Enzymedica seedeensüümid

home / 2. tüüpi diabeet ja seedeprobleemid

2. tüüpi diabeet ja seedeprobleemid

2. tüüpi diabeet ja seedeprobleemid

17.12.2020
2. tüüpi diabeet ja seedeprobleemid

2. tüüpi diabeet ja seedeprobleemid

2018. aastal läbi viidud uurimusega jõuti järeldusele, et inimesed, kellel on eeldiabeet, kogevad suuremal määral seedeprobleeme, kui need, kellel eeldiabeedi ohtu pole. Kaebustena täheldati sümptomeid nagu punnis kõht, iiveldus, kõrvetised, kõhutuule vabanemine ning kõhukinnisus. (1) 

Kas teadsid, et eeldiabeeti ja diabeeti põdevad inimesed kogevad tihtipeale ka seedeprobleeme, mis tulevad pankrease alatalitlusest? Selles olukorras ei suuda elutähtis kõhunääre ehk pankreas seedimiseks vajalikke ensüüme piisavalt toota või juhad, mille kaudu ensüümid liikuma peaksid, on blokeeritud.

 

Diabeediga inimestel esineb tavalisest rohkem pankrease kudede kahjustusi, mis viitab sellele, et diabeediga patsientidel võib olla suurem risk pankrease alatalitluse tekkimiseks (ehk ei toodeta piisavalt toidu seedimiseks vajalikke ensüüme). Lisaks on diabeetikutel suurem pankreatiidi tekkerisk võrreldes nendega, kellel diabeeti ei esine. Samamoodi on inimestel, kes on põdenud ägedat pankreatiiti, suurem risk diabeedi väljakujunemiseks. (2)

Pankreas toodab valke lõhustavaid proteaase, rasvu lõhustavat lipaasi ning süsivesikuid lõhustavat amülaasi, mida on võimalik manustada ka suukaudsete seedeensüümide näol. Kapsliga sisse võetud ensüümid eelseedivad näritud toiduosakesed ära juba maos ning seedeprotsess saab jätkuda järgmistes etappides ka vähenenud (puuduliku) pankrease töövõimekusega.

Seedeensüüme tuleks tarbida järjepidevalt iga põhieinega, et nendest tulevat kasu kogeda, kuna need aitavad seedida seda konkreetset einet, millega need sisse võetud on. See protsess sarnaneb sellele, kui pankreas ise seedimiseks vajalikke ensüüme toodaks sellel hetkel, kui toitu süüakse. 

Kõige efektiivsemad seedeensüümid on kultiveeritud taimsel baasil. (3) Kui pankreas ei suuda piisavalt (või üldse) seedeensüüme toota (või neid transportivad juhad on blokeeritud), on kvaliteetsete seedeensüümide manustamine kapslite näol ohutu viis enda seedeprotsess endiselt tõhusalt töös hoida. 

Tänu lisaensüümide regulaarsele võtmisele väheneb pankrease ja teiste seedeorganite koormus, tänu millele on rohkem ressursse tegeleda teiste oluliste protsessidega inimese kehas. Pankrease (ja üleüldse seedeprotsessi) toetamine lisa seedeensüümidega võib leevendada diabeedi ja eeldiabeedi kulgu. Tänu seedeensüümide tööle saab toit korralikult lõhustatud ning inimene toidust kätte kõik kõik vajaliku. 

Diabeetik Carmen Kähr on tarvitanud seedeensüüme juba pikemat aega ning on öelnud, et ei saaks enam nendeta hakkama:

“Diabeetikutel ei toimi seedimine täielikult, kuna pankreas ei tööta korralikult. Seetõttu ongi mul terve elu olnud nii, et kas kõht on pigem kinni või lahti. Normaalset seedimist ei olegi ma väga kogenud. Eelmise aasta sügisel käisin oma keha väga põhjalikult kontrollimas ja ainuke asi, mida juurde soovitati võtta, olid seedeensüümid. Terapeut soovitas, et kui ma üldse seedeensüüme ostan, siis kindlasti Enzymedica™ omasid. 

Nisutoodetega on mul terve elu olnud see probleem, et kõht läheb paiste nagu õhupall, gaase täis ning üldjuhul kaasnes ka kõhulahtisus. Selline tunne nagu oleks üheksandat kuud rase, gaasid välja ei tule, väga ebamugav ja vahel isegi kõhuvaludes piinlemine. Ja muidugi, kui need gaasid lõpuks välja tulid, oli see hais ikka kohutav - said kohe aru, et soolestik ei ole mingisugust seedimistööd toiduga teinud.

