke ühendeid või anda organismile vajalikku energiat.

Ainevahetus täidab organismis toitainete lõhustamise, seedimise, imendumise ja kasutamise (toodetakse energiat ja ehitatakse rakke) ning jääkainete ja kehavõõraste ühendite väljutamise ülesannet.

Ainevahetuse ülesanded ja kiirus

Ainevahetuse põhilised ülesanded on:

  • Toitainete lõhustamine
  • Seedimine
  • Vajaliku ehitusmaterjali tootmine
  • Energia tootmine
  • Jääkainete väljutamine organismist

Ainevahetuse põhiprotsessid toimivad kõigil inimestel ühtemoodi, kuid erineda võib ensüümide aktiivsus. Seetõttu ongi mõnel metabolism veidi kiirem, teisel jälle aeglasem. See on täiesti normaalne ja loomulik.

Korras metabolism tähendab head seedimist ja tugevat immuunsüsteemi

Hästi valitud söök, sellele järgnev seedimine ja toitainete imendumine on hädavajalik, et organism saaks ideaalselt toimida. Söödud toit seeditakse soolestikus, kus asub enamik immuunsüsteemist, seetõttu on hästi toimiv ainevahetus ülioluline ka tervise seisukohast.

Ainevahetus toetab immuunsüsteemi toitainete imendumise kaudu. „Kui toidus on piisavalt toitaineid ehk oleme teinud hea valiku, siis saavad ka meie immuunrakud omale vajaliku toidu kätte, et olla aktiivsed ning märgata, tunda ära ja hävitada viiruslikke baktereid,” selgitas Riinu Rätsep.

Kui ainevahetus toimib hästi, tähendab see, et seedimine on korras, enesetunne hea, nahk klaar, energiat on piisavalt ning tervisemured ei kimbuta.

Ainevahetust saad ise mõjutada

Tulenevalt paljudest tervisemuredest, püüavad inimesed sageli ise ainevahetuse kiirust mõjutada. On selleks siis kaalumured, kõhukinnisus vms. Toitumisnõustaja sõnul mõjutab igaüks oma metabolismi iga päev päris mitmel viisil ja sageli seda ise teadmata.

„Kui me toitumisele tähelepanu ei pööra, siis ainevahetuse protsessis osalevad ensüümid ei saa aktiivseks tegevuseks vajalikke mikrotoitaineid (vitamiinid, mineraalid ja fütotoitained) ning nende tegevus muutub aeglasemaks,” selgitas Riinu Rätsep. „Organismist väljutatakse toit, mis ei ole täielikult lõhustumis- ja imendumisprotsesse läbinud. Samuti annab sellest märku kas kõhukinnisus, -lahtisus või muud seedevaevused.”

Teadlikult toitudes püsib meie seedetegevus aktiivsena. Lisaks tasub tervise hoidmiseks piisavalt liikuda ja vältida liigset stressi, kuna ka need faktorid võivad oluliselt mõjutada ainevahetuse tööd.

Tõsi on aga see, et vananedes muutub ainevahetus aeglasemaks. „Kehastruktuurid pidevalt uuenevad – kehas lakkab pidevalt töötamast miljoneid rakke, need on vaja asendada uutega, seega käib pidev ehitustöö,” selgitas Riinu Rätsep. „Lapsed kasvavad, seetõttu uuendatakse nende struktuure rohkem, kui neid hävib. Täiskasvanutel on see tasakaalus, kuid vanuritel töötab protsess teistpidi. Uute rakkude tootmiseks vajalik saadakse kätte ainult toidust ja veest,” lisas ta.

Kuna keegi nooremaks ei muutu, tuleb igas eas hoolitseda selle eest, et saaks toidust kätte vajalikud mikrotoitained, st vitamiinid, mineraalid ja fütotoitained. Nende abil aktiviseerub ainevahetuses osalevate ensüümide töö.

„Ensüümid tahavad ka süüa ja nemad saavad vajalikud ained kätte just mikrotoitainetest. Kui inimene toitub põhiliselt nn tühjadest kaloritest (rafineeritud ja muud liigselt töödeldud toidud), siis ensüümid muutuvad loiuks ja mitteaktiivseks, mis omakorda aeglustab ainevahetust,” tõdes Rätsep.

Hea ainevahetus ja korras seedimine

Hea enesetunne käib käsikäes korras seedimise ja ainevahetusega. Igapäevases elurütmis mõõdetakse metabolismi seedimise kiirusega ehk jälgitakse, kui tihti kõht läbi käib ja millise konsistentsiga on väljaheide. Inimese ainevahetustempo on ideaalne siis, kui soolt tühjendatakse võrdsel arvul põhitoidukordadega.

Riinu Rätsepa sõnul loetakse heaks metabolismiks siiski ka seda, kui soole tühjendamine toimub kord päevas. „Samas on soovitatav jälgida ka konsistentsi. Kui väljutamine toimub üks kord päevas ja seda tuleb ikkagi teha tugeva pingutusega, siis seedimine ei ole korras,” andis ta nõu.

 

Loe edasi: Probiootikumid - lisajõud headest bakteritest (http://tervisliktoitumine.ee/probiootikumid-lisajoud-headest-bakteritest/)

 

Veel huvitavat lugemist:

Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?

Kuidas valida parimaid seedeensüüme?

Miks on seedeensüümid sinu kehale vajalikud?

Seedimine on tervise nurgakivi!

(taimsed, loomsed),