Kui ma esimese seedeensüümi koos toiduga võtsin, tajusin kohe, et need töötavad, sest gaase ei tekkinud, kõht ei läinud lahti - mitte midagi ei juhtunud selles mõttes! Kõht oli pigem kinnisepoolne, mis mulle eriti oluline just praegu. Olin väga õnnelik! 

Oluline on mainida, et ma ei ole tänu seedeensüümidele oma veresuhkrule ühtegi halba mõju tundnud. Minu meelest on mul suhkrud isegi pigem paremad, ei ole erilisi kõikumisi. See tähendab, et ma omastan täpselt nii palju, kui ma arvutuste järgi saama peaksin. Seeläbi on mul koguseid veel lihtsam ja õigem arvestada.

Unega pole mul kunagi probleeme olnud, aga energiatase on nüüd palju parem. Vahel juhtus ikka, et pärast söömist või autoroolis tuli uni. Seedeensüümide võtmise ajal ei ole ma seda enam täheldanud -  energiat on rohkem, väsimust vähem. 

Soovitan seedeensüüme kõigile, kellel on seedimisega probleeme, vahet pole mille tagajärjel. Paljud inimesed väldivad suurest stressist teatud toiduaineid, sest ei taha enesetunnet rikkuda või tahavad väljas käies õhtut nautida. Ma arvan, et kõik peaksid proovima, et näha kas aitab ja kui ei aita, siis ei ole mitte midagi kaotada ka - ainult võita! Proovimiseks saab väikeseid purke ka soetada, mis ei nõua suurt väljaminekut.

Kõige parem on see, et kui seedeensüümi sisse võtad, saad sellesama einega aru, kuidas see sinu peal töötab. Vahe enesetundes on nii märgatav, et motiveerib neid edasi võtma. Ma ei kujuta ette ka, et peaksin seedeensüümidest loobuma! Ma ei saa enam ilma nendeta hakkama! Seedeensüümid peavad mul kogu aeg olemas olema. Ma oleks võinud need palju varem avastada!”

 

* Toodete seedeensüümide aktiivsusi on testitu Tartu Ülikooli laboris!

Artikkel avaldati 2020. aasta detsembri diabeedi erinumbris (14) "Mida arstid sulle ei räägi?" ja on viimane osa neljaosalisest sarjast.

 

Veel põnevat lugemist:

1. osa - Elutähtis kõhunääre

2. osa - Elutähtsad ensüümid ja parem seedimine

3. osa - Pühadesöögid, kõhumured ja liigsöömine

Toitumisnõustaja Teele Teder: seedeensüümid muutsid mu elukvaliteeti!

Enzymedica seedeensüümide “kasutusjuhend”

 

Kasutatud allikad:

1. Ghadiri-Anaria, Akram; Gholamia, Somaye; Namiranian, Nasim; Zolfagharib, Fariba. (2018) Prediabetes and gastrointestinal (GI) symptoms; a cross-sectional study. Kasutatud 10.12.2020, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1871402118305587
2 . Vann, Madeleine R. (2020) The Connection Between EPI and Diabetes. Kasutatud 10.12.2020, https://www.everydayhealth.com/hs/exocrinepancreaticinsufficiency/epi-diabetes/
3. Teder, Teele. Kuidas valida parimaid seedeensüüme? Kasutatud 10.12.2020, https://www.biotheka.ee/kuidas-valida-parimaid-seedeensuume
4. Pancreas. Kasutatud 10.12.2020, https://en.wikipedia.org/wiki/Digestive_enzyme#Pancreas
5. Diabeet.ee - kõik diabeedi kohta. Kasutatud 10.12.2020, http://www.diabeet.ee
6. Leik, Ivika. (2026). Mis on diabeet? Kasutatud 10.12.2020, https://www.haigekassa.ee/blogi/mis-diabeet
7. Nurm, Ülla-Karin, Paat-Ahi, Gerli. (2017). Rahvastiku tervise arengukava 2009-2020 vahehindamine. Kasutatud 10.12.2020, https://www.sm.ee/sites/default/files/content-editors/Ministeerium_kontaktid/Uuringu_ja_analuusid/Tervisevaldkond/rta-diabeet-raport_praxis-2017.pdf

POP UP kodukal (2).png (401 KB)